جزر و مدهای بزرگ بار دیگر در حال نزدیک قاره ها به یکدیگر هستند

آدم های بزرگ درباره ایده ها سخن می گویند
آدم های متوسط درباره چیزها سخن می گویند
آدم های کوچک پشت سر دیگران سخن می گویند

.
.
.
آدم های بزرگ درد دیگران را دارند
آدم های متوسط درد خودشان را دارند
آدم های کوچک بی دردند
.
.
.
آدم های بزرگ عظمت دیگران را می بینند
آدم های متوسط به دنبال عظمت خود هستند
آدم های کوچک عظمت خود را در تحقیر دیگران می بینند
.
.
.
آدم های بزرگ به دنبال ب حکمت هستند
آدم های متوسط به دنبال ب دانش هستند
آدم های کوچک به دنبال ب سواد هستند
.
.
.
آدم های بزرگ به دنبال طرح پرسش های بی پاسخ هستند
آدم های متوسط پرسش هائی می پرسند که پاسخ دارد
آدم های کوچک می پندارند پاسخ همه پرسش ها را می دانند
.
.
.
آدم های بزرگ به دنبال خلق مسئله هستند
آدم های متوسط به دنبال حل مسئله هستند
آدم های کوچک مسئله ندارند
.
.
.
آدم های بزرگ سکوت را برای سخن گفتن برمی گزینند
آدم های متوسط گاه سکوت را بر سخن گفتن ترجیح می دهند
آدم های کوچک با سخن گفتن بسیار، فرصت سکوت را از خود می گیرند تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید اختصاصی از هایدی تحقیق درمورد طرح درس جغرافیا اول راهنمایی موقعیت ایران در جهان با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 12 طرح درس جغرافیا اول به نام خداشماره طرح درس: 1 مدت اجرا: 50 دقیقهپایه تحصیلی: اول راهنمایی محل اجرا: مدرسه راهنماییموضوع درس: آیا می دانید ایران در کجا واقع شده است؟ تعداد دانش آموزان: 30 نفرتاریخ اجرا: /7/83 مجری: خانمهدف کلی: آشنایی با موقعیت ایران در جهانهدف ورودی (رفتار ورودی): سؤال از پیش دانسته های دانش آموزانهدف های جزئی: دانش آموزان فرا می گیرند:تعریف: قاره راتعریف: اقیانوس راموقعیت ایران نسبت به خط استواموقعیت ایران نسبت به نصف النهار مبدأموقعیت و وسعت قاره ی آسیا راشناخت موقعیت ایران در جهان و آسیاآگاهی از موقعیت ایران نسبت به خطوط فرضی استوا و نصف النهار مبدأاطلاعاتی در مورد وسعت و میزان جمعیت ایرانوسعت و میزان جمعیت ایران نسبت به کشورهای همسایههدف های رفتاری: دانش آموزان پس از پایان درس باید بتوانند:قاره ها و اقیانوس های جهان را نام ببرند و روی نقشه نشان دهند.موقعیت جغرافیایی ایران را روی یک کره ی جغرافیایی تعیین کنند.وسعت و میزان جمعیت ایران را بیان کنند.با استفاده از نقشه ی جهان نما وسعت ایران را با کشورهای همسایه و کشورهای دیگر مقایسه کند.خطوط فرضی استوا و نصف النهار مبدأ را روی نقشه و کره ی جغرفیایی نشان دهد.موقعیت ایران را در قاره ی آسیا روی نقشه نشان دهد.اقیانوس های اطراف قاره ی آسیا را روی نقشه نشان دهد.قاره های مختلف را روی نقشه از نظر وسعت با هم مقایسه کند. محتوی: صفحات 2 و 3 از کتاب جغرافیای اول راهنماییشیوه (روش تدریس): روش فعال «یاران در یادگیری» یا «دریافت مفهوم»رسانه: تخته سیاه، گچ، نقشه، کره ی جغرافیایی    ج زمان بندیفعالیت دانش آموزفعالیت معلم5 دقیقهدانش آموزان به صورت گروهی در جای خود نشسته و وسایل خود را آماده می کنند.«روش یاران در یادگیری»پس از انجام حضور و غیاب و ارائه ی توضیحی مختصر درباره ی روش کار، بچه ها به صورت گروهی در مجای خود نشسته و پس از نوشتن عنوان درس بر روی تابلو و گرفتن زمان، کار را در کلاس آغاز می کنیم.5 دقیقه  قاره های جهان: آسیا، آفریقا، اروپا، ی شمالی و جنوبی، اقیانوسیه و استرالیا.  بزرگ ترین قاره ی آسیا است.ارزشی تشخیصی:قاره های جهان کدامند؟بزرگ ترین قاره ی جهان کدام است؟30 دقیقه  با استفاده از نقشه و کره ی جغرافیایی قاره ها و اقیانوس های روی زمنی را پیدا می کند.  اقیانوس ها و قاره ها را از نظر
