سیاهچاله هایی که در حیاط خلوت کیهانی ما پنهان شده اند

اگر این غول در مرکز راه شیری قرار داشت،شکل گیری حیات بروی زمین به دلیل مقادیر زیادی از اشعه ای که ساطع میکرد غیر ممکن بود. (کریستین ولف محقق ملی استرالیا بخش کیهان سناسی و اختر فیزیک)
اختر شناسان سیاهچاله ای را با بیشترین سرعت رشد در جهان یافته اند که هر دو روز جرمی معادل دو برابر خورشید ما را میخورد،تیم به فاصله بیشتر از ۱۲ میلیارد سال در عصر تاریک کیهان را مشاهده کرد.زمانیکه تخمین زده میشود این سیاهچاله جرمی معادل بیست میلیارد برابر خورشید و رشدی معادل یک درصد در هر یک میلیون سال را داشت. این سیاهچاله بسیار سریع رشد میکند و هزاران برابر بیشتر از یک ک شان می درخشد و به دلیل گازهایی که روزانه میمکد سبب گرما و اصطکاک میشود،اگر این غول در مرکز ک شان راه شیری قرار داشت ده برابر روشن تر از ماه کامل به نظر میرسد و آن بعنوان یک نقطه فوق العاده روشن که تقریبا تمام ستاره ها در آسمان را از بین میبرد قرار میداد به نظر میرسد. انرژی آزاد شده از این سیاهچاله پرجرم کشف شده که بعنوان کوازار نیز شناخته میشود بیشتر نور ماورا بنفش است و همچنین اشعه ای نیز ساطع میکند. زمانی که جهان در حال گسترش بود فضا این موج نورها را پخش کرد و آنها رنگش را عوض د،سیاهچاله هایی که سریع رشد میکنند بسیار نادر هستند و دانشمندان ماهها در جست و جوی آنها بودند،تلسکوپ فضایی آژانزس اتحادیه اروپا که حرکت های کوچک اشیا آسمانی را اندازه گیری میکند به دانشمندان برای این کار کمک کرد. تلگسوپ ا تایید کرد که این جسم که آنها یافته اند هنوز آنجاست،به این معنی که آن در دوردست قرا داش و نامزد یک سیاهچاله بسیار بزگ است،کشف این سیاهچاله غول پیکر با استفاده از طیف نگار 2.3 متری تلسکوپ anu که رنگ ها را در چند طیف جدا میکرد تایید کرد. ولف مدیر مطالعات گفت: ما نمی دانیم که آن چگونه به این بزرگی و سرعت در اولین روزهای جهان رشد کرده است و سیاهچاله ای با بیشترین سعت شد را کشف کرده است، ولف گفت این نوع سیاهچاله ها بسیا دخشان هستند و می توانند بعنوان یک فانوس دیایی برای مطالعه شکل گیی عناص د د اولین روزهای جان استفاده کرد"دانشمندا می توانند سایه اشیار ا در جلوی این سیاهچاله های غول پیکر مشاهده کنند،وی اضافه کرد سیاهچاله هایی که سریع رشد می کنند کمک می کنند که تیرگی اطراف سیاهچاله ها که با یون های گازی روشد می کنند روشن شود که جهان را شفاف تر می کند. ولف گفت ابزارهایی که بروی تلسکوپ های بسیار بزرگ زمینی ساخته میشوند در دهه های آینده قادر خواهند بود که بطو مستقیم گسترش جهان را با این سیاهچاله ها روشن سازند. منبع حسین کیهانی یکی از جذابترین و غیرمنتظره ترین قهرمان های ایران در بازی های آسیایی جاکارتا 2018 خواهد بود. ملی پوش سابق دو و میدانی ایران گفت: قهرمانی دو صحرانوردی، پله اول برای حسین کیهانی بود. گروه ادب: مدیر انجمن شاعران ایران با اشاره به برنامه های این انجمن، اظهار کرد: «خلوت انس» از جمله این برنامه هاست که در آن به ادبیات عرفانی و اخلاقی پرداخته می شود. راکعی خبر داد: ب ایی جلسات «خلوت انس» با حضور الهی قمشه ای/ اعلام برنامه های انجمن شاعران گروه ادب: مدیر انجمن شاعران ایران با اشاره به برنامه های این انجمن، اظهار کرد: «خلوت انس» از جمله این برنامه هاست که در آن به ادبیات عرفانی و اخلاقی پرداخته می شود. فاطمه راکعی، مدیر انجمن شاعران ایران در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، درباره فعالیت هایی که در سال جاری توسط این انجمن برگزار می شود، گفت: طی روزهای سه­شنبه و پنجشنبه هر هفته، جلساتی با عنوان حلقه مهر با مدیریت ساعد باقری برگزار می شود.
