غلظت گرد و غبار در اهواز به 60 برابر حد مجاز رسید

تیم برق شیراز در لیگ دسته سوم فوتبال کشور، برابر تیم ملی حفاری اهواز به برتری دست یافت. گرد و غبار در اهواز شناسهٔ خبر: 3894994 - پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳ استانها > خوزستان /**/ اهواز - پیش از ظهر امروز، مردم اهواز در کنار هوای سرد، میزبان گرد و غبار نسبتا شدید هم هستند به گونه ای که عبور و مرور در معابر به سختی صورت می گیرد. به گزارش خبرنگار مهر، در حالیکه امروز معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در اهواز حضور دارد تا در همایش روز جهانی تالاب ها شرکت کند، گرد و غبار به آسمان اهواز یورش برد و آن مثل روزهای چند سال اخیر، خا تری رنگ کرد.در حالیکه گرد و غبار شدید شب گذشته تا حدودی فروکش کرده بود که از ابتدای امروز گرد و غبار مجددا شدت گرفت و برخی ا از جمله اهواز را به شدت تحت تاثیر قرار داد.گرد و غبار که به علت نشستن روی شبکه برق، باعث قطعی سراسری برق در اهواز در اوائل هفته جاری شده بود، امروز نیز میهمان خانه اهوازی ها شد تا مردم برای تردد در معابر با مشکل جدی مواجه شود و مجبور هستند خانه نشینی را در آ هفته ترجیح دهند.از سوی دیگر اداره کل مدیریت بحران خوزستان در این اطلاعیه خطاب به فرمانداران آورده است: با توجه به هشدار اداره کل هواشناسی خوزستان در خصوص وقوع وزش بادهای قابل ملاحظه به نسبت شدید در خوزستان و جنوب کشور عراق، برخاستن و انتشار گرد و غبار در مناطق غربی و مرکزی خوزستان در اوایل وقت پنجشنبه ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۵ و در مناطق جنوب غربی از اواسط پنج شنبه و کاهش دید ناشی از این پدیده پیش بینی می شود.در این اطلاعیه از فرمانداران خواسته شده با اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم، اطلاع رسانی به شهروندان به ویژه بیماران تنفسی، ک ن، سالمندان، صیادان، کشاورزان، مسافران، دامداران، عشایر، ن مناطق در معرض خطر و مناطق با احتمال وقوع تند باد برای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی مانند خارج نشدن غیر ضروری از منزل و محل کار، و تقلیل فعالیت بدنی در روزهای گرد و غبار، استفاده از ماسک مناسب در مواقع قرار گرفتن در فضای باز، رعایت نکات ایمنی و بهداشتی مقابله با گرد و غبار و سایر تد ر لازم برای پیشگیری یا کاهش آثار حوادث احتمالی اقدام لازم را معمول و گزارش اقدامات خود را به این اداره کل ارسال کنند. مدیرکل هواشناسی خوزستان از کاهش شدید دید افقی در چهار شهر خوزستان به دلیل ورود توده گرد و خاک از کشور کویت خبر داد.

کوروش بهادری در گفت وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، با اشاره به وقوع گرد و غبار در برخی نقاط خوزستان از صبح امروز اظهار کرد: وزش بادهای شدیدی که سرعت آنها به 50 کیلومتر بر ساعت نیز رسید، موجب فعال شدن برخی کانون های داخلی گرد و غبار و وقوع پدیده گرد و غبار در برخی ا از جمله اهواز شد.

وی ادامه داد: صبح امروز دید افقی در اهواز به دلیل وقوع این پدیده به 500 متر رسید، اما به دلیل بارش همزمان باران، این پدیده موقت بود و اکنون وضعیت هوا در اهواز بهبود یافته است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان تصریح کرد: از ساعتی پیش فعال شدن یک کانون گرد و خاک در کشور کویت منجر به وقوع پدیده گرد و خاک در این کشور و تعطیلی پایتخت آن شد و اکنون یک توده گرد و غبار از سمت کویت در حال حرکت به سمت خوزستان است.

بهادری افزود: این توده گرد و خاک، دید افقی را در ای آبادان، مشهر، ماهشهر و شادگان به شدت کاهش می دهد. اکنون دید افقی در ای مشهر و آبادان به دلیل فعالیت این کانون گرد و خاک به 100 متر رسیده است.

