رحلت حضرت معصومه علیها السلام

در مسند حضرت رضا علیه السّلام از حضرت سجاد و او از اسماء بنت عمیس روایت کرده که وى گفت: پس از اینکه حسن علیه السّلام متولد شد حسین بدنیا آمد، روزى حضرت رسول آمدند و به من فرمودند فرزندم را نزد من بیاور، من حسین را خدمت آن جناب بردم، پیغمبر در گوش راستش اذان گفت و در گوش چپ اقامه فرمود، و پس از آن در دامن خود نهادند و گریه د اسماء گفت پدر و مادرم فدایت شوند علت گریه شما چیست؟ گفت من از جریان این فرزندم بگریه افتادم، گفتم: او هم اکنون متولد شده و ن. چرا علی بعد از شهادت همسرشان حضرت فاطمه چاه را برای درد دل انتخاب کرد چرا سر را داخل چاه می د می توانستند درختهای نخلستان ،زمین و خیلی چیزهای دیگر را برای درد دل انتخاب کنند.


پاسخ:
یکی از یاران علی(علیه السّلام) میثم تمار است. میثم از انی است که مورد عنایت خاص حضرت علی(علیه السّلام) بود. علی(علیه السّلام) اسراری را برای او فاش ساخته بود. به عنوان مثال، روزی حضرت علی(علیه السّلام) به میثم فرمود: تو را بعد از من می گیرند، دار می زنند، . حضرت نوح (علیه السلام) در کربلا هنگامی که حضرت نوح (علیه السلام) سوار کشتی شد. وقتی به کربلا رسید، طوفانی به پا شد (و آن کشتی به تلاطم افتاد). نوح (علیه السلام) از غرق شدن نگران شد، به پروردگار خود عرض کرد: خدایا همه دنیا را گشتم، چنین ح ی در مثل این زمین به من دست نداد! جبرئیل (علیه السلام) نازل شد و عرض کرد : ای نوح در این محل، حسین (علیه السلام) فرزندزاده محمد؛ خاتم انبیاء (صلی الله علیه و آله) و فرزند خاتم اوصیاء؛ (علی (علیه السلام))؛ کشته می شود. پر. نگاهی گذرا بر زندگینامه حضرت معصومه (سلام الله علیها) در روز اول ذیقعده سال 173 هجری، در شهر مدینه چشم به جهان گشود. صادق (ع):آگاه باشید که برای خدا حرمی است و آن مکه است؛ و برای خدا حرمی است و آن مدینه است. و برای مؤمنان حرمی است و آن کوفه است. بدانید که حرم من و فرزندانم بعد از من، قم است. آگاه باشید که قم، کوفه کوچک ماست، بدانید بهشت هشت دروازه دارد که سه تای آن ها به سوی قم است. بانویی از فرزندان من به نام فاطمه، دختر موسی، در آن جا رحلت می کند که ب. ولادت پنچمین نور ولایت ، محمد باقر علیه السلام مبارک باد. زندگینامه باقر علیه السلام 1.حضرت محمد باقر علیه السلام 2. ن و فرزندان حضرت محمد باقر علیه السلام نام مبارک پنجم محمد بود . لقب آن حضرت باقر یا باقرالعلوم است ، بدین جهت که : دریای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا ساخت . القاب دیگری مانند شاکر و صابر و هادی نیز برای آن حضرت ذکر کرده اند که هریک باز گوینده صفتی از صفات آن بزرگوار بوده است . کنیه " ابوجعفر " بود . مادرش فاطمه دختر حسن مجتبی علیه السلام است . بنابراین نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اکبر حضرت حسن علیه السلام و از سوی پدر به حسین علیه السلام می رسید . پدرش حضرت سیدالساجدین ، زین العابدین ، علی بن الحسین علیه السلام است . تولد حضرت باقر علیه السلام در روز سوم ماه صفر سال 57هجری در مدینه اتفاق افتاد . در واقعه جانگداز کربلا همراه پدر و در کنار جدش حضرت سید ال ء کودکی بود که به چهارمین بهار زندگیش نزدیک می شد . دوران ت محمد باقر علیه السلام از سال 95هجری که سال درگذشت زین العابدین علیه السلام است آغاز شد و تا سال 114ه . یعنی مدت 19سال و چند ماه ادامه داشته است . بقیه در ادامه مطلب... ایام شهادت حضرت فاطمه ی زهرا (س)بر رهروان راستین آن حضرت تسلیت باد. فاطمیه از کی شروع و در چه تاریخی تمام میشود؟ دربارۀ تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) روایات مختلف و متضاد است. از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت (ص).
میان علمای شیعه، دو تاریخ مشهور و مقبول است: یکی هفتاد و پنج روز بعد از رحلت (ص) و دیگری نود و پنج روز. با توجه به رحلت (ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخۀ سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل ، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیۀ اوّل می خوانند. اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیۀ دوم می خوانند. ایام فاطمیه جمعا 6 روز می باشد، 3 روز در ماه جمادی الاول و 3 روز در ماه جمادی الثانی. بنابراین فاطمیه اول از 13 تا 15جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد.ظاهراً علت اینکه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماههای قمری از رحلت (ص) تا شهادت حضرت زهرا(س)،29روز بوده باشند،حال آنکه د رصورت کامل بودن ماههای قبل،روز شهادت 13جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود.چرا که طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری 29 روزه و حداکثر 4 ماه قمری 30 روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند. اما در عرف به دهه دوم جمادی الاول از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول 75روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی ازاول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول 95روز،شهادت حضرت زهرا(س) در آن واقع شده است،دهه فاطمیه دوم گفته می شود. مجموعه مربوطه اخبار مهدویت و جهان حدیث که در ذیل آمده است از حضرت فاطمه زهرا (س) نقل شده است:
قالَتْ علیها السلام:
إذا حُشِرْتُ یَوْمَ الْقِیامَةِ، اشْفَعُ عُصاةَ اءُمَّةِ النَّبىَّ صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَسَلَّمَ.