وی افزود: کانون شعر و موسیقی تهران نیز از دیگر فعالیت های انجمن شاعران است که با مسئولیت سهیل محمودی در روزهای دوشنبه برگزار می شود و به همراه حلقه مهر از پرطرفدارترین جلسات هفتگی انجمن شاعران است.
به گفته راکعی، کلاس هایی نیز با عنوان «خلوت انس» در روزهای دوشنبه برگزار می شود که این کلاس ها مهدیه الهی قمشه ای است. در این جلسات بیشتر به ادبیات عرفانی و اخلاقی و مسائل مربوط به امور ن و خانواده پرداخته می شود.
مدیر انجمن شاعران ایران همچنین از ب ایی دو جلسه دیگر یاد کرد که یکی از آنها جلسات آموزش شعر در روزهای یکشنبه است و اسماعیل امینی مسئولیت ب ایی آن را برعهده دارد.
وی همچنین از جلسات آموزش شعر کودک یاد کرد که به کوشش مصطفی رحماندوست در روزهای شنبه برگزار می شود. در روزهای چهارشنبه جلسات شعر و خوشنویسی ب ا می شود، این جلسات توسط میرفندرسکی تشکیل می شوند.
راکعی با اشاره به برنامه هایی که پیش از این توسط انجمن برگزار شد اشاره کرد و گفت: همایشی بر سر مزار سیدحسن حسینی با حضور خانواده و شاعرانی که ارادت فکری و فرهنگی به وی دارند ب ا شد.
وی از برگزاری مراسم بزرگداشت برای شاعران درگذشته و برنامه ای با عنوان عصر شعر طبیعت یاد کرد و افزود: شب شعر مشترک ایران و کره نیز با حضور شاعران برجسته کره برگزار شد و اکنون کتابچه ای به زبان فارسی و کره ای از اشعار برگزیده این شب شعر منتشر شده است. در ع پیش رو خانواده ای تنها را می بینید که در کنار دریای زمردگون با مرغان دریایی خلوت کرده اند.
مسعود کیمیایی در نامه ای پر مهر در پاسخ به نامه تند مهرجویی حرف هایی تازه را بیان کرد. آقای ناطق نوری امروز گفته است "زشت است در تاریخ معاصر ما در کنار هر مرد بزرگی یک ظلم بزرگ باشد. آ ینشان هم هاشمی بود. خیلی بد است که به هر مرد بزرگ وصاحب اثری دراین جامعه ظلم می شود". ظلم بد است حتی به یک نفر. اما ظلم بدتر و بزرگتر، در حق ملتی بود که 40 میلیون نفری پای صندوق رای حاضر شدند و 24/5 میلیون نفر به یک نامزد رای دادند اما جماعت منافق پنهان شده پشت سر هاشمی ، با ادعای بی سند و دروغ او در القای تقلب ، جرئت د زیر میز قانون و دموکراسی و رای اکثریت . امشب دوباره از غم هجران برایت می نویسم از بی ی از غربت باران برایت می نویسم گاهی شکایت می کنم از بی وفائی گاهی ز بی مهری نامردان برایت می نویسم دست ی در این میان روی سرم نیست از ماورای یک غم پنهان برایت می نویسم فرصت ندادی با تو باشم لحظه ای را گر عشق باشد منجی ام آسان برایت می نویسم از من بریدی دل ولی نامهربانم از آرزوهایی که شد ویران برایت می نویسم تا رد پایت هست بر جان و تن من از آتشی که تو زدی بر جان برایت می نویسم در دفترم جز اسم تو نامی دگر نیست این شعرها را گرچه من پنهان برایت می نویسم تو که امدی دلم را نسپردم به چشت دلِ من ت و سرد چشم تو شَر و شلوغ راستش ترسیدم این زنِ پیر و کهنسال دلم بشود سر ظهری بزند توپ چشت را بدرد !!! خانواده امروز به یک سفر یک روزه رفته اند.چقدر اصرارم د.انقدری که خج کشیدم.دو روز اصرااااار .نرفتم.
