طرز دوختن خیمه عاشورا

فراخوان سوگواره ادبی هنری مشق عاشورا، ویژه نوجوانان و جوانان ۱۴ تا ۲۱ سال منتشر شد. فرمانده نیروی انتظامی اسان جنوبی گفت: فرهنگ عاشورا،مبنای فرهنگی نظام است. گرچه روزى تلخ‏تر از روز عاشورا نبود آنچه ما دیدیم جز پیشامدى زیبا نبود عشق می‏فرمود " باید رفت ‏" می‏رفتند و هیچ بیمشان از تیرهاى تلخ و بی‏پروا نبود خیمه‏ها از مرد خالى می‏شد اما همچنان اهل‏بیت عشق در مردانگى تنها نبود آفتاب ظهر عاشورا به سختی می‏گریست ک ن لب تشنه بودند و ى سقا نبود آسمان می‏سوخت از داغى که بر دل داشت، آه! کودکى آتش به دامن می‏شد و بابا نبود کاروان کم کم به سمتی ناکجا می‏رفت و کاش بازگشتى این سفر را، باز از آنجا نبود دین. اشترینان- ایرنا - آیین های ویژه محرم در اشترینان بروجرد به صورت سنتی برگزار می شود و عزاداری در این شهر رنگ و بویی خاص دارد. به گزارش ایرنا، آیین های عزاداری ویژه محرم در اشترینان از شب اول در محلات چهارگانه شروع می شود.

مردم شهر اشترینان در شبهای محرم با صدای ساز و دهل چپی که به نشانه اقامه عزای حسین(ع) نواخته می شود در مساجد محل خود جمع می شوند و با تشکیل دستجات به عزاداری می پردازند.

حرکت دسته های عزاداری که اغلب زنی و یک هیات زنجیرزنی است بصورت سنتی در شبها از مساجد، چهار محله اشترینان با شور و حماسه حسینی آغاز شده و در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی این شور حسینی به اوج می رسد.

در تاسوعا و عاشورا، آیین های عزاداری و سوگواری سنتی اشترینان از بامدادان آغاز می شود و این روز که شهادت حسین (ع) و72 تن از یاران با وفای آن حضرت است حال هوای خاص خود را دارد.

جمعیت اشترینان در ایام محرم دو تا سه برابر افزایش می یابد و تمام انی که از این شهر مهاجرت کرده اند به عشق حسین(ع) و شرکت در عزاداری در این ایام به اشترینان سفر می کنند و در این راستا کمتر خانه ای در این در ایام میهمان ندارد.

عزاداری مردم اشترینان در روزها و شبهای تاسوعا و عاشورای حسینی از شور حسینی بالایی برخوردار است و در سبک عزاداری و نوحه خوانی و زنی متفاوت با دیگر نقاط کشور می باشد.

در روز تاسوعا و عاشورای حسینی عزاداران حسین(ع) در اشترینان شب و روز به عزاداری می پردازند و در نوحه خوانی ها که معمولا به زبان شیرین لری می باشد استفاده می کنند.

هیاتهای عزاداری در پیشاپیش دستجات عزاداری خود از سرنا و دهل استفاده می کنند که این ساز به نشانه اقامه عزای حسین(ع) و به سبک چپی نواخته می شود.

عزاداران حسینی اشترینان در روز عاشورا بعد از اقامه صبح مشغول درست گل برای آیین ویژه ˈگل مالیˈ عزاداری حسین(ع) می شوند و نوع گل را از خاک رس که مقداری نیز خاک کربلا و گلاب داشته باشد تهیه می کنند.

همه عزاداری حسینی در اشترینان به نشانه عزای حسین(ع) بر روی سر و صورت خود گل مالیده و سپس در عزاداری شرکت می کنند.

پس از آیین گل مالی در هر محله خیمه هایی با پارچه هایی به رنگ سفید و سبز ب ا می شود و عزاداران حسینی بر گرد این خیمه ها تا ظهر عاشورا عزاداری می کنند.

ن و ک ن نیز برای گرفتن حاجات خود در زیر این خیمه ها و زیارت عاشورا می خوانند و شمع روشن می کنند.