هنگامى که در روز قیامت برانگیخته و محشور شوم ، خطاکاران امّت صلّى اللّه علیه و آله ، را شفاعت مى نمایم .
إحقاق الحقّ: ج 19، ص 129 نویسنده کتاب « مهدی(عج) » گفت: طبیعتاً پایان عمر زمان(عج) از دو ح خارج نیست؛ حضرت یا به مرگ طبیعی از دنیا رحلت می کنند و یا اینکه به شهادت می رسند. روزشمار ماه مبارک رمضان 10 رمضان : وفات حضرت خدیجه (س) . 15 رمضان : ولادت باسعادت حسن مجتبی علیه السلام . 17 رمضان : دستور ساخت مسجد جمکران توسط حضرت بقیه الله (عج) شب 19 رمضان : ضربت خوردن حضرت علی علیه السلام و شب احیا شب 21 رمضان : شهادت حضرت علی علیه السلام و شب احیا شب 23 رمضان : شب احیا و احتمال شب قدر بودن این شب خیلی بیشتر است . منبع:http://rayatolhoda.com گزارش مکتوب شام شهادت حضرت معصومه (س): (۹۳/۱۱/۱۱) سخنران:حجت ال سید علی علوی مداحان:حاج حسین سیب سرخی-حاج رضا هلالی-یاسین شیخ زاده مکان:قم-هیات خادم الرضا نویسنده: مدیر سایت ابالاحرار ( حتما تا آ گزارش را مطالعه کنید چون جزییاتی را برای شما نوشتم که در هیچ قاب دوربینی نشان داده نشده است)