از خدا پنهان نیست از شما هم پنهان نباشد، دو تماس در دو روز، شنیدن صدای یار، راه افتادن یک مسیر برای کار و آینده، آدم را از لبه پرتگاه جنون و افسردگی و غم و دشنه در قلب، به سرانگشتی بر می دارد و می گذارد وسط عطر بهشت. خدا و روزگار و آدمها و دلدار، از آدمی دریغ نکنند چنین تجمیع شادی را. تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:45 دریاچه میانشه یا دریاچه چورت در فاصله ۱۰ کیلومتری روستای چورت حد فاصل ساری تا کیاسر در استان مازندران ایران قرار دارد. بهشتی پنهان در مازندران + تصاویر این دریاچه، در ۳۵۰ کیلومتری تهران در جنگل های بکر روستای چورت در بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب این شهر است. وسعت این دریاچه حدود ۲٫۵ تار است. این دریاچه به دلیل به روستای چورت، دریاچه چورت هم نامیده می شود. بهشتی پنهان در مازندران + تصاویر این دریاچه در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بر اثر زمین لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه ای که در کنار دریاچه قرار دارد، بوجود آمده است. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقیمانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده اند منظرهٔ ویژه ای را ایجاد می کند. بهشتی پنهان در مازندران + تصاویر این دریاچه در شکاف دره ای با شیب زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را پوشش های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی کشیده بوده و ژرفای آن با توجه به میزان بارش های فصلی متغیر است. ماهی های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده است. بهشتی پنهان در مازندران + تصاویر زیبایی و بکر بودن این دریاچه گردشگران و بومیان محلی را به این فضای زیبا و آرام سوق می دهد. تو بگو آینه ی چشم سیاهت باشم یا شریک غم پنهان نگاهت باشم تا به خاطر ننشسته است غباری ز منت خوشتر آن است که بر آینه آهت باشم خواهی آمد به مزارم ، چه گزافی! مپسند که پس از خاک شدن چشم به راهت باشم می شدی قبله ی من پشت و پناه دل من می پذیرفتی اگر پشت و پناهت باشم؟ عشق ای رایت افتاده به خاک از کف من نشد ار همچو سگان بنده ی راهت باشم سرنگون غرقه به خون پیش تو جان خواهم داد تا به خون جگر خویش گواهت باشم یوسف از خویش حذر کن که مگر از پس مرگ بیژنت بینم و افتا. مقاله سیاه چاله ها فهرست: تاریخچه سیاهچاله ها
سیاهچاله ها
تبدیل ستارگان بزرگ به سیاهچاله ها
ویژگی سیاهچاله ها
تعداد سیاهچاله ها در جهان
آشکار سازی سیاهچاله ها
سیاهچاله ها ممکن است آغاز را از دید ما بپوشانند
مفاهیم پایه
ساختار سیاهچاله ها
سیاهچاله ها چگونه به وجود می ایند؟
نتایج تحقیقات هاوکینگ
مجهولات سیاهچاله ها
اختر سیاهچاله ها
خصوصیات سیاهچاله ها
تشکیل سیاهچاله دها
سیاهچاله های ک شانی
سیاه. مجددا سلااااااااام دوستان...راستش من یه وب کنکوری زدم که اونجا واسه فکر ،خلوت منو خدا..!! مطرح برنامه ها و اه م واسه کنکور94 باشه...چون ازمهر درکنار میخوام واسه 94 هم درس بخووونم جدی جدی دیگه بعد ازشروع درسم ها میام اینجا...اونجا هم خیلی کم میرم؛فقط زمانی که حرفی برای گفتن داشته باشم و بخوام با خودم خلوت کنم و برنامه های درسیمو رو صفحه و فضای مجازی وبم پیاده کنم؛همین...اینم آدرسشه؛دوس داشتین سربزنین؛من زوده زود برمیگردم؛بعد ازاتمام انتخاب رشته ی آزاد؛مراقب خودتون باشین؛اینم آدرس؛ http://poongsan. / مهمترین عیب ما حجه ال والمسلمین پناهیان : «مهمترین عیب ما پنهان بودن عیوب ماست، و بدتر از آن وقتی است که عیب های ما پشت سر کارهای خوب، خود را پنهان می کنند و ما آنها را توجیه می کنیم.» این جمله عمیق را وقتی برای دوستان خواندم و در چند کانال واتس آپ وتلگرام فرستادم دوستان خیلی از لطافت وظرافت این جمله تعریف وتمجید د . مخصوصا وقتی در قطار برای دیگر همسفران خواندم خیلی به دلشان چسبید ، وسراغ پناهیان را درتهران از بنده گرفتند . خدا انشالله امثال ای. 1-یه زمانی هایی هست که ما به خلوت احتیاج داریم و دوست نداریم ؛ ی مزاحم ما بشه !!!

