شهادت باقر علیه السلام1395

پنجشنبه 1393/6/20 مراسم دعای کمیل اصفهان. ملک شهر . مسجد حضرت المومنین علیه السلام و شنبه 1393/6/21 اصفهان. خیابان زینبیه . مجتمع فاطمیه از صبح سخنرانان حجج شیخ رضا حججی و فرحزاد مداح حاج ایزدی چهارشنبه 1393/7/2 شب شهادت حضرت جواد علیه السلام اصفهان. شهرستان کوهپایه. جنب مسجد ا هرا علیها سلام منزل آقای بنی طبا پنجشنبه 1393/7/3 اصفهان. ملک شهر . مسجد حضرت المومنین علیه السلام بعد از مغرب دعای کمیل اصفهان. ت آباد منزل آقای داوری مراسم شام شهادت جواد علیه السلام میلاد پر برکت محمد باقر(ع) را تبریک میگوییم در تاریخ ولادت آن حضرت، نقل قول هایی وجود دارد. برخی آن واقعه خجسته را در سوم صفر سال 57 ق و برخی آن را در اول رجب 57 ق می دانند.

کنیه آن بزرگوار «ابوجعفر» است. مادر گرامی شان «ام عبدالله» دختر حسن مجتبی (ع) است و از این جهت، نخستین ی بود که هم از نظر پدر و هم از نظر مادر فاطمی و علوی بوده است.القاب شریف ایشان، عبارتند از: باقر، شاکر و هادی که مشهورترین آنها، «باقر» است. درباره اینکه چگونه آن حضرت، بدین لقب، مشهور شد، باید گفت که حضرت رسول اکرم (ص) آن جناب را بدان لقب، ملقب فرمود. جابربن عبدالله انصاری می گوید که خاتم (ص) به من فرمود:
«ای جابر! امید است که تو در دنیا بمانی تا ملاقات کنی فرزندی از اولاد حسین را که او را محمد می نامند. او می شکافد علم دین را؛ شکافتنی (یِبقر علم الدًّین بقراً)؛ پس هرگاه او را ملاقات کردی، سلام مرا به او برسان.»وی را از آن جهت باقر نامیده اند که گنج های پنهان معارف و حقایق احکام و حکمت و لطایف را ظاهر می ساخت.» البته در این باره برخی گفته اند که باقر به معنای ی است که بر اثر کثرت سجود، پیشانی اش گشاده شده باشد و عده ای گفته اند که به سبب کثرت علمشان، آن جناب را باقر گفته اند. شهادت حضرت اباالفضل العباس (ع) حضرت عباس وقتی دید بیشتر یاران به شهادت رسیدند به برادرانش (عثمان – جعفر- عبدالله) فرمود پیش از من به میدان بروید و فدا شوید تا من شهادت و اخلاص شما را نسبت به خدا و رسولش بچشم ببینم. همگی به نوبت اطاعت د و بعد از اذن از به میدان رفتند و به شهادت رسیدند در پی شهادت سرگرد پاسدار روح الله عالی در درگیری با اشرار مسلح در منطقه کورین زاهدان دو نفر از عاملان این شهادت دستگیر شدند. #مناسبتی - شهادت موسی کاظم علیه السلام شهادت موسی کاظم علیه السلام
#مناسبت_ها #شهادت_ موسی_کاظم علیه السلام
هر ایام کهنسالی عصا میخواهد

پسرش نیست ببیند پدرش افتاده

آنکه از کودکی اش مورد حرمت بوده ست

سر پیری به چه جایی گذرش افتاده

شهادت موسی کاظم علیه السلام همشهری آنلاین: وزارت امور خارجه موقت باقر ی شهروند دو تابعیتی ایرانی- یی را تایید کرد و خواستار دائمی وی شد. چگونه به زمان (عج) سلام کنیم؟