وی با بیان اینکه امروز تمام پدیده های هواشناسی را در خوزستان تجربه کرده ایم، گفت: تا اوا امشب، بارش باران در مناطق شمالی و شرقی خوزستان و همچنین اهواز تداوم خواهد یافت. همچنین انتظار می رود که سامانه بارشی دیگری از روز پنجشنبه وارد خوزستان شود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به بارندگی های شب گذشته در مناطقی از خوزستان عنوان کرد: میزان بارش های شب گذشته در تاراز 9 میلی متر، در دزفول 2.9 میلی متر، در شوش 2.6 میلی متر، در گتوند 2.2 میلی متر، در بستان 1.4 میلی متر و  در اهواز 0.4 میلی متر اندازه گیری شده است. همچنین در سایر ا بارندگی داشته ایم.

بهادری تصریح کرد: در شبانه روز گذشته، تاراز با 7 درجه سانتی گراد و امیدیه با 31 درجه سانتی گراد به ترتیب خنک ترین و گرمترین مناطق خوزستان بودند. همچنین تغییرات دمای اهواز در این مدت بین 22 درجه تا 30 درجه سانتی گراد در نوسان است. جمعی از مسئولان شهری و اجرائی اهواز امروز چهارشنبه (اول آذرماه) از اردوگاه متکدیان اهواز واقع در کوی سیصد دستگاه منطقه 8 شهرداری بازدید د. اهواز - فرمانده انتظامی اهواز از دستگیری مظنون اصلی قتل ۱۱ نفر در قهوه خانه ای در شهرستان اهواز در کمتر از چهار ساعت خبر داد. غلظت ذرات معلق هوای اراک از حد مجاز بالاتر رفت و در وضعیت هشدار قرار گرفت. ایرنا – اهواز – مدیرعامل سازمان آتش نشانی اهواز گفت: پس از بارندگی یکشنبه شب در اهواز 57 مورد امدادرسانی توسط ان آتش نشانی در این شهر انجام شد. به گزارش دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز بیان کرد: بارندگی یکشنبه شب در برخی از نقاط اهواز، با توجه به گرد و غبار چند روز گذشته تاثیرات منفی خود را بر روی شبکه برق داشت حوادثی را برای شبکه برق شهری موجب شد.
وی گفت: بیشترین آمار حوادث 12 ساعت گذشته در اهواز مربوط به آتش سوزی و حوادث مرتبط با شبکه های برق، ترانس و پایه برق بود.
در ادامه اظهارکرد:با توجه به قطع گسترده برق در نقاط مختلف کلانشهر اهواز 43 نفر از شهروندان در آسانسور حبس شدند که نجات داده شدند.
وی از شهرندان خواست تا جعبه کنتور برق اماکن مس ی و تجاری خود را که در فضای باز قرار دارند توسط متخصصان و تعمیرکاران مجاز بازبینی و نسبت به درزگیری و آب بندی آنها اقدام کنند تا از نفوذ باران و ایجاد مشکلات و خطرات احتمالی جلوگیری بعمل آید.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز اضافه کرد:در اماکن مس ی و تجاری یک روشنایی شارژی (چراغ اضطراری) در یک نقطه قابل دسترس قرار داده شود تا در صورت نیاز به آسانی از آن استفاده شود.
روز شنبه هفته جاری برق 11 شهرستان خوزستان به گفته مسئولان به دلیل رطوبت بالا قطع شد و ادارات و مدارس این مناطق تعطیل شدند.
امروز دوشنبه نیز برق از مناطق خوزستان به گفته مسئولان به دلیل بارش باران قطع و منجر به تعطیلی مدارس این شهرستان ها شد.
7158 / 6037
خبرنگار: زینب فرحانی ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی عضو شورای شهر اهواز از اضافه شدن 52 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل ونقل اهواز خبر داد. سخنگوی علوم پزشکی اهواز از مراجعه بیش از ۸۰۰ نفر به اورژانس بر اثر آلودگی هوا خبر داد و گفت: از روز تا روز گذشته ۸۰۶ نفر به اورژانس مراجعه د که ۱۰۱ نفر آنها در بخش عمومی و ویژه بستری شده اند. فقط ۱۰ درصد اعتبار ۱۱۳ میلیاردی ت برای تثبیت کانون های مولد گرد و غبار خوزستان اختصاص داده شده که با این مبلغ ناچیز فقط ۳۶۰۰ تار بیابان قرق و نهالکاری شده که این هم اگر پول نرسد با آغاز فصل گرما محکوم به خشکیدگی هستند. برخلاف بیشتر استان ها که این روزها شاهد باران و برف است، ذرات گرد و غبار مهمان ناخوانده روز شنبه در اسان جنوبی به ویژه شهر بیرجند مرکز استان بود و هوای این شهر را غبار آلود کرد. ایسنا نوشت: فرماندار ویژه زابل گفت: طوفان و هوای آلوده وآکنده از گردوغبار، مشکلات زیادی برای مردم بوجود آورده است. س رست اداره کل مدیریت بحران خوزستان اخبار انتشاریافته مبنی بر احتمال تعطیلی مدارس در روز شنبه به دلیل وقوع گرد و غبار را تکذیب کرد. آلویز نانگ با گ نی در دیدار برابر فولاد، موفق شد در دربی اهواز هت تریک کند. غلظت خون