عزاداری مردم اشترینان در ظهر عاشورا به اوج خود می رسد و با صدای اذان موذن عزاداران به ظهر عاشورا می پیوندند و را به جماعت اقامه می کنند.

بعد از اقامه ظهر عاشورا به جماعت عزاداران آماده آتش زدن نمادین خیمه های حسین(ع) می شود و این آیین ویژه به صورت مجزا در هر محله برگزار می شود.

عزاداری مردم اشترینان هنگام آتش زدن خیمه ها با شور حسینی همراه است و عزاداران حسین حسین کنان تا پایان سوختن خیمه بر سر وصورت خود می زنند و به یاد غربت حسین(ع) عزاداری می کنند.

مردم اشترینان بعد از پایان عزاداری در روز عاشورا با حلیم نذری از میمهانان حسینی پذیرایی می کنند و اکثر خانواده ها در خانه های خود حلیم نذری می پزنند و در خانه ها بر روی غریبه و آشنا باز است.

به گزارش خبرنگار ایرنا و به نقل از ریش سفیدان شهر اشترینان آیین ها ویژه محرم در اشترینان از صدها سال پیش به همین منوال برگزار می شده است و قدمتی تاریخی در آنها دیده می شود که هم اکنون نیز بسیاری از این آیینها حفظ شده است.

این گزارش حاکیست عزاداری مردم شهر اشترینان قابلیت ثبت ملی در آثار ملی و معنوی کشور را دارد و همه ساله مردم این شهر خواستار این موضوع هستند.