برای خواندن گزارش به ادامه مطلب بروید  عسکری علیه السلام، جنگ و زن : آگاهی بخشی به مردم، برای نجات از گمراهی ها و تفرقه ها و سوءباورها و ناامیدی های حاصله از غیبت حضرت مهدی علیه السلام، مسئولیتی بزرگ بود که بر دوش همه ان معصوم علیهم السلام، بویژه حضرت حسن عسکری علیه السلام قرار داده شده بود و با قلم و بیان و سلوک ویژه ی آن بزرگواران به انجام رسید. بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم
الحمد للَّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا القاسم محمّد و علی اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین سیّما بقیّةاللَّه فی الأرضین.
السّلام علیک ایّتها السّیّدة یا فاطمة المعصومة یا بنت موسیبن جعفر علیک و علی ابائک الطّیّبین الطّاهرین المعصومین افضل الصّلاة و السّلام.

تقارن این دیدار بسیار باعظمت ما، که حضور برجسته ی اساتید، بزرگان، فضلا و آحاد طلاب عزیز حوزه ی علمیه ی قم به آن عظمت بخشیده است، با میلاد مسعود حضرت علی بن موسیالرضا (علیه الاف ّحیّة و الثّناء) و همچنین ولادت خواهر بزرگوار ایشان، حضرت فاطمه ی معصومه (سلام اللَّه علیها) ما را به یاد حرکت عظیم و مبارک این برادر و خواهر و هجرت پرمعنای این دو بزرگوار می اندازد؛ که بدون تردید در تاریخ ملت ایران و تاریخ تشیع، یک حرکت سازنده و تأثیرگذار بوده است. ادامه مطلب سلام به همه خوبان.... دوستان تو پست قبلی دلنوشته هاتون رو نوشتین.... این پست متفاوت تر از قبلیه... در بخش نظرات این پست میتونین خاطره ای که از حرم حضرت معصومه (س) یا اماکن زیارتی دیگه دارین رو تعریف کنید... مطمئنم خاطرات خوب و ماندگاری دارین... منتظر خاطراتتون هستم.... 30 0 مجموعه تصاویر با کیفیت از گنبد و صحن حرم حضرت فاطمه معصومه (س) 1. حضرت رسول ـ صلّی الله علیه و آله ـ حضرت دو رکعت است. در هر رکعت بعد از حمد پانزده مرتبه سوره قدر، و در هر یک از رکوع و بعد از سر برداشتن از آن و در سجود و بعد از سر برداشتن از آن و در سجده دوم و بعد از سر برداشتن از آن پانزده مرتبه سوره قدر را بخواند، بعد از آن رکعت دوم را مثل رکعت اولی انجام دهد. اگر چنین کند منصرف شود، در حالی که م ن او و خداوند گناهی نماند، مگر این که بخشیده شود و هر چه را که طلب کرده به او بدهند. و مستحب است بعد از آن دعا بخواند ک. ماه ربیع الاول آغاز شده است؛ ماهی که در آن حوادث تاریخی مهمی اتفاق افتاده است که از آن جمله، حادثه مهم و تاریخی لیلة المبیت، هجرت حضرت محمد صلی الله علیه و آله از مکه به مدینه، ولادت اکرم (ص) و جعفر صادق علیه السلام، ازدواج حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم با حضرت خدیجه علیها السلام و آغاز ت مهدی عجل الله تعالی فرج از جمله حوادث فرخنده این ماه است چرانام حضرت علی (ع) درقران نیامده است ؟ اما این که چرا نام علی (علیه السلام) به صراحت در قرآن ذکر نشده، چند دلیل مى‏تواند داشته باشد: ۱٫ بناى قرآن کریم بر این است که مسائل را به صورت کلى و به شکل اصل و قاعده بیان کند، نه این که جزئیات و ریز آنها را تشریح نماید، چنان که در مورد بسیارى از اصول و فروع، این گونه بوده است. خداوند متعال بیان جزئیات دین خود را به عهده حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) و ائمه (علیهم السلام) که جانشینان آن حضرت هستند، قرار داد. بِِسْمِ اللّهِ الرًّحْمَن ِالرَّحیِمْ نَحْنُ وَسیلَتُهُ فى خَلْقِهِ، وَ نَحْنُ خاصَّتُهُ وَ مَحَلُّ قُدْسِهِ، وَ نَحْنُ حُجَّتُهُ فى غَیْبِهِ، وَ نَحْنُ وَرَثَةُ أنْبیائِهِ . ما اهل بیت ، وسیله ارتباط خداوند با خلق او هستیم، ما برگزیدگان پاک و مقدّس پروردگار مى باشیم، ما حجّت و راهنما خواهیم بود و ما وارثان ان الهى هستیم. عَبْدُ اللّهِ بْنِ مَسْعُود، فالَ: أتَیْتُ فاطِمَةَ صَلَواتُ اللّهِ عَلَیْها، فَقُلْتُ: أیْنَ بَعْلُکِ؟ فَقالَتْ. بارگاه رضوی در روز ولادت حضرت معصومه(س) گلباران شد. برای خوش خلقی، آرامش و برای عصبانی نشدن، متوسل شدن به جد بزرگوارت حضرت موسی بن جعفر علیه السلام را امتحان کن.