با
تحقیق درمورد طرح درس جغرافیا اول راهنمایی موقعیت ایران در جهان

رستوران پنج قاره زوشا هتل قصر طلایی مشهد رستوران پنج قاره زوشا دارای دکوراسیونی آرام, شیک, مدرن و سبک طراحی خاص آماده پذیرایی از شما مهمانان تور مشهد می باشد. رستوران پنج قاره در طبقه دوم هتل قصر طلایی مشهد واقع شده و. است و هر روزه از ساعت 12 تا 24 آماده پذیرایی از مهمانان و گردشگران تور مشهد می باشد. استایل غذایی این رستوران از انواع غذا های بین المللی و منو های پنج قاره جهان تهیه شده است که علاوه بر طعم لذیذی که دارند خوش آمد گویی و مهمان نوازی پرسنل سفر شما را به مشهد با تور مشهد پر از خاطره می کند. با انتخاب تور مشهد برای سفر به این شهر مقدس امکان اقامت در هتل قصر طلایی برای شما فراهم می شود که به راحتی می توانید از این رستوران برای گذراندن لحظاتی خوش استفاده کنید. تور مشهد نوروز 96 رستوران پنج قاره زوشا هتل قصر طلایی مشهد رستوران پنج قاره زوشا هتل قصر طلایی مشهد تورمشهد تور مشهد لحظه آ ی تور مشهد دقیقه 90 تور لحظه آ ی مشهد قیمت های تور مشهد تور مشهد قیمت مناسب تور مشهد ارزان قیمت بلیط تور مشهد تور مشهد 95 تور مشهد نوروز 96 تور مشهد نوروز 96 تور مشهد زمستان 95 تور مشهد دی 95 تور مشهد بهمن 95 تور مشهد اسفند 95 حتی اگرطبق افکارمان اتفاق بیوفتد... سرنوشت را می گویممن باز هم فکرمیکنم تو هرگز وجود ندارییعنی تصورات من انقدر بزرگ و بزرگ و بزرگ هستند از وجود داشتنت، که امکان حیات را برای تو به عنوان یک انسان کمی بیشتر از عدد صفر کالوین میکند! اینکه پس از این به وجود بیایی یا اینکه خودم قرار باشد تو را بسازم، دیگر به درد خودم نمیخوردو شاید ندانی که تا همییین حد خودخواه هستم! و تو را جوری برای خودم میخواهمت که میدانی و گفتن ندارد.پس با این وجود یا هنوز نیس. چند وقت پیش یه نقشه خیلی بزرگ با اندازه a0 پرینت و مثل عقده ای ها زدم به دیوار اتاق خوابم. یه دونه کوچیکش رو هم زدم به دیوار دفتر کارم. اونی که تو اتاق خوابمه رو از national geog hic گرفتم. توش روسیه از قاره آفریقا بزرگتره. اما گرینلند اندازه معقولی داره. رو این نقشه توی دفتر کارم روسیه همون اندازه قبلی رو داره ولی گرینلند نصف قاره آفریقاست. همش به این موضوع گیر می دادم که مگه اینها چقدر بزرگند؟... تمامِ فکر هایم را کرده ام
بهترین راه همین است که یک شب ز له ای بیاید
قاره ی من را به قاره ی تو نزدیک کند
همان شب من تنها جاده ی مانده تا رسیدن را بدوم
و بدوم
... و بدوم
صبح تو را کنارِ خانه جنگلی کوچکی ببینم
که بی قرارِ آمدنِ من ایستاده ای
با سرِ انگشتان مردانه ات موهایِ سیاهم را پشتِ گوشم بزنی
و با مهربانی بپرسی
صبحانه نانِ محلی می خوری با پنیر و گردوی تازه؟؟ تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید امروزه پدیده اینترنت و جهانی شدن به عنوان لازم و م وم یکدیگر مطرح شده اند، به گونه ای که شمندان این دو را از یکدیگر قابل تفکیک نمی دانند و معتقدند اینها تسهیل کننده یکدیگر هستند. دیگر اینترنت یک ابزار قابل چشم پوشی و یا برای سرگرمی نیست، بلکه به یکی از لوازم ضروری زندگی بشر مدرن و رو به توسعه امروزی تبدیل شده است. اینترنت و به طور کلی دنیای الکترونیک همه ابعاد زندگی و جوامع بشری را دستخوش تغییر خود کرده است. به تبع آن بازارها نیز دچار تغییرات . به نقل ازاطلاعیه روابط عمومی وزارت دفاع روسیه ،این موشک از زیردریایی اتمی 'یوری گاروکی' در دریای بارنتز در شمال غرب روسیه پرتاب شد.