جالب اینجاست من هر زمان که به خلوت احتیاج پیدا میکنم و میخوام تنها باشم .اوج مشکلات دوستانم و اطرافیانم هست .

در این مواقع گوشی رو خاموش و به مدت دو روز آنلاین نمیشم .چون حوصله حرف زدن ندارم.دوست دارم تنها باشم

چند وقت پیش این مشکل برایم پیش اومد . اونقدر پیام و پی ام دوستانم ارسال کرده بودند که شرمنده همه
شدم .همه نگران شده بودند

2-تنها ی که من ر. تمام تنم می سوزد از زخم هایی که خورده ام دردِ یک اتفاق که شاید با اتقا قِ تـو دردش متفاوت باشد ویرانم می کند من از دست رفته ام ، ش ته ام می فهمی ؟ به انتهایِ بودنم رسیده ام ؛ اما اشک نمی ریزم پنهان شده ام پشتِ لبخنـدی که درد می کند. مرد آزارگر که پس از سرقت از مغازه ها در ساعات خلوت، ن فروشنده را مورد آزار و اذیت قرار می داد، در دام پلیس گیلان افتاد. در چند جمله کوتاه میتوان گفت، سیاهچاله ناحیه ای از فضاست که مقدار بسیار زیادی جرم در آن تمرکز یافته و هیچ شیئی نمی تواند از میدان جاذبه آن خارج شود.از آنجا که بهترین تئوری جاذبه در حال حاضر تئوری نسبیت عام انیشتن است،در مورد سیاهچاله و جزییاتش باید طبق این تئوری تحقیق و نتیجه گیری کنیم. ابتدا از مفهوم جاذبه و شرایط ساده تر آغاز می کنیم.

فرض کنید روی سطح یک سیاره ایستاده اید. یک سنگ را به سمت بالا پرتاب می کنید. با فرض اینکه آن را خیلی خیلی . شاعر که بمیرد، ص از جهان کم می شود و رازهایی پنهان می ماند و حرف هایی نگفته؛ مرگِ شاعر پایانِ بخشی ازخوشی های جهان است... چه می پرسی ز فریادی که پنهان در گلو دارم که مهر خامشی بر لب ز بیم آبرو دارم
وفای اشک را نازم که در شبهای تنهایی گشاید عقده هایی را که پنهان در گلو دارم
من آن پرورده دردم که در گهواره هستی به خون خوردن ز غم ایام، خو دارم
من آن داغ جوانی دیده ام دیگر چه می پرسی ز شـیون ها که شـبها بر مزار آرزو دارم
میان خنده می گریم، میان گریه می خندم خدا را با خیال خویش اینسان گفتگو دارم
چه آفت زد به بستان امیدم کز سر حسرت به عمری آرزوی یک گل خوش رنگ و .
﷽ فرج زمان(ع)صلوات

قطره ای ازدریای نهج البلاغه علی علیه السلام :
ای مالک ! بدان اگر مهربان باشی تورا به داشتن انگیزه های پنهان متهم می کنند، ولی مهربان باش. اگرشریف و درستکارباشی فریبت میدهند ، ولی شریف ودرستکار باش . نیکیهای امروزت را فراموش میکنند، ولی نیکوکار باش . بهترینهای خودت را به دیگران ببخش ، حتی اگر اندک باشد . درانتها خواهی دید آنچه می ماند میان تو و خدای توست، نه میان تو ومردم.......