باقر علیه السلام در حدیثی فرمودند:اگر ى از شما ماند تا مهدی را ببیند باید هنگام دیدن آن حضرت بگوید… عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ (ع) قَالَ: إِنَّ الْعِلْمَ بِکِتَابِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ سُنَّةِ نَبِیِّهِ (ص) لَیَنْبُتُ فِی قَلْبِ مَهْدِیِّنَا کَمَا یَنْبُتُ ا َّرْعُ عَلَى أَحْسَنِ نَبَاتِهِ فَمَنْ بَقِیَ مِنْکُمْ حَتَّى یَرَاهُ فَلْیَقُلْ حِینَ یَرَاهُ السَّلَامُ عَلَیْکُمْ یَا أَهْلَ بَیْتِ الرَّحْمَةِ وَ النُّبُوَّةِ وَ مَعْدِنَ الْعِلْمِ وَ مَوْضِعَ الرِّسَالَةِ. باقر علیه السلام فرمود: آگاهى از کتاب خداوند عزّوجل و سنّت او صلی الله علیه و آله در دل مهدى ما مى روید، چنان که کشت و زرع به بهترین شکل آن روید، پس اگر ى از شما مانْد تا او را ببیند باید هنگام دیدن آن حضرت بگوید: سلام بر تو اى اهل خانۀ رحمت و نبوّت و مکان دانش و جایگاه رس . کمال الدین و تمام النعمة، ج‏2، ص: 653.  باقر(ع) - زمان(عج)- جایگاه رس - حدیث روز- خبرگزاری حوزه - مرکز خبر و اطلاع رسانی حوزه - رحمت - نبوت - کمال الدین شهادت حسن(علیه السلام)را تسلیت عرض می کنیم. آقا شدی و پیش همه محترم شدی طوبی شدی و سایه روی سرم شدی بس مستمند آمد و دورت شلوغ شد مشغول سفره داری و لطف و کرم شدی گنبد کجاست؛ میل کبوتر شدن کنم حالا که بخت وا شد و بال و پرم شدی قربان حلم و جلوه ی پیغمبرانه ات ای دومین که پیغمبرم شدی دارد زاده ی ده هایمان حرم اول زاده چرا بی حرم شدی؟؟؟ مام باقر علیه الصلاةوالسلام در ایجاد تشکیلات تشیع و یک سازمان قوی و همگانی از همه ی وسایل مشروع و ممکن استفاده کرد. همین که افرادی را تربیت کند، به عنوان و نایب خود بگذارد که کار آن حضرت را دنبال کنند، و ادامه ی تبلیغات و تعلیمات آن حضرت را به عهده بگیرند. این سازماندهی پنهانی باقر بود، که از زمان قبل از باقر شروع شده بود، اما در زمان آن حضرت یک هیجان بیشتری پیدا کرد که کاری بسیار خطرناک بود.
رچوع از شهادت در فقه یهچکیده: نوشتاری که د یش رودارید، رجوع از شهادت را ؛ ازمنظر و فقه و حقوق مورد بحث و بررسی قرارداده است، شهادت که یکی از ادله اثبات دعوا اعم از کیفری و مدنی با سابقه بسیار طولانی می باشد، در مجامع بشری به عنوان دلیل مورد پذیرش قرار گرفته است، با شهادت شهود حقی که به آن شهادت داده شده است به ذمّه مشهود علیه ثابت می گردد، مگر این که شهود از شهادت خودشان برگردند و یا کذب شهادت آنها ثابت شود، رجوع از شهادت در همه دعاوی چه کیف. مبارزه با انحرافات در پی درگیری های حاکم بر عصر باقر علیه السلام فضایی برای ایشان ایجاد شد تا جلوی بسیاری از انحرافات را گرفته و حقیقی را به همگان معرفی کنند دبرای روشن شدن مبارزه حضرت با انحرافات علمی و فقهی بوجود آمده در آن عصر تنها به بیان نمونه هایی از این مبارزات بسنده می کنیم. 1. مبارزه با شه خوارج فردی از خوارج مدعی بود که ... به ادامه مطلب بروید در تع ری که درباره شهادت علی(علیه السّلام) بیان شده، یکی از جملات معروف این است که «قتل لشدّه عد ه» شهادت مولای متقیان علی بن طالب (ع) را به شما تسلیت می گویم . باشد که از رهروان واقعی آن همام باشیم ( ماس دعا) زیباترین تصاویر پروفایل شهادت جواد (ع) علیه السلام را برای شما کاربران گرامی جمع آوری کرده ایم. السلام علیک یا ابا جعفر یا محمد بن علی ایها الباقر یابن رسول الله انا توجهنا واستشفعنا وتوسلنا بک الی الله و قدمناک بین یدی حاجاتنا یا وجیها عندالله اشفع لنا عندالله سالروز شهادت جانسوز نهال گلشن دین، نور دیده زهرا، سپهر دانش و بینش، محمد باقر(ع) تسلیت باد اس ام اس و پیامک تسلیت ویژه شهادت جعفر صادق (ع) 9 مرداد 1395

