موشک فاتح تک تیرانداز کوتاه برد نیروهای مسلح ایران

بعد از پرواز بمب افکن v-1 آلمان در جنگ جهانی دوم تاکنون موشک های بسیاری تولید شده اند و پیشرفت های زیادی کرده اند. مهم ترین آلیاژ های موشک ها امروزه موشک ها با موشک های پرتاب کننده بر روی شانه ( دارای 50 سانتی متر و 20 اینچ درازا و 6 سانتی متر و 2.5 اینچ عرض و برد 1000 متر و 3300 پا ) تفاوت بسیاری پیدا کرده اند و به موشک های بالستیک تبدیل شده اند.
موشک هایی با درازای 18 متر و 60 فوت و عرض 1.7 متر و 5.5 فوت و با برد بیش از 5500 کیلومتر.
سه نوع موشک که با سیستم های پیچیده تری دارای کاربرد بیشتری هستند:
1. موشک هایی با لانچر های متحرک برای فعالیت های فضایی
2. موشک های دور برد استراتژیکی
3. موشک های دفاعی برای هدف قرار دادن موشک های در حال آمدن ی این مسئله را باور نمی کرد که موشک های و موشک های نقطه زنی کند. چند سالی است که این را اعلام کردیم که به این فناوری رسیدیم. الان نویدش را به همه مردم ایران می دهم که تقریبا تمامی موشک های مجهز به این فناوری شده است. پاسداران انقلاب ی در پاسخ به حملات تروریستی در تهران، 6 فروند موشک بالستیک به سوی اه ی در استان دیرا ور شلیک کرد که این موشک ها با دقت بالایی به هدف اصابت د. اما موشک های بالستیک استفاده شده در این عملیات از چه نوعی بودند؟ یگان های برتر نیروهای مسلح صبح امروز در هشتمین جشنواره مالک اشتر معرفی و تقدیر شدند. سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بخش اصلاح الگوی خدمت در هفتمین جشنواره خدمت رسانی و پاسخگویی حائز رتبه برتر شد. سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ترکیه برای دریافت غرامت از این فدراسیون تلاش می کند. دستیار ویژه رئیس مجلس شورای ی در امور بین الملل در خصوص اصابت موشک حوثی ها به ریاض گفت: این سخنان ایالات متحده کذب بوده و این موشک ها هیچ ارتباطی با ایران ندارد. وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با به روز رسانی جنگنده میراژ، این جنگنده را برای نخستین بار به موشک های متعدد و سامانه سلاح بومی مجهز کرد. به گزارش پایگاه 598 به نقل از تسنیم، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح موفق به ساخت یک سیستم موشک و سلاح ایرانی برای نصب روی جنگنده های میراژ نیروی هوایی شد.  

مشرق گزارش می دهد؛
از عماد تا ز ال؛ نسل جدید کلا روی موشک ها و راکت های ایرانی +ع

موشک بالک دار
ایران از اوایل دهه 1380 شمسی با نسل اول موشک های فاتح 110 صاحب موشکی بالستیک دقیق با برد حدود 200 کیلومتر شد اما اکنون نسخه اولیه، تبدیل به خط تولیدی متنوع شده است.به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، بحث دقت در موشک های بالستیک و راکت های توپخانه ای از جمله مباحثی بوده است که همیشه ذهن طراحان نظامی را به خود مشغول کرده است. در بسیاری از اوقات کشورهایی که دسترسی به فناوری هایی مثل هدایت ای ندارند از داشتن موشک های با دقت بالا محروم هستند اما متخصصان دفاعی کشورمان با غلبه بر سختی ها و مشکلات موجود در این زمینه، توانسته اند رکوردهای قابل توجهی را در دقت موشک های ایرانی بدون نیاز به داشتن های مستقل ثبت کنند.
سال 95 از جمله زمانهایی بود که موضوع دقت و کیفیت موشک ها و راکت های بلند پرواز کشورمان، به خوبی در دستور کار صنایع دفاعی نیروهای مسلح قرار داشت و نتایج و دستاوردهای قابل توجهی را نیز به دنبال داشت.
فاتح 110؛ آغاز راه برای ساخت موشک های نقطه زن در ایران
ایران از اوایل دهه 1380 شمسی با نسل اول موشک های فاتح 110 صاحب موشکی بالستیک کوتاه بردی با برد حدود 200 کیلومتر شد. در آغاز راه، دقت و جزییات فاتح ایرانی به مانند امروز نبود و در طول سالهای بعد، نسل های مختلفی از این موشک وارد خدمت شدند که هم برد این موشک را به 300 کیلومتر رسانده، هم خطای آن را تقریبا صفر کرده و در سیستم پیشران آن از سوخت پیشرفته تری استفاده شد.