دانشمندان mit یک آشکارساز "میون" جیبی با قیمتی ارزان طراحی کرده اند که می تواند به راحتی با قطعات الکتریکی معمولی ساخته شود و ذرات کیهانی را ردی کند. این گرداب کیهانی بزرگ پر از گاز و غبار ۱۵۰ سال نوری قطر دارد و خیلی از ما دور نیست. این سح در قسمت جنوبی سح رتیل و ابر ماژلانی بزرگ قرار گرفته است. رکنا: دختر 22 ساله ای با نیت شومی مورد حمله وحشیانه مرد 30 ساله ای در یکی از خیابان های شرق لندن قرار گرفت.   مرد جوانی دختر 22 ساله ای را از یکی از ایستگاه های اتوبوس شرق لندن قرار داد تا اینکه در یکی از خیابان های خلوت دختر جوان را به دام انداخت و مورد حمله وحشیانه قرار داد. وی که قصد داشت دختر جوان را مورد  قرار دهد با ضربات این دختر به شکمش روبرو شد. سماجت مردجوان برای پیاده سازی هدف شومش با رسیدن ماشینی در آن خیابان خاتمه یافت. راننده ای که .. ای زبان تو بس زیانی مر مرا *چون تویی گویا چه گویم من تو را؟ این زبان هم سنگ و هم آهن وش است

آن چه بجهد از دهان چون آتش است

سنگ و آهن را مزن برهم گزاف

گه ز روی نقل و گاه از روی لاف

زان که تاریک است و هرسو پنبه زار

در میان پنبه چون باشد شرار!