+ شهادت حضرت باب الحوائج عنداللهف حضرت موسی بن جعفر، کاظم علیه السلام تسلیت.
+ برای بدیهایم دعا کنید لطفا.
+ المستغاث بک یا صاحب ا مان

مجموعه: کارت پستال و تصاویر متحرکگل رفت و شمیم خوشش اینجاست هنوز
بلبل به هوا ی گل چه شیداست هنوز
رفتی ز جهان اگر چه ای روح خدا
لیکن علم مهر تو بر پاست هنوز
رحلت جانسوز (ره) تسلیت باد
 
پوستر رحلت , کارت پستال رحلت
رحلت , ع رحلت
ع های رحلت
 
جدیدترین تصاویر رحلت , تصاویر کارت پستال رحلت
جدیدترین ع های رحلت , کارت تسلیت رحلت
پوستر رحلت
 
کارت پستال رحلت , ع های رحلت
ع رحلت , پوستر رحلت
رحلت
 
تصاویر رحلت , جدیدترین تصاویر رحلت
تصاویر کارت پستال رحلت , جدیدترین ع های رحلت
ع رحلت
 
گردآوری: بخش سرگرمی بیتوته
کمک گرفتن از فرزند در مورد آیات نازل شده حسن علیه السلام در دوران پنج سالگی، به مسجد می رفت و پای منبر رسول خدا صلی الله علیه و آله می نشست و آنچه در مورد وحی از آن حضرت می شنید در برگشت به منزل، برای مادرش فاطمه زهرا علیهاالسلام نقل می کرد. (بدین ترتیب که همچون یک خطیب روی متکایی می نشست و سخنرانی می نمود و در ضمن سخنرانی آنچه که از صلی الله علیه وآله فرا گرفته بود بیان می کرد). حضرت علی علیه السلام هر گاه وارد منزل می شد و با فاطمه زهرا علیها ال. توصیه هایی از مرحوم آیة الله بهجت در باب زیارت رضا(ع) زیارت رضا علیه السلام از زیارت حسین علیه السلام بالاتر است، چرا که بسیاری از مسلمانان به زیارت حسین علیه السلام می روند. ولی فقط شیعیان اثنی عشری به زیارت حضرت رضا علیه السلام می آیند.