نسل چهارم موشک فاتح 110 در شهریور ماه سال 1391 شمسی رونمایی و پس از حدود صرف یک دهه زمان ایران صاحب دقیق ترین موشک بالستیک خود شد. تصاویر پخش شده از تست این موشک در همان زمان جای هیچ شک و شبه ای را در نقطه زنی این موشک بر جای نگذاشت.
موشک های خلیج فارس، هرمز 1 و هرمز 2 به عنوان سه موشک بالستیک ایرانی در نقش های ضد کشتی و ضد رادار همگی از الگو و ساختار طراحی موشک فاتح 110 استفاده کرده و در بخش سامانه جستجوگر خود از رادارهای آشیانه یاب و یا جستجوگرهای اپتیکی بهره می برند. این موشک ها به همراه خانواده فاتح همگی بر روی شاسی با توان تحرک بالا نصب شده اند که می تواند تحرک بالایی را برای این سامانه تامین کرده و بقاء پذیری آن در میدان نبرد را افزایش دهند.

موشک فاتح 110 - به بالک های سر موشک دقت کنید
موشک خلیج فارس اولین بار در بهمن ماه 1389 شمسی و موشک های سری هرمز در سال 1393 برای اولین بار نمایش عموم در آمدند. در این مدت تصاویر زیادی از تست های این موشک های پخش شده و نقطه خلیج فارس و هرمز را بر علیه اه شناور دریایی و سکوهای رادار اثبات کرد. دقت و کیفیت موشکی همچون هرمز آنقدر زیاد بود که تست آن در اوا سال 95، با تایید و اذعان مقامات یی مبنی بر اصابت دقیق این موشک به یک شناور کوچک در دریا همراه شد و هرگونه شک و شبهه منتقدان داخلی و مغرضان خارجی را در خصوص این موشک و سایر برادران همرده آن برطرف کرد.
این چند موشک نیز بردی در حدود 300 کیلومتر و سرجنگی در حدود 600 الی 650 کیلوگرم دارند. سرعت این موشک ها نیز در حدود 4 الی 5 برابر سرعت است .موشک های سری فاتح 313 و ذوالفقار نیز به عنوان دیگر اعضای مشتق شده از فاتح 110 توسعه پیدا کرده اند.

موشک ذوالفقار- سر جنگی و بخش حامل بالک از هم جدا هستند (احتمالا بخش هدایت از سرجنگی جدا شده)
در عین حال ایران موشک بالستیک عماد با برد حدود 1700 کیلومتر را نیز اخیرا رونمایی و مورد آزمایش قرار داده است. در کنار این موشک ها راکت فجر 5 هدایت شونده و همچنین راکت ز ال ارتقاء یافته نیز در ماه های اخیر رونمایی شده اند و از سوی دیگر، راکت ز ال با سر جنگی جدید در مناطق یادمان عملیاتی جنوب کشورمان به معرض نمایش گذاشته شده است. اما سوال اینجاست که نقطه اشتراک تمام این سامانه ها چیست ؟
سر جنگی بالک دار؛ اسم رمز موشک های نقطه زن ایرانی
به نوعی می توان نقطه مشترک در بین تمامی این موشک ها را وجود سر جنگی مجهز به بالک در آنها دانست. این نوع سر جنگی در ابتدا در خانواده موشک های سری فاتح دیده و کم کم در چندین مدل دیگر از موشک ها و راکت های هدایت دقیق ایرانی نیز مشاهده شد. آنچه که واضح و مسلم است، در اینجا ما با یک سر جنگی جدا شونده مجهز به یک سیستم پیشران مستقل و همچنین توانایی هدایت تا لحظه برخورد رو به رو هستیم.
مشخصا بالک های به کار رفته در سر جنگی این سامانه ها به منظور هدایت سر جنگی در مرحله آ پرواز به کار می روند و می توانند دقت بالای موشک های بالستیک ایرانی را تضمین کنند.

موشک عماد با سر جنگی بالک دار
برای فهم بهتر اثر این موشک ها بر روی توانایی های کشور شاید بد نباشد نگاهی به صحبت های یوزی ر ن ، مدیر سابق برنامه دفاع موشکی رژیم صهیونیستی درباره سرهای جنگی بالک دار در موشک های ایرانی داشته باشیم. او در این بار می گوید:
" به نظرم، ایرانی ها توان نصب بالک ها روی موشکهای بالستیک را داشته و می توانند با استفاده از قابلیت، دقت موشک های خود را شدیدا افزایش داده و موشکی با برد 2000 کیلومتر با توان حمله دقیق داشته باشند. آنها (ایران) می توانند با این موشک های 2000 کیلومتری که دقت بالایی پیدا کرده اند کشورهایی مثل اسراییل و حتی مصر را فلج کنند. اگر عاقلانه اه ی را مثل نیروگاه ها انتخاب کرده و آنها را هدف قرار بدهند، پس بدون نیاز به سلاح هسته ای می توانند کشوری را فلج کنند."
سرهای جنگی بالک دار و انقلاب در راکت های ایرانی
تا قبل از این این نوع سرجنگی صرفا در موشک های ایرانی مثل سری فاتح و زیر مجموعه آن و همچنین موشک عماد دیده شده بود اما در سال 95 این نوع سر جنگی بر روی راکت های سری فجر و ز ال دیده شد.