شهر اشترینان در 15 کیلومتر بروجرد و اولین شهر استان لرستان از سمت غرب کشور می باشد. حرم حسین (ع) در کربلا، مشهور به سیدال ء پیشوای سوم شیعیان است که در زمان خلافت یزید بن معاویه، در روز عاشورا، ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری قمری برابر با پنجشنبه، ۲۰ مهر ۵۹ هجری خورشیدی در بیابان نینوا (کربلای کنونی در کشور عراق) شهید و به خاک س شد. که این روزها با نزدیک شدن به روز عاشورا حرم اباعبدالله الحسین (ع) میزبان شیعیان جهان است. دوستان من میخوام از اول محرم بمدت 14 روز زیارت عاشورا توی وبم بصورت آنلاین برگزار کنم دوستانی که میخوان شرکت کنن اعلام کنن مراسم هر روز ساعت 15 اگه با ساعتش راحت نیستین میتونید اعلام کنید هر روز که شروع میکنیم همه باید اعلام کنن تا من بدونم چند نفر هستیم که داریم میخونیم قرار گرفتن روزهای تاسوعا و عاشورا بعد از و بی میلی سینماداران به فعالیت در روز کاری بین عاشورا و شهادت سجاد (ع) باعث می شود که امسال در اتفاقی کم سابقه سینماهای سراسر کشور به مدت پنج روز تعطیل شوند. این خبر را سخنگوی شورای صنفی نمایش اعلام کرده است. شمر بن فرط ضی کل معروف به شمربن ذی الجوشن یکی از فرماندهان المؤمنین علی (ع) در جنگ صفین بود که تا مرز شهادت پیش رفت و جانباز شد ولی با گذشت زمان در لشکر خوارج قرار گرفت و در واقعه عاشورا در لشکر عبیدالله بن زیاد سر بهترین مخلوق خدا را از پیکر مبارکش جدا نمود.
شمری که تا مرز بهشت رفت اینک جایگاهی در جهنم دارد که هر ی در آن جایگاه پست قرار نمی گیرد و تنها دلیل آن هم بی بصیرتی شمر و نشناختن زمان خود بود زیرا که شمر مادیات دنیا را به لذت های آ ت فروخت.  عاشورا، درس بصیرت، واحد شمر، بخش ظهر عاشورا... امروز هم در کشور ما هستند افرادی که روزی ادعای اطاعت از ی داشته اند اما امروز مدعی پست و مقامهستند و خون مردم را میمکند تا بر اندوخته هایشان افزوده شود. در حوادث سال 88 خوب دیدیم عده ای چگونه چهره واقعی خود را به نمایش همگان گذاشتند و هنوز هم بر طبل بی بصیرتی خود می کوبند. کشور ما از ابتدای انقلاب شمر های زیادی را به خود دیده است ولی اگر از واقعه عاشورا و درس بصیرت را می آموختند هرگز تن به این خیانتنمی دادند.... (منبع: معبر سایبری فندرسک) ظهر عاشورا در ا و نقاط مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد اقامه شد. «تفسیر تاریخ عاشورا» به قلم محمدجواد صاحبی از سوی موسسه بوستان کتاب منتشر شد. نویسنده در این کتاب به روایت و تفسیر چند وجهی واقعه کربلا پرداخته است. واقعه عاشورا و قیام حسین (ع) دستمایه ها و سریال های زیادی قرار گرفته است. برخی از آنها به بخشی از تاریخچه این رویداد پرداخته اند و برخی دیگر، داستانی را در بستر ایام عزاداری محرم روایت کرده اند. در این ویدئو برخی از مهمترین آثاری را که با محوریت «واقعه عاشورا» ساخته شده اند، مرور می کنیم. همشهری آنلاین: موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران، موزه هنرهای معاصر اصفهان و کتابخانه و موزه ملی ملک با نمایش آثاری ارزشمند از گنجینه های موزه ای خود هنوز یاد عاشورا را در موزه های خود زنده نگه داشته اند. چه می خواهی که در کربلا نباشد؟ خدا، قرآن، ولایت، بصیرت، دین، همدلی، ایثار، شهادت، سعادت... کربلا چکیده تمام زیبایی ها و عظمت ها و بهترین سرمشق بندگی است. تفسیر روشن خداباوری و خدامحوری است. کربلا زیباترین کلاس عبودیت است که عشق و بندگی را باهم آمیخته و به شاگردان مکتب می آموزد. مدرسه ای است که درس هایش حیات بخش، جاودانه و همیشگى است. کتاب عشقی است که هر بار خوانده شود هزاران نکته از آن فهمیده می شود. کربلا و عاشورا، تجسم واقعی وعینی اصول و پای. پیام های نهضت عاشورا نهضت عاشورا یک حادثه واتفاق نیست ،بلکه یک مکتب فکری واعتقادی است که حضرت سیّد ال علیه السلام ویاران فداکارش ،آن را بنیان نهادند وحضرت سجاد علیه السلام وحضرت زینب سلام الله علیها آن را به اتمام رسانیدند. دراین نهضت، درس ها وپیام............ همایش «رهروان زینبی» همزمان با روز سوم عاشورا و با شعار «لبیک یا زینب (س)» در زاده عبدالله همدان برگزار شد. هفدهمین سوگواره «هنر در ساحت عاشورا» در قالب هفته تعزیه و سقاخوانی در منطقه فرهنگی کاشان برگزار می شود. یکی از اساسی ترین ابعاد حادثه عاشورا، درس ها و عبرت های این نهضت است.
درس های عاشورا همواره بحثی زنده، حیات بخش و حرکت آفرین است . هر چند این رویداد در مکان و زمان محدودی به وقوع پیوست اما درس های آن ویژه زمان و مکان خاصی نیست. عد خواهی و ستم ستیزی، عزت، پاسداری از و ارزشهای ی، شهادت در راه خدا، جمع میان سیاست و معنویت، امر به معروف و نهی از منکر از جمله درس های مهم در عرصه رفتار رویداد عاشورا است.
نویسنده پس از تبیین مسائل یاد شده و بیان . چهارشنبه ۵ مهر جلسه هیات ت به ریاست برگزار شد. رییس جمهور در این جلسه با بیان اینکه عشق به حسین(ع) و کربلا و فرهنگ عاشورا شفابخش است ، عاشورا تجلی مبارزه حق در برابر باطل، با آن شکوه بزرگ تاریخی بود که حسین(ع) را تبدیل به مظهر استقامت، ایستادگی، شهامت و شجاعت در برابر قدرت های ستمگر کرد. %d8%a8%d8%b3%db%8c%d8%ac%db%8c+%d8%a7%d8%b2+%d8%a8%d8%b9%d8%ab%d8%aa%d8%8c+%d8%ba%d8%af%db%8c%d8%b1+%d9%88+%d8%b9%d8%a7%d8%b4%d9%88%d8%b1%d8 یاسوج با بیان این که بسیج نه مرز جغرافیایی، نه مرز نژادی و نه مرز سنی دارد، گفت: از بعثت، غدیر و عاشورا الگو می گیرد. ادامه: از بعثت، غدیر و عاشورا الگو می گیرد مسابقه فرهنگی بچه های عاشورا
*اطلاعیه مسابقه فرهنگی بچه های عاشورا*برای سنین ۹ تا ۱۵ سال
*پیشنهادوطرح مسابقه: سایت ی نیاک
*ساخت نرم افزار بچه های عاشورا: سیدمحمدجوادمحمدی نیاکی
*پشتیبانی مالی ونظارت برمسابقه : پایگاه بسیج سجاد (ع)نیاک وستادیادواره ی نیاک