1- زیارت شما قلبی باشد. در موقع ورود اذن بخواهید، اگر حال داشتید به حرم بروید،هنگامی که از حضرت رضا علیه السلام اذن می طلبید و می گویید:

«أأدخل یا حجة الله: ای حجت خدا، آیا وارد شوم؟»

2- زیا. هم زمان با شب رحلت اعظم (ص)، جمعی از زائران با مدیحه سرایی و دعاخوانی در حرم مطهر المؤمنین (ع) به عزاداری پرداختند. پنجمین جشنواره اسوه های صبرو استقامت با هدف تجلیل ازخانواده در شبستان حرم مطهرحضرت معصومه برگزار گردید. ایسنا نوشت:حجت ال والمسلمین طباطبایی صبح فردا از مقابل مسجد موسی بن جعفر (ع) تشییع و عصر همان روز در جوار حضرت حضرت معصومه (س) به خاک س می شود. حدیث از حضرت عیسی علیه السلام
حضرت عیسى (علیه السلام):
به دارایى هاى دنیا پرستان منگرید؛ زیرا درخشش اموال آنان نور ایمان شما را مى برد. میزان الحکمه، ج11، ص150
یاحضرت معصومه "سلام جان دلم برایتان خیلی تنگ شده دوست دارم هرچه زودترب زیارتتان بیایم ولی موفق نمیشوم. جان برایم دعاکنیدومرافراموش نکنیدماه بی قرینه من /دراین لیالی قدربسیاردوست داشتم درحرمتان بودم ولی توفیق نصیبم نشد، خودتان زیارتم راازدورقبول کنید/ ذکرخیرمان رانزدحضرت مهدی بنماییدتاآقادرشب قدرعاقبت خوبی رابرایمان رقم زند.دیگرمزاحم نشوم "خیلی دوستتان دارم: ماس دعا 1 .حضرت آدم. 2 .حضرت ادریس. 3 .حضرت نوح. 4 .حضرت هود. 5 .حضرت صالح. 6 .حضرت ابراهیم. 7 .حضرت اسحاق. 8 .حضرت اسماعیل. 9 .حضرت لوط. 10 .حضرت یعقوب. 11 .حضرت یوسف. 12.حضرت ایوب. 13 .حضرت شعیب. 14 .حضرت موسى. 15 .حضرت هارون. 16 .حضرت اشموعیل. 17.حضرت الیاس. 18 .حضرت الیسع. 19 .حضرت ذوالکفل. 20 .حضرت داوود. 21 .حضرت سلیمان. 22.حضرت یونس. 23 .حضرت زکریا. 24 .حضرت یحیى. 25 .حضرت عیسى. 26 .حضرت عزیر. 27 بهشت و پیراهن خون آلود حسین علیه السّلام حضرت صادق آل محمّد صلوات اللّه علیهم حکایت فرماید:
آن هنگام که صحراى م بر پا شود و خداوند تمامى بندگانش را زنده احضار نماید، صدائى به گوش همگان خواهد رسید که: اى جماعت! چشم هاى خود را ببندید و سرهاى خود را به زیر افکنید، چون که فاطمه دختر محمّد صلّلى اللّه علیه و آله مى خواهد از پل صراط عبور نماید.
پس همگان چشم هاى خود را مى بندند و حضرت فاطمه زهراء سلام اللّه علیها در حالى که هفتاد هزار فرشته او ر. در ذیل فایل مسابقه عباسِ رضا(زندگی نامه حضرت احمد بن موسی علیه السلام ،شاهچراغ) که شامل متن و ده سوال مرتبط با آن می باشد، جهت استفاده مراکز مذهبی ، فرهنگی قرار داده شده است . مسابقه عباسِ رضا(زندگی نامه حضرت احمد بن موسی علیه السلام ،شاهچراغ) جشن ولادت حضرت فاطمه معصومه(س)وروز دختر در شهرستان راور برگزارشد در اولین روز از دهه مبارک کرامت وسالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) وروز دختر اداره کتابخانه های عمومی با مشارکت ناحیه مقاومت بسیج خواهران شهرستان به همین مناسبت مراسم جشنی در محل تکیه ابوالفضل(ع) با حضور جمعی از دختران و ن شهرستان برگزار نمود. دراین مراسم حجه ال والمسلمین صادقی حوزه با اشاره به فضایل حضرت معصومه (س) گفت: این بانوی گرانقدر ووالامقام بدین جهت "معصومه" نامیده شد که عصمت مادرش زهرا(س) در اوتجلی یافت.و جعفرصادق(ع)درخصوص زیارت این بانوی بزرگوار می فرمایند :هر اورا زیارت کند بهشت براوواجب گردد. درادامه برنامه های شاد ومتنوع ازجمله اجرای سرود ، شعر ، دکلمه ،مولودی خوانی و... اجرا گردید. و د ایان نیز از برگزیدگان مسابقه کتابخوانی "برگی از هزاران برگ2"بااهدای لوح تقدیر وکارت هدیه تجلیل بعمل آمد.
بسم الله الرحمن الرحیم