اس ام اس و پیامک تسلیت ویژه شهادت صادق (ع) 9 مرداد 1395, جملات زیبا به مناسبت سالروز شهادت صادقی علیه السلام, متون و اشعار تسلیت شهادت صادق (ع)


 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] شمار اصحاب و یاران اباعبدالله الحسین علیه السلام - چه آنان که پیش از شهادت آن حضرت و چه آنان که پس از شهادت ایشان از دنیا رفته اند - زیاد است . گرچه شایسته بود که نام شرح حال مختصرى از آنان را در این جا باز مى گفتیم، لیکن به دلیل محدودیت این نوشتار معذوریم .
گفتنى است که یاران و اصحاب فداکار حسین علیه السلام بهترین یاران اهل بیت علیه السلام بودند. چرا که آنان دست از زن و فرزند و تعلقات مادى کشیده و به یارى شان شتافتند و مظلومانه، ولى قهرمانانه . روزی باقر علیه السلام در مسجد الحرام با اصحابش نشسته بود که طاووس یمانی با عده ای از پیروانش جلو آمد و سلام کرد و گفت:« آیا به من اجازه می دهید سؤال کنم؟» فرمود:«بله، بپرس!» طاووس پرسید:«چه زمانی بود که یک سوّم مردم دنیا هلاک شدند؟» فرمود:«اشتباه کردی! باید می گفتی یک چهارم مردم؛ و آن وقتی بود که ق ل برادرش ه ل را کشت. در آن زمان مردم دنیا فقط چهار نفر بودند: آدم و حوا و ه ل و ق ل. پس یک چهارم اهل دنیا هلاک شدند.» طاووس گفت:« بله، شما درست فرمودید. من. کاربران پیام رسان تلگرام در صورتی که تمایل دارند عضو کانال تلگرام محمد باقر قالیباف شوند می توانند در این خبر شناسه کاربری این حساب را مشاهده کنند. شهادت حضرت علی(ع) مبنای شهادت طلبی شهادت، متاع گرانبهایی است که هر قدرت یداری اش را ندارد. شاهدی قدسی است که همگان لیاقت هم آغوشی با او را نمی یابند. شیرینی شهد شهادت را به هر ی نمی چشانند. مؤمنان علی(ع)، آن یکّه تاز عرصه عشق و شهادت، مبنای شهادت طلبی و دست ی به این فوز عظیم را این سان بیان می دارد و صفات عاشقان شهادت را این گونه می نمایاند و شور و شوق خود را نسبت به آن چنین توصیف می کند: «مجاهدان شهادت طلب چنان به سوی خدا پر می کشند که تشنگان به جانب آب. بهشت در پرتو آذرخش نیزه هاست. امروز خبرها در بوته آزمون ارزی می شوند و به خدا سوگند که اشتیاق من به صحنه نبرد [و شهادت] و رویارویی با دشمن، بیش از شوقی است که آنان به زندگی شان دارند». هفتم ذیحجه سالروز شهادت جانگداز محمد باقر (ع) بر زمان (عج) و تمامی شیعیان تسلیت باد اختر پنجم باقر است ساده و معصوم و پاک و طاهر است گنج علم انبیاء را او شکافت جز درایت در وجودش نیافت

صادق آل محمد جعفر است عالــم دین وارث پیغمــبر است علم و دانش گرد او عالمـانِ هـر زمـان شاگـرد او نزد شیعه او رئیس مذهب است اختـر تابنـده ای انـدر شـب است
قبرستان بقیع در مدینه شیعه روزی ز برایت حرمی می سازد حضرت سلطانعلی فرزند محمد باقر (ع) در مشهد اردهال - کاشان قالَ رَسُولُ اللّهِ صلّى اللّه علیه و آله :
اِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ علیه السّلام حَرارَةً فى قُلُوبِ الْمُؤ منینَ لا تَبْرَدُ اَبَداً.