دانه باشی مرغکانت برچنند

غنچه باشی ک نت برکنند

دانه پنهان کن به کلی دام شو

غنچه پنهان کن گیاه بام شو

هرکه حسن خودنهاد او در مزاد

صد بلای بد س. اینجا استودیوی اختصاصی برنامه 90 است که این قدر تاریک و خلوت است . یک وس که در حیاط خلوت یک خانه کوچک در اندونزی پرورش یافته به دلیل رنگ عجیبش معروف شده است. بر اساس گزارش تلگراف، این وس از سر تا پا کاملا سیاه است و توسط یک مزرعه دار در حومه شهر «جاکارتا» پایتخت اندونزی پرورش یافته است.
ادامه خبر + تصاویر
من دروغگوی خوبی نیستم...
فقط به حریم آدم ها احترام میذارم.به تنهاییشون،به آهنگ هایی که دوست دارن فقط بین خودشون و خودشون باشه.(یادمه به این دلیل به مازیار فلاحی علاقه مند شدم که میگفت:ممنون که آهنگ های من رو به خلوتتون راه میدین!)به قسمتی از ها که حس خاصی بهش دارن،به اشک های گاه و بیگاهشون،به حتی تنها،سینما وکافه رفتنشون.من دروغگوی خوبی نیستم پس از من نپرس عصرهای روز تعطیل چه میکنی یا چطور بی خبر اینور و اونور میری!؟ازم نپرس نصف شب هاچرا یک . کشف انبار مهمات در جمهوری آذربایجان! بعد از سکوت نهادهای امنیتی آذربایجان در خصوص آموزش تروریست ها در مرکز پینت بال باکو، اینبار پلیس آگاهی آذربایجان از کشف یک انبار مهمات متعلق به جریان سلفی گری در این شهر خبر داده است. آیا آذربایجان حیاط خلوت شده است؟ انبار مهمات گرو تروریستی سلفی در جمهوری آذربایجان کشف شد.این انبار که در پوشش یک مدرسه نیمه ساخته قرار داشت در حیاط خانه یکی از ان میدانی سلفی های آذربایجان به نام ظهراب شیخعلی اف در شهرک جرات کشف شد. فرد مورد نظر همراه با مهمات و سلاح هایی که روی بدنش و در انبار کشف شده بود، دستگیر شد و هم اکنون به اداره آگاهی باکو منتقل شده است. ظهراب شیخعلی اف اکثر اوقات با شلوار نظامی در انظار عمومی ظاهر می شد.گفتنی است که در روزهای گذشته منابع سانه ای آذربایجان از تمرین اعضای در مرکز پینت بال باکو واقع در قصبه ی کشله خبر داده بودند. این در حالی است که قصبه ی کشله دریکی از مراکز پر تردد شهر باکو واقع است و نهادهای امنیتی باکو نسبت به این قضیه سکوت کرده اند. لحظه هایی هست که نباید باشد اما هست...! لحظه هایی هست که باید پنهان باشد امانیست...! مثلا لحظه هایی که تاب از دست میدهم و هزار بار اسمت را روی دیوار می نویسم و با هر کدام خاطره ای تصویر میکنم.. در تکاپوی دنیای خا تری ذهن آشفته ام می آیی.. دستی به سروروی سلولک های بی قرار میکشی...متانت می کنی...جایی مینشینی و لبخندی میزنی...نگاهت میکنم و به خواب که نه!به خلسه می روم...این میشود داستان یک روز من! در زمانهای قدیم...وقتی هنوز پای بشر به این دنیا نرسیده بود... فضیلت ها وتباهی ها دور هم جمع شدند...خسته تر و ل تر از همیشه... ناگهان ذکاوت ایستاد وگفت:بیایید بازی ...مثلا قایم باشک... همه از این پیشنهاد خوشحال شدند و دیوانگی فورا فریاد زد:من چشم میگذارم... واز انجایی که هیچ نمی خواست دنبال دیوانگی بگردد همه قبول د که دیوانگی چشم بگذارد ودنبال انها بگردد...دیوانگی جلوی درختی رفت و چشمهایش را بست و شروع کرد به شمردن:یک...دو...سه...چهار...همه رفتند تا جایی پ. پانزدهم داد: ما به اندازه رازهای مان بیماریم. یکی از چیزهایی که در انجمن آموختم صداقت با خود بود. دریافتم پنهان رازهای درونی ما را بیمار و مانع پیشرفت در فرایند بهبودی است. برای بسیاری از ما رسیدن به صداقت با خود نیازمند زمان بود. با آشکار سازی عمیق ترین اسرار درونی و اقرار آن نزد خداوند و یک انسان دیگر در قدم چهارم، به صداقت با خود و دیگران رسیدیم. اکنون به این درک رسیده ام که هرگاه رازی را در خود پنهان کنم از بهبودی دور خواهم شد. افکار و احساس. گزینه duplicate silde منوی insert از اسلاید جاری یک کپی دیگر درست می کند. ترفند کلیک راست روی آیکن اسلاید برای حذف یا پنهان اسلایدها نیز بسیار کارآمد است. امتحانش کنید hidden یا پنهان بودن یک اسلاید برای اسلایدهای توضیحی که به کمک hyperlink به سراغشان می رویم. ولی نمی خواهیم در روال عادی نمایش دیده شوند و فقط در صورتی که رویشان کلیک کنیم نشان داده شوند کلی به کار می آید. . سرمربی سابق استقلال این روزها شدیدا درگیر کارهای رستوران هایش است. قلبت را آرام کن .. یک وقتهایی بنشین و خلوت کن با تمام سکوت هایت... نگاه کن به اطرافت..