برگزاری طرح سراسری عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی کشور

مردم نوع دوست و کتابخوان شهرستان دلگان در جهت گسترش این فرهنگ ناب در روستاههای گزگر و چاه خدابخش از توابع بخش مرکزی اقدام به اهدا دو مکان بسیار مناسب به نهاد کتابخانه های عمومی نمودند و در همین راستا با پیگیری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مکانهای مورد نظر توسط کارشناسان محترم اداره کل با نظر مثبت بودن بازدید و جهت سیر مراحل قانونی به تهران ارسال شد تا مجوز لازم را بگیرند و در ضمن استانداری سیستان و بلوچستان هم در زمینه همکاری بیشتر بر. کتابخانه عمومی علامه امینی به منظور گسترش هر چه بیشتر فرهنگ مطالعه مفید در بین ک ن و نوجوانان میزبان نوجوانان علاقه مند به کتاب و کتابخوانی در هفته کتاب بود. دانش آموزان در این دیدار با چگونگی عضویت،امانت کتاب در کتابخانه و نیز با کتب مرجع و سایر بخشهای کتابخانه آشنا شدند. به اطلاع دوستداران و علاقمندان به کتاب و کتاب خوانی می رساند عضویت کتابخانه عمومی شهید بهشتی در روز 24 آبان ماه 1395 باهمراه داشتن مدارک ذیل به مناسبت روز کتاب، کتاب خوانی و کتابدار به صورت رایگان انجام می پذیرد. 1-فتو کپی شناسنامه 2- یک قطعه ع 3- 500تومان مبلغ صدور کارت احمد مسجدجامعی با اعلام استعفا از عضویت در شورای ی شهر تهران، از پذیرش پیشنهاد رئیس جمهور برای تصدی ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد. به اطلاع کلیه علاقمندان به مطالعه و کتابخوانی می رساند: بمناسبت روز روستا و عشائر،عضویت در کتابخانه عمومی سیدال (ع) در15 مهر ماه رایگان می باشد. مهردخت پور، مشاور دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، در گفتگو با خبرنگار لی ، در خصوص اولویت های کاری این نهاد در شرایط فعلی، بیان کرد: در حال حاضر ارتقاء وضعیت کتابخانه های نهادی، چه به لحاظ نیروی انسانی و چه تأمین مجموعه ای متناسب با مخاطب، از اولویت های کاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور است. بعلاوه، شناساندن جایگاه والای کتابدار به جامعه را نیز از اولویت های کاری خود می دانیم. وی پیرامون را ارهای پیش رو جهت رفع مشکلات موجود، اظهار داش.

اهداء هزار جلد کتاب به کتابخانه قائمیه مشهد از سوی کانون فرهنگی مسجد قائمیه:

به نقل از روابط عمومی کتابخانه عمومی قائمیه مشهد، تعداد یک هزار جلد کتاب در موضوع دین از سوی مسئول کانون فرهنگی مسجد قائمیه به کتابخانه عمومی قائمیه مشهد اهداء شد.
عزت آشنا مسئول کتابخانه قائمیه از این اقدام ارزشی کانون فرهنگی مسجد قائمیه در ماه مبارک رمضان قدردانی نمود. ایشان از تعامل کانون و کتابخانه احساس رضایت د و تمایل کتابخانه را نسبت به حفظ روند رو به رشد این تعاملات اعلام د. منبع: روابط عمومی کتابخانه قائمیه به همت مسئول محترم کتابخانه عمومی بنت الهدی صدر بخش نقاشی مسابقه جشنواره کتابخوانی رضوی در محل کتابخانه عمومی بنت الهدی برگزار گردید. با حضور کتابدار و قصه گوی مهریزی در کتابخانه عمومی روستایی گردکوه نشست قصه گویی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مهریز، علیرضا محسنی، مسئول کتابخانه عمومی حاج علی اکبر محبوبی، از برگزاری کلاس قصه گویی در بخش کودک کتابخانه خبر داد و گفت: بخش کودک کتابخانه حاج علی اکبر محبوبی میزبان نشست های قصه گویی با هدف ترغیب و تشویق ک ن به کتابخوانی است. وی، خاطرنشان کرد: حمیده حائری کتابدار و قصه گوی مهریزی با حضور در بخش کودک این کتابخانه به ارائه قصه گویی و اجرای نمایش خلاق برای اعضای کودک پرداخت که با اقبال آن ها مواجه شد. گفتنی است در این نشست، بیش از 70 نفر عضو کودک حضور داشتند.
کتابخانه شهید احمد پازوکی در ماه اردیبهشت 81 عضو جدید گرفت که اکثر آنها دانش آموز بودند. از آغاز سال جدید کلاس کودک در کتابخانه برگزار نشد ولی از شنبه 3 داد ماه دوباره اتاق کودک دایر میشود. همچنین در این ماه بیش از 50 کتاب به کتابخانه اهدا شد که برخی در کتابخانه ثبت و برخی برای اهدا به سایر مراکز فرستاده می شود. به دنبال گردهمایی فرهیختگان شهرک طرق در سالن اجتماعات کتابخانه و با رایزنی های انجام شده ، تعداد 2558 جلد کتاب توسط خیر و نویسنده محترم حجت ال و المسلمین مهدی مهریزی به ارزش تقریبی 25 میلیون تومان به کتابخانه عمومی فرزانه جامع اهداء گردید. مهدی مهریزی دارای تالیفات متعدد و مقالات علمی متنوع بوده و از پرکارترین نویسندگان کشور می باشند . به منظور انجام تعمیرات و رسیدگی به وضع کتابخانه‏ ها، تمامی کتابخانه ‏های نهاد در هفته اول سال 1394 تعطیل خواهد بود و نحوه فعالیت در هفته دوم سال آتی بزودی از سوی معاونت اداری - مالی نهاد کتابخانه های عمومی کشور اعلام خواهد شد.
07386755451604671847.jpeg این انجمن با حضور محترم شهر درود جناب آقای حجتی نیا ، بخشدار زبرخان جناب آقای اخوان ( رئیس انجمن ) و شهرداران محترم و اعضای انجمن کتابخانه های شهر های درود ، وین و قدمگاه و ریاست محترم اداره ی کتابخانه های عمومی شهرستان نیشابور، جناب آقای زمانی در محل این کتابخانه برگزار شد.