اکرم صلّى اللّه علیه و آله فرمود :
براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمى شود .
منبع : ( کتاب جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556) باقر علیه السلام بعد از آموختن زیارت عاشورا به علقمه فرمودند :
هر این زیارت را بخواند ( از دور یا نزدیک ) و بر حسین علیه السلام ناله کند و امر کند اهل خود را که بدون تقیه بر حسین علیه السلام گریه کنند و اقامه کنند عز را در خانه ‏اش به اظهار جزع و همدیگر را بر مصیبت حسین علیه السلام تعزیت گویند من ضامن او مى‏ شوم نزد خدا که ثواب هزار حج ، هزار عمره و هزار غزوه براى او بنویسند .
منبع : کتاب ال یر العبادات فى اسرارالشهادات ص 91 حدیث باقر درموردتعیین کنندگان وقت ظهور: الإمامُ الباقرُ علیه السلام ـ وقد سألَه الفُضَیلُ : هَل لهذا الأمرِ وقتٌ ؟ ـ : کَذَبَ الوَقّاتونَ ، کَذَبَ الوَقّاتونَ ، کَذَبَ الوَقّاتونَ . باقر علیه السلام ـ در پاسخ به این پرسش فضیل که آیا زمان ظهور تعیین شده است؟ ـ فرمود : وقت گذاران دروغ مى گویند، وقت گذاران دروغ مى گویند، وقت گذاران دروغ مى گویند. از زمان معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ،187 فلسطینی به شهادت رسیده اند. صاحب کتاب شهادت ثالثه ابتداى کتاب خود را به این صورت آغاز مى کند: اولین ى که شهادت به ولایت المؤ منین داد، خداست ؛ به دلیل این حدیث از امالى شیخ صدوق : عن ابى عبدالله (علیه السلام ) قال : انا اول اهل بیت نوه الله باسمائنا انه لما خلق الله السماوات و الارض امر منادیا ینادى فنادى اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله و اشهد ان علیا المؤ منین حقا .

فرمود ما اولین خانواده اى هستیم که خداوند نام ما را با صداى بلند در آسمانها و زمین برده . ولادت محمد باقر (ع),به مناسبت ولادت محمد باقر (ع) به مناسبت ولادت محمد باقر (ع) ولادت حضرت محمد باقر علیه السلام پنجمین شیعیان است که در سال 57 هجری قمری در مدینه متولد شد. پدر بزرگوارش سجاد علیه السلام و مادر والامقامش ام عبدالله است.