در بدن باعث کند شدن حرکت خون در قلب و رگ ها و در نتیجه سکته قلبی خواهد شد. شاخص آلودگی هوا در اهواز امروز به 82 رسید و خوشبختانه در وضعیت سالم قرار دارد. شاخص آلودگی هوا در اهواز امروز چهارشنبه به عدد ۱۷۹ رسید و در محدوده ناسالم گرفت. امروز پنج شنبه شاخص آلودگی هوا در اهواز به عدد ۱۶۲ رسید و در محدوده ناسالم گرفت. ضیاء الدین شجاعی، مدیر ملی مقابله با گرد و غبار کشور با حضور در نمایشگاه مطبوعات و غرفه «تابناک» در مورد اصلی ترین مشکلات پیش روی نهادهای اجرایی کشور برای مقابله با مشکل گرد و غبار کشور سخن گفت؛ سخن هایی که امیدوار کننده نبود و حکایت از تکرار داستان تلخ حبس شدن نفس ها در است. براساس پیگری های صورت گرفته از مستقر این وزارتخانه در اهواز، چنین گزارشی مطلقا صحت ندارد و هیچ گردشگری در این مدت از فرودگاه اهواز دیپورت نشده است. استقلال اهواز با این تساوی امتیازاتش در قعر ج به عدد ده رسید و راه آهن نیز با ٣١ امتیاز موقتا در جایگاه یازدهم قرار گرفت.
افزایش تعداد گلبول های قرمز خون در واحد حجم را غلظت خون می گویند. میزان هموگلوبین خون باید در ن… افزایش غلظت خون از این جهت خطرناک است که موجب کند شدن حرکت خون در عروق شده و خطر سکته را افزایش می دهد. با آغاز بارندگی در اهواز از دقایقی پیش برق بخش هایی از مناطق اهواز قطع شد و شهر در تاریکی فرو رفت. دیدار دو تیم استقلال اهواز و نفت مسجدسلیمان با تساوی 1-1 به پایان رسید تا استقلال اهواز به سقوط نزدیک تر شود. مدیرکل هواشناسی خوزستان از وقوع پدیده گرد و خاک به علت فعال شدن برخی کانون های داخلی خبر داد. 
کوروش بهادری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، اظهار کرد: به علت وزش  بادهای شدید شمال غربی با سرعت بیش از 40 کیلومتر بر ساعت و فعال شدن کانون های گرد و غبار شمال بستان و شمال غربی شوش امروز انتظار پدیده گرد و غبار در مناطق غربی و جنوب غربی نظیر اهواز و بستان را داریم.
وی ادامه داد: دید افقی به صورت موقت در این مناطق کاهش می یابد و پیش بینی می شود برای ساعاتی به 1500 متر برسد البته این گرد و غبار تنها تا امشب در خوزستان می ماند. مدیرکل هواشناسی خوزستان عنوان کرد: روز گذشته سه شهر خوزستان شامل، گتوند، آبادان و شوش دمای 52 درجه و 9 شهر از جمله اهواز، آغاجاری و بندرماهشهر دمای 51 درجه سانتی گراد را تجربه د. از امروز نیز تا روز یکشنبه کاهش 2 تا 3 درجه ای دمای هوا را داریم. 
بهادری ادامه داد: از روز یکشنبه هفته آینده تا اوا هفته مجددا روند افزایش دما و همچنین رطوبت نسبی پیش بینی می شود. روز یکشنبه بر اساس الگوها و نقشه ها ممکن است اطلاعیه هواشناسی در خصوص افزایش دما و همچنین گرد و غبار منتشر شود. مقیم سازمان ملل در تهران که برای شرکت در همایش مقابله با گرد و غبار وارد اهواز شده بود در صفحه اینستاگرام خود پیامی ویدئویی به اشتراک گذاشت. استقلالی های خوزستان می خواهند با همدلی در بازی فردا برابر الفتح پیروز شوند و چراغ اول را برای ایران در برابر عربستان روشن کنند. دلار در عـرش ریال در فـرش، ورود کانادا به پرونده سید ی و جزییات جدید از پرونده خودکشی در اوین، گردوخاک در اهواز ۶۰ برابر حد مجاز، طرح سؤال از هفته آینده در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس، را ار های ارزی بی سرانجام بانک مرکزی و استقبال از شدن ابوتر فرد از مواردی است که موضوع گزارش های خبری و تحلیلی رو مه های امروز شده است. مدیرکل هواشناسی خوزستان از ثبت رطوبت ۹۷ درصدی در اهواز خبر داد. تیم فوتبال جوانان لوله سازی اهواز روز به مصاف مقاومت اهواز می رود. پور می گوید که لیاقت برد برابر الفتح را داشته اند اما با تک امتیاز در بازی برابر الجزیره در اهواز به مرحله بعد صعود خواهند کرد. غلظت ذرات معلق هوای اراک صبح امروز از حد مجاز بالاتر رفت و هوای این شهر را درهجدهمین روز پاییز ناسالم کرد. بانوان صنعت فجر شیراز به دیدار اهواز می روند. رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت: حمل سلاح مجاز و غیر مجاز در منظر عموم به ویژه در مجالس عزا و عروسی این استان ممنوع است. غلظت ذرات معلق هوای اراک برای سومین روز متوالی از حد مجاز بالاتر رفت و هوای این شهر را ناسالم کرد.