راکت فجر هدایت شونده با بالک موجود در سر جنگی

راکت ز ال مجهز به سر جنگی بالک دار جدید
این دو سامانه به صورت سازمانی در اختیار یگان های توپخانه ای قرار دارند و به صورت معمول فاقد دقت بالا مثل موشک فاتح 110 هستند اما حالا با تغییر سر جنگی می توان انتظار داشت که دقت این راکت ها نیز به حد بالایی افزایش یابد.
ذکر این مسئله نیز مهم است که به نظر می رسد کشورمان موفق شده است نوعی سر جنگی و سیستم هدایتی را برای کلیه راکت ها و موشک های خود طراحی کند که توان جدا شدن از بدنه اصلی و هدایت تا لحظه برخورد را دارد. امری که می تواند به اندازه زیادی در امر افزایش دقت موشک ها و راکت های ایرانی موثر باشد و با این حساب، سال 95 را باید سال افزایش چشمگیر دقت کلا های موشک های بالستیک و راکت های مشهور ایرانی دانست. 

در حد و اندازه ای نبوده و نیست که هدف شلیک چند فروند موشک باشد. نه این که شلیک موشک به محل استقرار آنها ضروری نبوده است! بلکه در استفاده از موشک برای سرکوب آنها، ارسال پیام به اه مهم تری از نیز مورد نظر بوده است. وب سایت نشنال اینترست در گزارشی به بررسی توان موشکی ایران و قدرت بلامنازع پاسداران پرداخت. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: گاهی ممکن است شائبه تعلق سازمانی در نیروهای مسلح به چشم بخورد اما نباید به آن توجه کرد و دچار اشتباه شد. موشک کروز هواپایه «ای جی ام-86بی / agm-86b» ساخت شرکت بوئینگ است. این موشک در ارتفاع پایین پرواز می کند و با کلا هسته ای خود تنها موشک کروز هواپایه است که می تواند کلا هسته ای حمل کند. توضیحات بیشتر در مورد این موشک را همراه با تصاویر پرتاب آزمایشی آن توسط بمب افکن بی-52 ببینید. همشهری آنلاین: فرمانده نیروی دریایی راهبردی ایران، از الحاق زیردریایی «فاتح» در روز هفتم آذر امسال به ناوگان این نیرو خبر داد و گفت: این زیردریایی برای دشمنان ایران غافلگیرانه است. موشک مشهر همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و در مراسم رژه نیروهای مسلح، از موشک مشهر که جدیدترین دستاورد ان کشور عزیزمان است رونمایی شد. مشهر یک موشک بالستیک ساخت وزارت دفاع برای نیروی هوافضای پاسدارن انقلاب ی است. به گفته علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای ، برد این موشک بیش از 2000 کیلومتر ... نوشته موشک مشهر همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس رونمایی شد اولین بار در گجت نیوز پدیدار شد. دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح از ابتدای وقوع ز له به سرعت پای کار آمده و جانانه فعالیت د. سرعت این موشک طی چند ثانیه به چند برابر سرعت صوت می رسد و به همین دلیل مقابله سامانه های دفاع هوایی با آن غیر ممکن است. این موشک به لطف سیستم هدایتی که در کلا موشک قرار دارد و حین نزدیک شدن به هدف کار خود را آغاز می کند، با دقت بسیار بالایی به هدف مشخص شده اصابت می کند. به نظر می رسد تلاش برای مقابله و تضعیف قدرت نیروهای مسلح کشورمان وارد فاز جدیدی شده؛ اما این بار متخصصان دفاعی ایران در فضایی نامرئی و در میان امواج به مصاف دشمنان خود رفته اند. در جریان جنگ ایران و عراق، ایران فاقد موشک های میان برد و حتی کوتاه برد موثر بود و در مقابل صدام حسین از این موشک ها برخوردار بود و پس از عدم موفقیت در صحنه نبرد، با شلیک موشک به ای ایران، جنگ ا را آغاز کرد که این حملات به پایتخت ایران نیز سرایت کرد. اکبر هاشمی رفسنجانی که جانشین فرمانده کل قوا بود، دو هفته پس از نخستین حمله موشکی به تهران در زمستان 1366 یک کنفرانس مطبوعاتی با حضور رسانه های خارجی برگزار کرد؛ کنفرانسی که همزمان با بمباران تهران . و کمیته مردمی یمن بامداد با شلیک موشک های ز ال 2 به نیروهای ائتلاف سعودی در استان تعز در جنوب غرب یمن، تلفات سنگینی به نیروهای دشمن وارد د. تصاویر اصابت موفق موشک ها با پهپاد و آنلاین به ایران مخابره شد.