به خوشبختى هایت...به انی که میدانی دوستت دارند...به وجودادم هایی که برایت اهمیت دارند... و به خ که تنهایت نخواهد گذاشت... گاهی یک جای دنج انتخاب کن... گاهی یک جای شلوغ... آرامش را در هر دو پیدا کن... هم درکنار شلوغی آدم ها... هم درکنار پنجره ای چوبی و تنها... دلمشغولی ها را گاهی ساده تر حس کن... باران را بی چتر بشناس...خوشحالی را فریاد بزن... و بدان که تو" بهترینی" اختصاصی از ژیکو مقاله خلوت، قلمروپایی، و فضای شخصی نظریه همجواری با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 46 خلوت، قلمروپایی، و فضای شخصی نظریه همجواریقطعه ای از مبلمان، یک کار هنری، یک اتاق، یک ساختمان، یا محدوده ای از فضای سبز هر چند که از نظر انسان سنجی خوب طراحی شده باشد، ممکن است برای استفاده کنندگان «ناراحت» به نظر برسد (hall 1963) . هدف این فصل کتاب جلب توجه به معیارهای خاص تری چون خلوت، فضای شخصی، و رفتار قلمروپایی است. این عوامل ادراک راحتی و کیفیت محیط را تحت تأثیر قرار می دهند. نیاز به خلوت، فضای شخصی و قلمروپایی در انسان عمومیت دارد و به ی نیازهای دیگری چون امنیت ، خودشکوفایی، و عزت نفس ربط دارد.hall 1959 , goffman 1963, lyman and scott 1967, skaburskis sommer 1969, altman 1975چگونگی بیان نیازها و نحوه دست یافتن به آنها، در جوامع مختلف متفاوت است.(hall 1966 , aluman and chemers 1980)بعضی از ساختمانهایی که توسط معماران تحسین شده اند نیاز به خلوت و قلمروپایی را به خوبی برآورده نمی سازند. دلیل این مسئله ساده است. در اغلب موارد این رفتارها به طور ناخودآگاه بروز می کنند. بدون شناخت یک رفتار نمی توان آن را در طراحی در نظر گرفت. یکی از وظایف رفتارشناسان جلب توجه طراحان به این گونه رفتارها و چگونگی در نظر گرفتن آنها در طراحی است. یکی از اه نظریة طراحی محیط، توصیف و تبیین چگونگی پاسخگویی ترکیب کالبدی محیط به این رفتارها و اهمیت طراحی محیطهایی است که تأمین کننده و حمایت کننده آنها می باشند.خلوتمفاهیم خلوت، قلمروپایی و فضای شخصی با هم ارتباط دارند. ایروین من (1975) مدلی مفهومی را پیشنهاد کرده است که در آن فضای شخصی و قلمروپایی ساز و کارهای اصلی دست یافتن به خلوت قلمداد شده اند. شکل 14-1 ماهیت پویای خلوت را نشان می دهد. مردم تلاش می کنند در انجام فعالیتها به سطح مناسبی از خلوت دست یابند. در نتیجه دانستن معنا و مفهوم خلوت اهمیت زیادی دارد.در تعاریف مربوط به خلوت یک ویژگی مشترک وجود دارد. نکتة اصلی این تعاریف، توانایی کنترل افراد یا گروهها بر تعامل دیداری، شنیداری و بویایی با دیگران است. برای مثال، راپاپورت (1977) خلوت را توانایی کنترل تعامل اجتماعی، حق انتخاب و امکان تعامل اجتماعی دلخواه فرد تعریف کرده است. خلوت نباید به گوشه ای از جمع و تمایل به انزوا منجر شود. (schwartz 1968).انواع مختلفی از خلوت وجود دارد، که هر کدام مقصد متفاوتی را تأمین می کنند. وستین (1970) چهار نوع خلوت را به شرح زیر تشخیص داده است: انزوا، آزاد بودن از مشاهده شدن توسط دیگران؛ قرابت، معا با فردی دیگر و رها بودن از محیط خارج؛ گمنامی ، ناشناخته بودن در میان جمع؛ و مدارا به کار گرفتن موانع روان شناختی برای کنترل مزاحمت های ناشناخته، وستین چهار مقصد را که با خلوت تأمین می شوند، تشخیص داده است. خلوت، استقلال فردی را تأمین می کند، هیجانات را تخفیف می دهد، به خود ارزی کمک می کند و ارتباطات را محدود و از آن محافظت می کند. بنابراین خلوت از جهت رابطة بین فرد و گروه و ما بقی جامعه قابل اهمیت است.مدل پویای خلوت
با
مقاله خلوت، قلمروپایی، و فضای شخصی نظریه همجواری
خلوت واژه ها
(تصحیح شده) قلمی بی واژه

خط صاف ورقم تشنه ی حرف

غرق در وسوسه های بدلی

من در این قافیه ها، سُرخی از رنگ دلم باخته ام

دانه ی عشق درونم خشک است

و نگاهی خیره

در عطش بارانم...

لیک در بطن کویرم که زمینش فقط از "قصّه ی باران" خیس است

واژه هایم همه در خلوت خود می شکنند

در و دیوار اتاقم خالی است

با سکوتی که در آن عشق گریست

و در این خشکی دل

غرق در چشمه ی گریان وجودم هستم

جستجوهای اتفاقی