موشک به هدف فرضی در محدوده نظامی 'کورا' در شبه جزیره کامچاتکا در خاور دور روسیه اصابت کرد.
بولاوا موشک قاره پیمای سه قسمتی دارای برد حدود 10 هزار کیلومتراست که به تازگی به نیروهای مسلح روسیه تحویل وپیشرفته ترین موشک این کشور محسوب می شود.
ازماه سپتامبر گذشته تجهیز زیردریایی های اتمی روسیه به موشک های بولاوا آغاز شده است.
روسیه به تجهیز نیروی دریایی خود به موشک های قاره پیمای پیشرفته و زیر دریایی های اتمی قادر به پرتاب آن توجه خاص دارد.
سرگئی شایگو دفاع روسیه به تازگی اعلام کرد : روسیه تا سال 2020 میلادی هشت زیردریایی اتمی جدید ساخته و بهره برداری می کند با معرفی ک داهای بهترین های سال از سوی کنفدارسیون فوتبال آسیا حالا دو بازیکن ایرانی می توانند برای ب عنوان بهترین بازیکن فوتسال قاره کهن رقابت کنند. خورشیدگرفتگی کامل سال ۲۰۱۷ سرانجام به پایان رسید. از سال ۱۹۱۸ تا کنون، سابقه نداشته که یک خورشیدگرفتگی کامل از سراسر قاره عبور کند و به همین دلیل، دانشمندان و مردم، این پدیده را «گرفتگی بزرگ یی» نام گذاری کرده و برای رصد آن هیجان زده بودند. اختصاصی از ژیکو تحقیق در مورد اقیانوس با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 31 اقیانوساقیانوس پهنه بسیار گسترده و به هم پیوسته آب شوری است که نزدیک به سه چهارم سطح کره زمین را پوشانده است. دریاها قسمتی از آبهای اقیانوس هستند که در کرانه های قاره ها قرار گرفته اند. قاره ها این پهنه گسترده آب را به پنج بخش تقسیم کرده اند. هر یک از این بخش ها را نیز اقیانوس می نامند. این پنج اقیانوس عبارتند از: . اختصاصی از فایل هلپ تحقیق درمورد اقیانوس 31 ص با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 31 اقیانوساقیانوس پهنه بسیار گسترده و به هم پیوسته آب شوری است که نزدیک به سه چهارم سطح کره زمین را پوشانده است. دریاها قسمتی از آبهای اقیانوس هستند که در کرانه های قاره ها قرار گرفته اند. قاره ها این پهنه گسترده آب را به پنج بخش تقسیم کرده اند. هر یک از این بخش ها را نیز اقیانوس می نامند. این پنج اقیانوس عبار. برنامه بازی های مقدماتی جام جهانی در قاره اروپا به نظر می رسد در تابستان سال آینده شاهد جا به جایی های بزرگی در پست دروازه بانی در تیم های بزرگ قاره سبز باشیم.
به گزارش فوتبال جهان ، جان لوییجی دوناروما سنگربان جوان و ایتالیایی میلان مورد توجه چند تیم بزرگ قرار دارد و احتمال دارد تا شاهد ج او از جمع روسونری ها باشیم.