اصابت دقیق موشک ها به ساختمانی کوچک در پیامی روشن به دشمنان است. رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به حملات شب گذشته پاسداران به برخی مواضع در با تاکید بر اینکه از این به بعد جواب موشک، موشک نیست، اظهار کرد: از این به بعد موشک در جواب ترقی بازی خواهد… منبعی در یگان موشکی و کمیته های مردمی یمن از شلیک یک فروند موشک بالستیک به سمت نیروهای م ائتلاف سعودی در ساحل »الحُدیده» و اصابت آن به هدف خبر داد. تسنیم نوشت: رئیس سازمان عقیدتی گفت: اولین تهدید امروز ما جنگ های نیابتی است و از مدت‎ها قبل دشمنان بدنبال آن بوده اند جنگ را داخل کشور ما بکشانند که با فداکاری تمامی نیروهای مسلح و هدایت فرمانده کل قوا تمام نقشه هایشان نقش بر آب شد. یگان موشکی و کمیته های مردمی یمن محل نیروهای ائتلاف سعودی-اماراتی را در ساحل غربی یمن با موشک بالستیک هدف قرار دادند. ایرنا نوشت: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در همایش سراسری فرماندهان، روسا و مدیران از ایجاد امنیت در طی برگزاری انتخابات گفتند. فرمانده نیروی هوا فضای گفت: تمامی موشک های شلیک شده به سمت مواضع به هدف اصابت کرده است. یمنی ها به کمک این موشک ها می توانند خاک عربستان را هدف قرار دهند. در انبارها تعداد انبوهی از این موشک ها نگهداری می شود.... همشهری آنلاین: تیم کشتی فرنگی نیروهای مسلح کشورمان در رقابت های جهانی لیتوانی با ب یک مدال طلا و چهار برنز به عنوان سوم رسید. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح بیش از گذشته آماده هستند و چنانچه دست و چشم گری به سمت ملت و کشور عزیز ما باشد به خوبی دفاع می کنیم. سنندج- ایرنا- ولی فقیه در استان کردستان گفت: اقتدار و عظمت نیروهای مسلح ایران ی مایه خوف و هراس دشمنان شده است. مراسم رژه نیروهای مسلح شنبه - ۳۱ شهریور همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، در ای مختلف ایران برگزار شد . همشهری آنلاین: ستاد کل نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: ستاد کل نیروهای مسلح در تلگرام هیچ کانالی ندارد. خبرگزاری فارس: جاسک، پایگاه دریایی پیش قراول نیروهای ایران با موشک های کروز و بالستیک شکده یی نوشت: در حالی که با استفاده از کشتی های جاسوسی علیه ایران فعالیت دارد اما این کشور نیز در مسیر ایجاد قابلیت عملی بازدارندگی و حملات سریع علیه جنگ افزارهای راهبردی نیروی دریایی ایالات متحده بر آمده است. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] روابط عمومی حوزه ریاست ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد: سایت رسمی ستاد کل نیروهای مسلح به زودی راه اندازی می شود. روسیه را به خاطر استقرار مجموعه های موشکی «اسکندر-ام» به نقض پیمان موشک های کوتاه و میان برد متهم کرده، در حالیکه استقرار سامانه های سپرموشکی در شرق اروپا، چند مورد نقض این پیمان است. روسیه را به خاطر استقرار مجموعه های موشکی «اسکندر-ام» به نقض پیمان موشک های کوتاه و میان برد متهم کرده، در حالیکه استقرار سامانه های سپرموشکی در شرق اروپا، چند مورد نقض این پیمان است. به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس امروز (31 شهریورماه) رژه نیروهای مسلح در اهواز برگزار گردید. مراسم رژه نیروهای مسلح استان همدان به مناسبت هفته دفاع مقدس دقایقی پیش آغاز شد. فرماندهان کل و تاکید د: با عنایت به فرمایش مقام عظمای ولایت برای هم افزایی در بین نیروهای مسلح این مهم در اولویت اه ما قرار دارد.