فضائل حضرت فاطمه سلام الله علیها

شیخ طوسى قدس سره در کتاب «امالى» از صادق علیه السلام نقل کرده است که فرمود : إنّ اللَّه أمهر فاطمة ربع الدنیا، فربعها لها وأمهرها الجنّة والنار، تدخل أعداءها النار وتدخل أولیاءها الجنّة، وهی الصدّیقة الکبرى وعلى معرفتها دارت القرون الاُولى.(1) خداوند تبارک و تعالى مهریّه و ک ن حضرت زهرا علیها السلام را یک چهارم دنیا قرار داده است ، پس یک چهارم آن ملک حضرت زهرا علیها السلام است . لطف خدا امشب هم شامل حالمان شد و همراه تعدادی از بچه ها توفیق زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها را پیدا کردیم. حرم بی بی بدون اغراق، نور مطلق است و خانم حضرت معصومه خورشید عالم ت است که بزرگان اهل معرفت با همه ی عظمتشان که گاهی کلام در توصیف عظمتشان لال است، در جوار حریم او گویا نیستند و اگر با ارفاق بنگریم ا ی هستند گرداگرد خورشید آن وجود بی نظیر. کم پیش می آید همراه بچه ها به حرم بروم. یکی از دلایلش این است که گاهی آنقدر دسته جمعی می خندند و مرا هم می خندانند که احساس می کنم شاید برای یک طلبه آنهم در فضای حرم در نظر مردم اینهمه خنده جلوه جالبی نداشته باشد. امشب هم از همان شبها بود که خنده ی بچه ها تمامی نداشت. ما که صفای خودمان را کردیم اما امیدوارم در نظر ی خدای نکرده تاثیر بدی نگذاشته باشد. یکى از معتقدات شیعه و از مباحث کلامى، موضوع شفاعت است که اصل آن از قرآن کریم به خوبى استفاده مى‏شود.پیروان مکتب تشیّع و دادادگان خاندان پیغمبر علیهم‏السّلام با اتکاى به آیات کریمه قرآنى و روایات شریفه، این موضوع را حتمى دانسته و بدان اعتقاد قلبى دارند.
خداوند در قرآن کریم خطاب به رسول اکرم(ص)مى‏فرماید:
وَ مِنَ الَّلیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلَةً لَکَ عَسى اَنْ یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقاماً مَحْمُوداً؛ پاسى از شب را از خواب برخیز و به قرآن و بگذران. این یک وظیفه اختصاصى براى توست. امید است که پروردگارت تو را به مقامى قابل ستایش برساند.
در تفسیر آیه از اهلبیت عصمت علیهم‏السّلام آمده که مقصود از این مقام محمود، مقام شفاعت است. رو مه جوان نوشت:از جمله آ ین مطالبی که سایت جماران وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت (ره) به مناسبت رحلت حضرت (ره) و حادثه تلخ 15 داد42 بر وجی خود قرار داده است، تریبون دادن به یکی… آیت الله معظم انقلاب عصر امروز دوشنبه با حضور در مراسم بیست و نهمین سالگرد رحلت حضرت (رحمه الله) به سخنرانی در جمع هزاران نفری مردم و مسئولان کشور پرداختند. این ایام جانگداز، سالروز رحلت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صلوات اله علیه، زیباترین، کامل ترین و برترین انسان در عالم آفرینش است، که عصاره خلقت و قاموس تمامی ارزش هاست، حضرت محمد (ص) وارث فضایل و برتری های تمام انبیاست، و