*راهنمای شرکت درمسابقه:
برای شرکت درمسابقه فقط باید نرم افزار بچه های عاشورا را کنید ودر رایانه تان اجرا کنید وطبق راهنمای درنرم افزار مسابقه را انجام داده ودرآ رمز ج ها را به همراه تصویر صفحه اول شناسنامه شرکت کننده و تصویر شرکت کننده ویک شماره تماس به آدرس آیدی های تلگرام  [email protected]   ویا  [email protected]  تاتاریخ ۷محرم ۱۳۹۷/۶/۲۶ ارسال نماییدتا به قید قرعه به ۱۰ نفر از بچه های عاشورا درشب تاسوعای حسینی  درحسینیه سیدال ی نیاک کارت هدیه ۵۰ هزارتومانی اهدا شود.
نرم افزاربچه های عاشورا
***پایگاه بسیج سجاد (ع)نیاک وستادیادواره ی نیاک*** ایرنا نوشت: نیکی هیلی دائم در سازمان ملل شایعه چشم دوختن به سمت وزارت امور خارجه را تکذیب کرد. امروز یازدهم محرم است و این نام در پایتخت شور و شعور حسینی معنای دیگری دارد و آن چیزی جز تجلی تداوم نهضت عاشورا و یادآور دردهای پیام رسان کربلا در قالب اجتماع عظیم زنجانی ها با حضور در دسته زینبیه اعظم زنجان نیست. عاشورا درس زندگیست و زینب(س) معلم آنخواهری که برای برادرانش ، مرحمستمادری که برای فرزندانش ، معلم شجاعت و ای که برای همه ، نقطه ی اتکاستزینب(س) در عاشورا همه داغی دیده ،از داغ برادر گرفته تا داغ فرزند،از داغ بچه های برادر تا داغ اسیریاما هچنان استوار ایستادهحتما کوه ها هم به استقامت او غبطه می خورند.هر چه از بزرگی او بگوییم کم است ، واژه ها برای او کوچکند.وقتی حسین(ع)خون جوشان عالم میشود؛زینب(س) نیز خون جوشان رگهای عاشورا میشودبانویی که کل با. شام غریبان حسین امشب است ، امشب است ناله طفلان حسین امشب است ، امشب است پس از شهادت جانسوز ابا عبدالله الحسین علیه السلام و هفتاد و دو تن از یاران فداکار وی در صبح و عصر عاشورا، دشمنان اهل بیت علیهم السلام جنایت های دیگری در عصر عاشورا مرتکب گردیدند که به طور اختصار به آن ها اشاره می کنیم: مشرق: شهید مرتضی مطهری در جلد نخست «حماسه حسینی» اشتباهات رایج در روایت وقایع عاشورا را برشمرده است که در ادامه به 4 مورد از اصلی ترین آنها اشاره می شود. اشتباه اول: اوج عزاداری حسین(ع) ده روز اول ماه محرم الحرام است و در بین سخنرانان و مداحان، مشهور است که هر شب را به یکی از ی کربلا اختصاص دهند؛ مثلاً شب سوم برای حضرت رقیه و شب هفتم را برای حضرت علی اصغر(ع) سوگواری می کنند و تاسوعا را نیز به حضرت عباس(ع) اختصاص می دهند. همین قرارداد بین مداحان و م. همایش طلایه داران عاشورا با عنوان نوکران انقل در شهرکرد برگزار می شود. سخنران حرم رضوی گفت: فرهنگ عاشورا باید در بستر خانواده نهادینه شود، والدین بهتر است از ابتدای تولد، فرزندان‏شان را با این فرهنگ آشنا کنند. ایسنا نوشت: کرج گفت: اشک ریختن در محرم باید مقدمه درک عاشورا باشد وگرنه بدون تبعیت از هزار لیتر اشک ریختن هم فایده ای ندارد. بسم اله الرحمن الرحیم.سلام برحسین(ع) آقای عشق وحماسه که ازمشتی خاک،کربلایی آفرید که همه آزادگان عالم به مشبک های ضربتش دخیل بسته اند.سلام بر عباس (ع) سلام برچشم های از شرم به زیر عباس،آنگاه که وارد خیمه شد وک ن خورشید را دید که از فرط عطش،شکم ها برزمین نم دار خیمه چسبانده اند تاتشنگی فرو نشانند.سلام بربانوی زخم وصبر وخطبه،زینب(س) که پرستار غنچه های کربلا شد .در روزهای اسارت شام روسیاه،هیبت پوشالی شامیان رادرهم ش ت وسلام بر یاران ویاوران خورش. مراسم رونمایی از توپ155 میلی متری چرخدار عاشورا روز یکشنبه با حضور سرلشگر سید عبدالرحیم فرمانده کل در مرکز تولید و بهینه سازی شهید زرهرن برگزار شد.سرلشگر در حاشیه این برنامه از بخش های مختلف این مرکز بازدید کرد به سند زیارت عاشورا راوی از محمد باقر علیه السلام می پرسد چگونه یکدیگر را در روز عاشورا تعزیت بگویند، فرمود که مى گویند:
أعْظَمَ اللَّهُ أُجُورَنَا بِمُصَابِنَا بِالْحُسَیْنِ علیه السلام وَ جَعَلَنَا وَ إِیَّاکُمْ مِنَ الطَّالِبِینَ بِثَارِهِ مَعَ وَلِیِّهِ الْإِمَامِ الْمَهْدِیِّ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ.
یعنى بزرگ فرماید خداوند اجرهاى ما را در مصیبت ما بر حسین علیه السلام و ما و شما را از خواهندگان خون او با ولی او مهدى از آل محمد علیهم السلام قرار دهد!
%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%be%db%8c%d9%85%d8%a7%db%8c%db%8c+22+%d8%a8%d9%87%d9%85%d9%86+%da%a9%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86+%d8%a7%d8%b2+%da%86%d9رئیس شورای هماهنگی تبلیغات ی استان کرمان گفت: باشکوه 22 بهمن کرمان از چهارراه طالقانی تا میدان عاشورا برگزار می شود و رئیس شورای سیاستگذاری ائمه کشور به عنوان سخنران در این مراسم حضور دارد. ادامه: 22 بهمن کرمان از چهارراه طالقانی تا میدان عاشورا برگزار می شود روایتی از ماجرای گفتگوی حسین (ع) و حضرت زینب (س) در شب عاشورا را با بیان معظم انقلاب مشاهده می کنید. ماه مبارک رمضان آداب ورسوم مختلفی دارد که بسیاری از این آداب در گذر زمان به فراموشی س شده اند، دوختن «پیراهن مراد» برای دختران دم بخت، گلخندانی و افطاری دادن از رسوم این ماه است. طراحی صحنه روز عاشورا در دهستان برنطین
به مناسبت ایام محرم و سوگواری سید و سالار شهیدان ابا عبدا... الحسین (ع) طرح ماکتی با مضمون روز عاشورا در مسجد ابوالفضل(ع) محله گسترش دهستان برنطین ساخته شد.