گزارش مطالعاتی شهر اهواز
گزارش-مطالعاتی-شهر-اهواز گزارش مطالعاتی شهر اهواز، در قالب word و در 52 صفحه، قابل ویرایش، شامل تاریخ اهواز، وجه تسمیه، مطالعات جغرافی و اقلیمی، موقعیت شهر اهواز، داده های هوا شناسی شهر اهواز، وضعیت اقلیمی اهواز، بارندگی، باد، دما و رطوبت، شرایط آسایش انسانی فایل

رئیس جمهور گفت: در هفته های گذشته شاهد مشقات مردم اهواز، ناشی از گرد و غبار و در تهران و ای دیگر شاهد آلودگی هوا بودیم؛ اینها هشدارهایی برای ما هستند تا مسئولیتمان را فراموش نکنیم. پیش بینی ها از ورود توده گرد و خاک از کشور عراق به استان خوزستان حکایت دارد. به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، گرمای سوزان این روزهای استان و خوزستان و گرمای کم سابقه شهر اهواز با 54 درجه سانتی گراد در حالی رقم خورده است که مردم طاقت آن را ندارند و در انجام کارهای روزمره خلل و مشکلاتی وارد شده است.با این وجود ورود گرد و خاک و آمیختن با این گرما نمی تواند حس خوشایند و خبر خوبی برای مردم استان خوزستان باشد ولی با این شرایط و با توجه به وزش بادهای شدید از سمت کشور عراق باعث برخاستن گرد و خاک در این کشور و حرکت به سمت ایران شده است.پیش بینی ها از این حکایت دارد که با گذشت زمان تا اوا وقت امروز ورود این پدیده شدت خواهد گرفت و در مناطقی از غرب و جنوب غرب استان کاهش دید و افزایش غلظت صورت خواهد گرفت.کاهش شعاع دید تا دو کیلومتر در شهرستان اهواز نیز در پی ورود این پدیده پیش بینی شده است. استقبال که نه اما یه چیزی توی همین مایه ها توسط بازدید کنندگان غرفه اهواز(عروج) برای نوشیدن آب اصل اهواز