خداوند در مقابل معرفت و بندگی اش، او را بر جهانیان سروری داد، و به حریمی برد که جبرئیل امین، توان پر کشیدن بدان سوی را نداشت. حق تعالی آن عزیز ارزشمند و با برکت را از میان امّی ها برانگیخت اما بشر تا ابد در مقابل علم خدادادی او. این مقاله با همکاری دوست عزیزم جناب آقای احمد آرخ نوشته شده است چکیده: بررسی شخصیت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام از نگاه علمای اهل تسنن به روش توصیفی تحلیلی در این پژوهش مورد واکاوی قرار گرفته است، از این رو پس از بیان اهمیت مسأله به ذکر گونه های حضرت رضا علیه السلام در کتب رجالی و حدیثی اهل تسنن پرداخته شده که عبارتند از: توجه به نسب والای حضرت رضا علیه السلام و اعتبار احادیث وی، سرور و سید بودن حضرت، راستی و صداقت ، نقل حدیث از ایشان، ع. باز شده دست نیاز بهشت رو به زمین است بهشت صحن و سرایش حرم مرتضاست مسجد بالای سرش کربلاست آینه هایش همه الماسی است رنگ و لعاب حرم عباسی است این که حریمش حرم ماسواست خواهرِ دردانه و عشق رضاست نور فشانِ شب دیجور تو نور تویی شور تویی طور تو مکه تو زمزم تو صفا مروه تو مثنوی دل ، غزل و شروه تو کوثر و یاسین تو و اعراف تو عین تویی ، شین تویی ، قاف تو ای که صلاتی و صیامی علیک حضرت معصومه سلام علیک دلبر و دلدار دل بی دلان جان جهان صاحب زمان آبرویم در پس رسو. رضا (ع) و لقب "معصومه" حضرت فاطمه معصومه (س) بانویی بهشتی، غرق در عبادت و نیایش، پیراسته از زشتی ها و شبنم معطر آفرینش است. شاید یکی از دلایل "معصومه" نامیدن این بانو، آن باشد که عصمت مادرش حضرت زهرا (س) در او تجلی یافته است. بر اساس ای از روایات، این لقب از سوی رضا (ع) به این بانوی والامقام وارد شده است؛ چنان که فقیه بلند ش و سپید سیرت شیعه، علامه مجلسی(ع) در این باره می گوید: رضا (ع) در جایی فرمود: هر معصومه را در قم زیارت کند، مانند ی است که مرا زیارت کرده است. کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) در زبان دانشمندان و فقیهان گران قدر شیعه، به لقب "کریمه اهل بیت" یاد می شود. از میان بانوان اهل بیت، این نام زیبا تنها به آن حضرت اختصاص یافته است. بر اساس رؤیای صادق و صحیح نسب شناس گرانقدر، مرحوم آیت الله مرعشی ، این لقب از طرف صادق (ع) بر حضرت معصومه (س) اطلاق شده است. در این رؤیا، صادق (ع) به آیت الله -که با دعا و راز و نیاز، تلاش پیگیری را برای یافتن قبر مطهر حضرت زهرا (س) آغاز کرده خطاب فرمود: برتو باد به کریمه اهل بیت. القاب حضرت معصومه (س) به طور کلی، سه زیارت نامه برای حضرت معصومه (س) ذکر شده که یکی از آن ها مشهور و دو تای دیگر غیر مشهور است. اسامی و لقب هایی که برای حضرت معصومه(س) در دو زیارت نامه غیر مشهور ذکر شده؛ به قرار ذیل است: طاهره (پاکیزه)، حمیده (ستوده)؛ بِرّه (نیکوکار)؛ رشیده (حد یافته)؛ تقّیه (پرهیزگار)؛ رضّیه (خشنود از خدا)؛ مرضیّه (مورد رضایت خدا)؛ سیده صدیقه (بانوی بسیار راستگو)؛ سیده رضیّه مرضّیه (بانوی خشنود خدا و مورد رضای او)؛ سیدةُ نساء العالمین (سرور ن عالم). هم چنین محدثّه و عابده از صفات و الق است که برای حضرت معصومه (س) عنوان شده است.