وی اولین شخصی است که نسب پدر و مادرش به حضرت فاطمه زهرا علیه می رسد فضائل پیشوایی باقر علیه السلام از صدر روشن و مسلم بود و نص بر ت آن همراه با تعاریف رسول خدا، فراوان به ما رسیده است.از آن معجزات و کرامات بسیار و نیز امور غریبه فراوانی در کتب معتبر ثبت شده و جنّ و ملائکه و حتّی جبرئیل خدمت او می رسیده اند.مکارم اخلاق ، زبانزد خاص و عام است و علوم و معارف فراوانی از وجود او سرچشمه گرفته . وی همچنین توجه خاصّی به عبادت و ذکر و مناجات داشته است.در زمان این ، عده ای متمایل به رهبانیّت و ترک دنیا بودند که با مخالفت مواجه می شدند علم باقرعلیه السلام چون در اوا دوران حکومت بنی امیه به سر می برد، از ضعف قدرت حاکمه استفاده نمود و در نشر معارف ی، تلاش گسترده ای کرد و با مخالفین و صاحبان عقاید مختلف، مناظرات مفصّلی داشت و به سؤالات شیعیان و مخالفین پاسخ داد. لذا از آن در تمام مسائل فقهی و اجتماعی و حکومتی روایات فراوانی نقل شده است، به طوری که تقریباً هیچ کتاب روایی نیست مگر این که از باقر علیه السلام در موارد مختلف روایتی ذکر شده است.
باقر علیه السلام با صح بزرگ رسول خدا، جابر بن عبدالله انصاری روابط صمیمانه ای داشت و برای او احترام خاصی قائل بود.
برای آن ، غیر از جابر، اصحاب و راویان زیادی نام می برند که در بین آنها جابر بن یزید جعفی و محمّد بن مسلم و زراره و حمران، بسیار معروفند. شاعر معروف نیز کمیت نام دارد حوادث دوران ت برادر باقر علیه السلام زید بن علی بن الحسین پس از شهادت سجاد علیه السلام پرچم مخالفت با بنی امیه را برافراشت و افراد زیادی را به دور خود جمع کرد. ولی باقر او را از قیام مسلّحانه منع کرد و فرمود: « هنوز وقتش نرسیده است، و قیام تو در انتها به ضرر مسلمین می انجامد.» اما زید که خون حسینی در رگ های او می جوشید، زیر بار نرفت و قیام کرد و عاقبت در اثر اعلان مخالفت با بنی امیه به شهادت رسید حاکمان دوران ت باقر علیه السلام در زمان حکومت ولید بن عبدالملک به ت رسیدند که پس از او سلیمان بن عبدالملک و سپس عمربن عبدالعزیز و سپس یزید بن عبدالملک و پس از او هشام بن عبدالملک، یکی پس از دیگری حاکم مَمالک ی شدند. با هر یک از آنها به نحو خاصّی برخورد می کرد، ولی متأسّفانه بعضی از بستگان وی، از جمله زید بن حسن بن علی به بدگویی او دست زدند تا سرانجام هشام ، را مسموم کرد و به شهادت رساند. باقر علیه السلام به فرزند ارجمندش صادق علیه السلام وصیت فرمود و به لقاء پرورگار شتافت. آن حضرت دارای سه همسر و هفت فرزند بود.از باقر علیه السلام مواعظ بسیار ارزشمندی به یادگار مانده است که تمام نسل ها تا قیامت از آن بهره مند خواهند بود. منبع: daneshnameh.roshd.ir حسین(ع) با همه هستی اش به کربلا آمده است تادر محکمه تاریخ درکنار فرات شهادت بدهد.شهادت بدهد به سود همه مظلومان تاریخشهادت بدهد به نفع محکومان این جلادحاکم برتاریخشهادت بدهد که چگونه این جلاد ضحاک.مغز جوانان را در طول تاریخ می خوردهاست.با علی اکبر شهادت بدهد.وشهادت بدهد که در نظام جنایت.ودر نظامهای جنایت چگونه قهرمانان می مردند.با خودش شهادت بدهد.وحسین با همه هستی اش آمده است تادرمحکمه جنایت تاریخ به سود انیکه هرگز شهادتی به سودشان نبوده ا. سخنگوی قوه قضاییه گفت: باقر ی آزاد نشده است و همانند بسیاری از محکومان که به مرخصی می روند، مرخصی ایشان هم سه روز بوده و سه روز هم تمدید شده است. صادق علیه ‏السلام: تا ده میل اطراف قبر حسین بن على علیه‏ السلام برکت است. بحارالأنوار(ط-بیروت) ج 98، ص116، ح 4 باقر علیه السلام:
حسین، بزرگ مرد کربلا، مظلوم و رنجیده خاطر و لب تشنه و مصیب ‏زده به شهادت رسید. پس خداوند، به ذات خود، قسم یاد کرد که هیچ مصیبت‏ زده و رنجیده خاطر و گن ار و اندوهناک و تشنه ‏اى و هیچ بَلا دیده ‏اى به خدا روى نمى‏ آورد و نزد قبر حسین علیه السلام دعا نمى ‏کند و آن حضرت را به درگاه خدا شفیع نمى ‏سازد، مگر این‏که خداوند. صحبت های حسن شاطری که به دست مزدوران رژیم صهیونیستی به شهادت رسید، منتشر شده است. باقر با این که در قلمرو اعمال فردی خود، از تجمل پرهیز دارد، ولی در زندگی خانوادگی و حتی اجتماعی، عواطف و نیازهای روحی همسر و نیز شرایط و مقتضیات زمان را در نظر دارد. حسن مجتبی علیه السلام وقتی با مغیره بن شعبه رو برو شد به او فرمود: وأنت ضربت فاطمة بنت رسول الله صلى الله علیه وآله حتى أدمیتها وألقت ما فی بطنها
استذلالا منک لرسول الله صلى الله علیه وآله ، ومخالفة منک لأمره ، وانتهاکا لحرمته ، وقد قال
لها رسول الله صلى الله علیه وآله : أنت سیدة نساء أهل الجنة ، والله مصیرک إلى النار. و تو همان ی هستی که فاطمه دختر خدا صلی الله علیه و اله را زدی تا جایی که خونش را ریختی و آنچه در درون داشت سقط کردی بخاطر ک. صادق علیه السلام: ی که دوست دارد بداند آیا ش پذیرفته شده است یا آن را نپذیرفته اند، با تامل بنگرد که آیا ش او را از ا و منکر باز داشته؟ پس به اندازه ای که او را بازداشته از او پذیرفته می شود. شهادت جانسوز رئیس مذهب شیعه جعفر صادق علیه السلام تسلیت باد پنجم، حضرت محمدباقر(ع) در هفتم ذی ‏الحجه‏ سال صد و چهارده هجری قمری به دست هشام بن عبدالملک اموی در مدینه مسموم گردید و در قبرستان بقیع در کنار حسن مجتبی(ع) و سجاد(ع) به خاک س شد. آن حضرت به هنگام شهادت، پنجاه وهفت سال داشته و از ت ایشان، در حدود بیست سال می‏گذشت. در دوران ت آن حضرت، فرصت‏هایى برای نهضت فکری به دست آمده بود که باقر(ع) کمال استفاده را در جهت تربیت شاگرد و استحکام و گسترش تشیع و انقلاب فرهنگی نمود. باقر(ع) در فرصت کوتاه و مناسبی که به دست آمده بود، ی ره به تعلیم و نشر علوم ی پرداخت و پایه‏ های یک مرکز بزرگ علمی را که مملو از دانش‏ پژوهان برجسته بود، پی‏ ریزی کرد. این موقعیت حساس، سرفصل بزرگی در تاریخ تمدن ی گشود و رشد در دوره‏ های بعد، تاثیر فراوانی از آن پذیرفت. باقر علیه السلام در روایتی یکی سریعترین موارد استجابت دعا را معرفی د. سوال : چرا ت و معصومین از نسل حسین علیه السلام است و از نسل حسن علیه السلام نیست؟ پاسخ : - البته اینکه ان(ع) از نسل حسین(علیه السلام) هستند جای هیچ گونه شکی نیست اما این سخن بدان معنا نیست که ت اصلا در نسل حسن(علیه السلام) قرار داده نشده است بلکه باید گفت که: مادر حضرت باقر(علیه السلام) دختر حسن مجتبى(علیه السلام) است؛ بدین جهت باقر(علیه السلام) از جانب پدر به حسین(علیه السلام) مى رسند و از جانب مادر به حسن (علیه السلام)، و به همین خاطر در زیارت نامه . پس از شهادت حضرت زهرا علیها السلام، اسماء به حسنین علیهما السلام گفت: به نزد پدرتان علی علیه السلام روید و خبر شهادت مادر را به او برسانید . حسنین علیهما السلام از خانه بیرون آمدند و در حالی که فریاد می زدند: «یا محمداه! یا احمداه! الیوم جدد لنا موتک اذ ماتت امنا» ، وارد مسجد شدند و پدرشان را از شهادت مادر آگاه نمودند . علی علیه السلام با شنیدن خبر، دگرگون شد و بی حال افتاد . آب به صورتش پاشیدند و به حال آمد. با سوز و گداز فرمود:
«بمن العزاء یا .