نشریه اسپانیایی "موندو دیپورتیوو" ادعا می کند که عملکرد نه چندان خوب ناواس و کاسیا باعث شده تا رئال مادرید به دنبال جذب دوناروما یا تیبو کورتوا از چلسی باشد. منچسترسیتی نیز که از عملکرد براوو راضی نیست، دیگر مشتری جدب دوناروما محسوب می شود.
همچنین چلسی و من یونایتد نیز علاقمند به جذب سنگربان جوان میلان هستند و در صورت رسیدن پیشنهادی خوب، ممکن است شاهد ج او باشیم.
اما به نظر می رسد سران گروه چینی میلان نیز بیکار نمانده اند و از حالا برای جذب داوید دخیا، سنگربان 26 ساله و اسپانیایی منچستر یونایتد اقدام کرده اند و در صورت تمایل شیاطین سرخ برای جذب دوناروما، آنها نیز برای یدن دخیا تلاش خواهند کرد. بزرگ شدیم و فهمیدیم که دارو آبمیوه نبود! بزرگ شدیم و فهمیدیم چیزهایی ترسناک تر از تاریکی هم هست... بزرگ شدیم... به اندازه ای که فهمیدیم پشت هر خنده ی مادر هزار گریه بود! و پشت هر قدرت پدر یک بیماری نهفته... و این که دیگر دستهایمان را برای عبور از جاده نخواهند گرفت و یا حتی برای عبور از پیج و خم های زندگی!!! خیلی بزرگ شدیم وقتی فهمیدیم سخت گیری مادر عشق بود غضبش عشق بود و تنبیه اش عشق... خیلی بزرگ شدیم وقتی فهمیدیم پشت لبخند پدر خمیدگی قامت اوست! عجیب د. بر اساس اعلام فدراسیون جهانی فوتبال؛ فدراسیون جهانی فوتبال سهمیه بندی پیشنهادی خود برای جام جهانی ۲۰۲۶ را اعلام کرد و بر اساس آن 8 سهمیه برای آسیا در نظر گرفت. بعد از اینکه برگزاری جام جهانی با 48 تیم به موافقت مجمع فیفا رسید، اکنون سهمیه های پیشنهادی برای قاره های مختلف اعلام شد. فیفا سهمیه بندی پیشنهادی هر قاره را بر اساس حضور 48 تیم در جام جهانی ۲۰۲۶ اعلام کرد. این طرح پیشنهادی نهم ماه می در کنگره فیفا در بحرین به رای گیری گذاشته می شود. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] ع روز نشنال جئوگرافیک به تصویری از یک سرخ پوست شرکت کننده در مراسم سال نو آزتک (aztec new year) اختصاص دارد که با لباس سنتی در سیاتل واشنگتن در حال اجرای حرکات آیینی است. آزتک ها یک تمدن سرخ پوستی در قاره هستند. شورای بین المللی کریکت، ب عنوان قهرمانی جام بین قاره ای کرکت را به تیم افغانستان تبریک گفت. خورشیدگرفتگی کامل سال ۲۰۱۷ سرانجام به پایان رسید. از سال ۱۹۱۸ تا کنون، سابقه نداشته که یک خورشیدگرفتگی کامل از سراسر قاره عبور کند و به همین دلیل، دانشمندان و مردم، این پدیده را «گرفتگی بزرگ یی» نام گذاری کرده و برای رصد آن هیجان زده بودند. و نیروهای همپیمانش در حال پیشبرد عملیات به سمت منطقه حلیمه قاره هستند و لبنان نیز همچنان را در ارتفاعات رأس بعلبک محاصره کرده است. 5جابه جایی ماندگار از قاره کهن به قاره سبز
سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به بزرگ ترین نقل و انتقالات این قاره اشاره کرد که نام علی در آن به چشم می خورد. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] بر اساس اعلام فدراسیون جهانی فوتبال؛ فدراسیون جهانی فوتبال سهمیه بندی پیشنهادی خود برای جام جهانی ۲۰۲۶ را اعلام کرد و بر اساس آن 8 سهمیه برای آسیا در نظر گرفت.  بعد از اینکه برگزاری جام جهانی با 48 تیم به موافقت مجمع فیفا رسید، اکنون سهمیه های پیشنهادی برای قاره های مختلف اعلام شد. فیفا سهمیه بندی پیشنهادی هر قاره را بر اساس حضور 48 تیم در جام جهانی ۲۰۲۶ اعلام کرد. این طرح پیشنهادی نهم ماه می در کنگره فیفا در بحرین به رای گیری گذاشته می شود. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] همسایه بودیم  قبل از اینکه قاره ها از هم جدا شوند  حالا پناهنده های زیادی  در مسیر تو غرق میشوند    مرزهایمان  آنقدر به هم نزدیک است  که پرچم هایمان  در لباسشویی به هم رنگ پس میدهند  پس چرا در من  جنگهای زیادیست برای پیوستن به تو  در تو  جشنهای زیادی برای استقلال    تروریست نیستم  که چهره نگاریم میکنی در ع های یادگاری  نبوده ام  که اثر انگشت هایم را از خانه پاک میکنی  من قسمتی از تو بوده ام    شبها. سرمربی تیم ملی فوتبال ایران دیدار دوستانه برابر تونس را فرصتی خوب برای تیم ملی و بازیکنان پیش از دیدار برابر مراکش دانست. سعودی ها دنبال پیروزی در این مسابقه هستند چرا که انبوه غایبان و محرومان پرسپولیس در کنار شوک روحی و همچنین میزبان محسوب شدن شان در این مسابقه، همه و همه آنها را مجاب به حمله و تمام کار در همین بازی رفت می کند. در قاره کهن، تیم های الهلال عربستان و الاهلی عربستان حریف پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا هم به ترتیب با 1639 و 1620 امتیاز در رده اول و دوم هستند. از آزمایش موتور موشک قاره پیما از سوی کره شمالی خبر داد. بزرگ شدیم و فهمیدیم که دارو آبمیوه نبود! بزرگ شدیم و فهمیدیم بابابزرگ دیگر هیچگاه باز نخواهد گشت، آنطور که مادر گفته بود! بزرگ شدیم و فهمیدیم چیزهایی ترسناک تر از تاریکی هم هست... بزرگ شدیم...
به اندازه ای که فهمیدیم پشت هر خنده ی مادر هزار گریه بود!
و پشت هر قدرت پدر یک بیماری نهفته... بزرگ شدیم و یافتیم که مشکلاتمون دیگر در حد یک شکلات، یک لباس یا کیف نیست... و این که دیگر دستهایمان را برای عبور از جاده نخواهند گرفت و یا حتی برای عبور از پیج . باران خوبی باریده بود و مردم د ده ی شیوانا به شکرانه نعمت باران و حاصلخیزی مزارع، عصر یک روز آفت در دشت مقابل مدرسه شیوانا جمع شدند و به شادی پرداختند. تعدادی از شاگردان مدرسه شیوانا هم در کنار او به مردم پراکنده در دشت خیره شده بودند.
در گوشه ای دو زوج جوان کنار درختی نشسته بودند و آهسته با یکدیگر صحبت می د؛ آنقدر آهسته که فقط خودشان دو تا صدای هم را می شنیدند. در گوشه ای دیگر دو زوج پیر روبه روی هم نشسته بودند و در سکوت به هم خیره شده و مشغول. قرار است از سال دیگر تورنمنت جدیدی به نام لیگ ملت های اروپا در قاره سبز برگزار شود. ب عنوان سومی ایران در جام بین قاره ای امارات، در توییتر فوتبال ساحلی جهان بازتاب ویژه ای داشت. «ایسلند / iceland» شمالی ترین کشور اروپا و کشوری جزیره ای در شمال اقیانوس اطلس است. کشور ایسلند با مساحت ۱۰۲۸۱۹ کیلومتر مربع هیجدهمین جزیره بزرگ جهان و دومین جزیره بزرگ اروپا، پس از بریتانیای کبیر است. این کشور شامل یک جزیره بزرگ و ۳۰ جزیره کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است که اندکی پایین تر از مدار شمالگان قرار گرفته اند. فاصله ایسلند به قاره اروپا نزدیک تر است تا به ی شمالی و به همین خاطر عموماً از نظر تاریخی، ، و فرهنگی به عنوان جزیره ای اروپایی . بازیکن تیم تراکتورسازی گفت: در بازی برابر سایپا هواداران بی وقفه ما را تشویق د آن ها پشتوانه بزرگ ما هستند. همشهری آنلاین: مقام های مالی و دارایی سه اقتصاد بزرگ و قدرتمند قاره آسیا مخالفت شدید خود را با سیاست های تجاری و ضد جهانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری اعلام د. رو مه یی «دیلی بیست» در گزارشی نوشت: درحالی که ایران و غرب در حال از سرگیری گفت وگوهای هسته ای هستند، یک چینی که به ایران در زمینه ساخت موشکی های قاره پیما کمک کرده است. بنابراین گزارش، مقامات یی برای یافتن او جایزه 5 میلیون دلاری تعیین کرده اند. «لی فانگ وی»، چینی با نام مستعار «کارل لی» می باشد و برای سر وی جایزه 5 میلیون دلاری تعیین کرده است. اتهام این چینی داد و ستد با ایران با وجود منع جهانی در این زمینه می باشد. این چینی ظاهرا در سال 2011 در ن. باشگاه خبرنگاران/ در ج ی که سایت آمار و ارقام منتشر کرده است، شاگردان برانکو ایوانکوویچ با ب 1538 امتیاز در رده نهم قرار گرفته اند. 