این ماکت با الهام از وقایع عاشورا ساخته و به منظور اشاعه فرهنگ عاشورایی در کنار این مسجد جلوه و معنویت خاصی بخشیده بود

صحنه نمادین عصر عاشورا تداعی کننده حوادثی است که بر اهل بیت آل الله در دشت کربلا اتفاق افتاده که تاثیر بسزایی بر ذهن بینندگان داشته و مورد استقبال عزاداران و سوگواران حسینی قرار گرفت
بچه های هیت فرهنگی مذهبی خادمین حضرت زینب(س) محرم امسال در کنار مسجد ابوالفضل محله گسترش در دهستان برنطین این صحنه از روز عاشورا را درست کرده بودند که توجه همه مردم را به خود جلب کرده بود صحنه ای که حسین (ع) شش ماهه اش را بر دستانش گرفته و دشمن آن را با تیر سه شعبه سیراب نموده صحنه دیگر حضرت ابوالفضل در کنار نهر آب صحنه حضرت زینب (س) در کنار خیمه هاو.... آداب روز عاشورا 1)تعطیل کارهای روزانه از باقر (ع)روایت است که فرمود:روز عاشورا اگر توانستی د ی جاجتی نروی نرو ،چرا که عاشورا،روز شومی است وحاجتی درآن برآورده نمی شود،واگر هم برآورده شود برکتی ندارد .همچنین دراین روز برای خانه ات چیزی راذخیره نکن که هر درروز عاشورا برای خانه اش چیزی بیاندوزد در اندوخته اش برکتی نخواهد بود ودر خانواده اش نیز برکتی نخواهد بود.(مصباح المتهجدص 773 2)شدت اندوه وگریه 3)تسلیت گفتن به یکدیگربدان گونه که روایت شده نحوه . تأملی در نهضت عاشورا، کت است به زبان فارسی نوشته رسول جعفریان. نویسنده، در ابتدا منابع تاریخی مربوط به قیام عاشورا را معرفی کرده و سپس با نگاهی تاریخی، زمینه‌های قیام و گزارش قیام از آغاز تا شهادت (ع)، و پیامدهای اجتماعی آن را بازنموده است. در بخش‌های بعدی کتاب، ضمن پرداختن به موضوع اربعین، به تحلیل اه قیام پرداخته و آثار قیام حسینی را بررسی می‌کند. رسول جعفریان علاوه بر رویکرد توصیفی نسبت به قیام حسین(ع)، در بخش‌های پایانی این کتاب رویکرد تحلیلی دارد و به چرایی قیام (ع) پرداخته است. در پایان کتاب، نویسنده به بحث تحریفات عاشورا و علل آن پرداخته و کتاب «روضة ال ء» ملاحسین کاشفی را مورد نقد و بررسی قرار داده است. چاپ اول این اثر در سال ۱۳۸۶ش توسط نشر مورخ در قم صورت گرفت. حجت ال ماندگاری گفت: اربعینی ها دو دسته هستند، دسته اول تنها برای عاشورای دیروز گریه می کنند و دسته دوم اگر بخواهیم از یزید زمان سخن بگوئیم، می گویند عاشورا و عزاداری را نکنید، در حالی که خود حسین(ع) عاشورا را کرد. رزق آبادی گفت: نخستین دوره سوگواره سفینه النجاه با هدف ترویج فرهنگ عاشورا و زنده نگه داشتن فرهنگ حسینی(ع) برگزار شده است. یکی آب بیاره واسه تشنه ها
یکی خاک بیاره واسه مرده ها
یکی خـبر بده به اهـل بیت خدا
که سالارشهید شد درجنگ خدا اصحاب خدارفتن به ملک خدا
نثار خونشون به اسم خدا
قبول حق باشه این همه بندگی
رسمشون جاوید توکتاب عاشقی روز موعود برای آدماست
روز عاشورا الگوی بندهاست
که از یاد نبریم دورکعت
بنده فقط اسم ما آدماست شماره ثبت: ۷۳۵۲۸-۸۷۵۶۵