حضرت علی (ع) در نوزدهم ماه مبارک رمضان در محراب مسجد کوفه با
ضربه شمشیر ابن ملجم مرادی بر قرق مبارکش زخمی شدند و در بیست یکم
ماه مبارک رمضان به شهادت رسیدند .
پس از شهادت علی (ع) جبرئیل در میان آسمان و زمین ندا داد سوگند به خدا
که ارکان هدایت در هم ش ت و ستاره های دانش نبوت تاریک و نشانه های
پرهیزکاری بر طرف شد و عروه الوثقی الهی گسیخته شد.
زیرا پسر عموی رسول خدا (ص) شهید شد الاوصیاو علی مرتض به شهادت
رسید وی را سیاه بخت اشقی. « از ویژگی های شیعه علی(ع) »
حسن عسکری سلام الله علیه :
شیعَةُ عَلِیٍّ علیه السلام هُمُ الَّذینَ یُؤثِرونَ إخوانَهُم عَلى‏ أنفُسِهِم ولَو کانَ بِهِم خَصاصَةٌ؛
شیعیان على علیه السلام، آن انى ‏اند که برادرانشان را بر خودشان مقدّم مى‏ دارند، هرچند در خود آنها نیازى ضرورى باشد.
تفسیر حسن عسکری(ع)، ص 319؛ میزان الحکمة: ج‏1 ص22

مناسبتهای روز:
شهادت حضرت حسن عسکری علیه­ السلام (260 هـ ق) وقتی نام عاشورا به گوش می رسد، آتش سو کی از غم، دل را در بر می گیرد و اشک، امان را می برد. وقایع دردناک عاشورا تا بعد از ظهر که هنگامه شهادت حسین علیه السلام بود ی ری جنایات را به خود دید و از شهادت حسین (علیه السلام) به بعد سرزمین کربلا شاهد فجایع و جنایاتی خاص در مورد اهل بیت بود.سال 61 ه.ق عصر روز دهم محرم لشکر یزید بعد از این که حسین (علیه السلام) را به شهادت رساند به دستور فرماندهان خود دست به غارت و آتش زدن خیمه ها و آزار و اذیت خاندان نبوت زدند.. رضا ( ع ) از پدرش از جدش و همینطور تا المؤ منین (ع) روایت کرده که اکرم (ص) فرمود : یا علی اولین چیزی که از بنده پس از مرگ سؤال می شود شهادتین است ؛ شهادت به این که معبودی جز الله نیست و شهادت به اینکه محمد (ص) رسول خداست و دیگر شهادت به اینکه تو یا علی از جانب خدا و از جانب من ولی مؤمنین هستی ؛ پس هر آن را تصدیق نمود و قبول کرد و به آن معتقد باشد به سوی نعیم بهشت رهسپار است . در مورد فروع دین اولین سؤال در مورد است . باقر (ع) فرمودند : نخستین چیزی که از بنده.