شفاعت حضرت معصومه (س) بالاترین جایگاه شفاعت، از آن رسول گرامی است که در قرآن کریم، از آن به "مقام محمود" تعبیر شده است. همین طور دو تن از بانوان خاندان رسول مکرم ، شفاعت گسترده ای دارند که بسیار وسیع و جهان شمول است و می تواند همه اهالی م را فرا گیرد. این دو بانوی عالی قدر، صدیقه اطهر، حضرت فاطمه زهرا (س) و شفیعه روز جزا، حضرت فاطمه معصومه (س) هستند. در مورد شفاعت گسترده حضرت زهرا (س) همین بس که شفاعت، مهریه آن حضرت است و به هنگام ازدواج، پیک وحی طاقه ابریشمی از سوی پروردگار آورد که در آن، جمله خداوند مهریه فاطمه زهرا را، شفاعت گن اران از امت محمد (ص) قرار داد، با کلک تقدیر نقش بسته بود. این حدیث از طریق اهل سنت نیز نقل شده است. پس از فاطمه زهرا (س) از جهت گستردگی شفاعت، هیج بانویی به شفیعه م ، حضرت معصومه (س) نمی رسد. بر همین اساس است که حضرت جعفر صادق (ع) فرمودند: با شفاعت او، همه شیعیان ما وارد بهشت می شوند. سرّ قداست قم در احادیث فراوانی به قداست قم اشاره شده است. از جمله صادق (ع) قم را حرم اهل بیت (ع) معرفی و خاک آن را، پاک و پاکیزه تعبیر کرده است. همچنین ایشان در ضمن حدیث مشهوری که درباره قداست قم به گروهی از اهالی ری بیان د، فرمودند: بانویی از فرزندان من به نام فاطمه دختر موسی، در آن جا رحلت می کند که با شفاعت، او همه شیعیان ما وارد بهشت می شوند. او می گوید: من این حدیث را هنگامی از صادق (ع) شنیدم که حضرت موسی بن جعفر(ع) هنوز دیده به جهان نگشوده بود. این حدیث والا، از رمز شرافت و قداست قم برمی دارد و روشن می سازد که این همه فضیلت و شرافت این شهر که در روایات آمده، از ریحانه ، کریمه اهل بیت (س) ،مهین بانوی ، حضرت معصومه (س) سرچشمه می گیرد که در این سرزمین دیده از جهان فرو می بندد و گرد و خاک این سرزمین را، توتیای دیدگان حور و ملایک می کند. محبت و مباهات حضرت معصومه (س) به هشتم مدت 25 سال تمام، حضرت رضا (ع) تنها فرزند نجمه خاتون بود. پس از یک ربع قرن انتظار، سرانجام ستاره ای تابان از دامان نجمه درخشید که هم سنگ هشتم (ع) بود و (ع) توانست والاترین عواطف انباشته شده و در سودای دلش را بر او نثار کند. بین حضرت معصومه و برادرش رضا (ع) عواطف سرشار و محبت شگفت انگیزی بود که قلم از ترسیم آن عاجز است. در یکی از معجزات کاظم (ع) که حضرت معصومه (ع) نیز نقشی دارد، هنگامی که نصرانی می پرسد: شما که هستید؟ می فرماید: من معصومه، خواهر رضا (ع) هستم. این تعبیر، از محبت سرشار آن حضرت به برادر بزرگوارش رضا (ع) و نیز از مباهات ایشان به این خواهر- برادری سرچشمه می گیرد.

جستجوهای اتفاقی