 
پرسپولیس در حالی موفق شد در بین 10 تیم برتر باشگاهی قاره کهن در ماه گذشته قرار بگیرد که شاگردان برانکو ایوانکوویچ در لیگ قهرمانان آسیا نتایج خوبی ب نکرده و از شانس اندکی برای صعود برخوردار هستند اما با این حال نتایج خوب آنها در لیگ برتر باعث شد تا بار دیگر به جمع 10 باشگاه برتر قاره بازگردند.
 
این رنکینگ در حالی منتشر شده که ....

شرح خبر


بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته در قاره آفریقا، تمامی کشورهای این قاره سیاه از پیام‌رسان واتس‌اپ استفاده می‌کنند به‌جز مردم اتیوپی که استفاده از تلگرام را ترجیح می‌دهند. نتایج تحقیقات و نظرسنجی‌های صورت گرفته در کشورهای آفریقایی حاکی از آن است که پیام‌رسان محبوب و پرطرفدار واتس‌اپ، تمامی کشورهای این قاره سیاه را پوشش داده است و مردم این کشورها استفاده از این اپلیکیشن سبزرنگ را ترجیح می‌دهند. اما نکته جالب توجهی که . کشف شهری در مثلث برموداکشف شهری در مثلث برمودا , محققان علوم دریایی شهری را در منطقه مثلث برموداکشف کرده اند که گفته می شود همان قاره آتلانتیس می باشد!کشف شهری در مثلث برموداکارشناسان علوم دریایی شهری کشف کرده اند که 50هزار سال پیش در منطقه مثلث برمودا در اقیانوس اطلس غرق شده است.براساس این گزارش “بولین زالیتسکی” علوم و فنون دریایی و چند دانشمند دیگر،مجموعه بزرگی از اهرام های سنگی دفن شده در زیر آب های نزدیک منطقه مثلث برمودا کشف کرده اند.. این دوران به مجموعه تشکیلاتی گفته می شود که قبل از کامبرین زیرین (پایینی) به وجود آمده اند و بر خلاف آن فاقد سنگواره مشخصی می باشد. طول مدت این دوران بسایر زیاد بوده و از 4000 تا 542 میلیون سال پیش به طول انجامیده است. حد زیرین این دوران کاملا مشخص نیست و حتی ممکن است با نخستین طبقاتی که که از آغاز تشکیل پوسته جامد زمین بوجود آمده است، اشتباه شود. این دوران با توجه به وضع دیرینه شناسی آن سابقا دوران بدون سنگواره نامیده می شده ولی دیری نپایید که مطا. زرگوش مهران و آبدانان هر دو از یک ایل بزرگ و منسجم و ارزشی و ولایت مدار هستند و همواره متعهد به نظام مقدس ایران هستند و در راستا ی بسیار گرانقدر را تقدیم انقلاب ی ایران و دفاع از ارزشها نموده اند و تکریم این ایل بزرگ از ضروریات است و اکنون نیز به مصداق آیه شریه اعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقو ا همواره در کنار هم و زیر پرچم نظام مقدس هستند و این یک افتخاری بزرگ و ستودنی است