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد عنوان کرد؛ امکان شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی فراهم شد
محمد اله یاری از امکان شرکت و ثبت نام اینترنتی برای حضور در جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمد اله یاری فومنی معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد گفت: با تلاش ها و پیگیری های صورت گرفته توسط همکاران در دبیرخانه جشنواره کتابخوانی رضوی، امکان شرکت و ثبت نام اینترنتی برای علاقمندانِ این مسابقه از روز یک شنبه بیست و سوم داد در پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و پایگاه های اطلاع رسانی ادارات کل کتابخانه های عمومی سراسر کشور فعال شده است و کلیه علاقمندان به شرکت در این مسابقه می توانند از طریق این آدرس http://portal.shamstoos.ir در جشنواره ثبت نام کنند. معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد ی در بازدید از روند اجرایی چهارمین مرحله طرح تجهیز کتابخانه های مدارس گفت: «در سه سال گذشته کتابخانه های ۴۷۰۰ مدرسه در سراسر کشور تجهیز شده است و بالغ بر ۳۴ میلیارد ریال برای این موضوع هزینه شده است.» برگزاری مسابقات مکتوب ویژه دادماه با توجه به مناسبت های شکوهمند دادماه اداره کتابخانه های عمومی در نظر دارد مسابقه مکتوب داستان کوتاه با محورهای ذیل برگزار نماید که به آثار برگزیده جوایز ارزنده ای اهداء خواهد شد . (ره) و تربیت انسان های خوب (ره) ؛ کودک و کتاب زندگی به سبک روح اله آزادسازی مشهر تاثیر یاد و خاطره در زندگی امروز زیباترین تصویر من از دفاع مقدس علاقمندان به شرکت در مسابقه می توانند فرم مربوط به مسابقه را از کتابخانه های عمومی شهر. س رست اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان از اجرای ویژه برنامه های دفاع مقدس در کتابخانه های عمومی استان خوزستان خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خوزستان، منصور کوهی رستمی گفت: بیش از 50 عنوان برنامه همزمان با هفته دفاع مقدس با هدف پاسداشت رشادت ها، ایثارگری های رزمندگان و آشنایی نسل جوان با دست آوردهای هشت سال دفاع مقدس در کتابخانه های عمومی این استان برگزار می شود. رستمی در ادامه افزود: بالغ بر 10 جلسه نقد و بررسی کتاب با محوریت دفاع مقدس و جنگ تحمیلی در هفته دفاع مقدس در کتابخانه های عمومی استان معرفی و نقد خواهند شد. مدیرکل کتابخانه های عمومی اسان رضوی در سفر یکروزه به شهرستان چناران از کتابخانه های عمومی باقرالعلوم(ع) و سلمان فارسی بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان چناران، مدیرکل کتابخانه های عمومی اسان رضوی در سفر یکروزه به شهرستان چناران از کتابخانه های عمومی باقرالعلوم(ع) و سلمان فارسی بازدید کرد.

حجت ال علی اکبر سبزیان در سفر به شهرستان چناران و بعد از حضور در مراسم افتتاحیه کتابخانه عمومی هشت بهشت،در جمع کتابداران کتابخانه عمومی باقرالعلوم(ع) حضور یافت و با بازدید از بخشهای مختلف این کتابخانه از نزدیک با کتابداران کتابخانه گفتگو کرد و درجریان نقطه نظرات، پیشنهادات و مشکلات کتابداران قرار گرفت.

در ادامه این سفر مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با حضور در کتابخانه عمومی سلمان فارسی این شهرستان با کتابداران این کتابخانه نیز به گفتگو و صبحت پرداخت.

شایان ذکر است شهرستان چناران دارای سه کتابخانه عمومی است که کتابخانه عمومی باقر العلوم(ع) در مرکز شهرستان، کتابخانه عمومی سلمان فارسی در شهر جدید گلبهار و کتابخانه عمومی شهید سید حسین حسینی در شهر گلمکان قرار دارد و کتابخانه عمومی هشت بهشت نیز در شهر جدید گلبهار به بهره برداری رسید.
کتابخانه ی عمومی الغدیر به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی عضویت رایگان می پذیرد متقاضیان می توانند با به همراه داشتن کارت شناسایی، پرداخت مبلغ ۵۰۰۰ ریال هزینه صدور کارت و تکمیل فرم ثبت نام به صورت رایگان در کتابخانه عمومی الغدیر عضو و از خدمات بخش های مختلف کتابخانه استفاده کنند.
۲۴ آبان ماه زمان اجرای این طرح است عضویت نیم بها در دهه مبارک فجر با احترام به اطلاع می رساند نظر به در پیش بودن ایام الله دهه مبارک فجر و سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب ی ایران، در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از تاریخ 94/11/12 لغایت 94/11/22 عضویت متقاضیان ثبت نام در کتابخانه های عمومی به صورت نیم بهاء می باشد. منتظر شما در کتابخانه های عمومی هستیم. برنامه کتابخانه ها بخشی از برنامه کتابخانه های عمومی در هفته نخست دی ماه از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد. ادامه مطلب در روز شنبه مورخ ۲۰/۷/۱۳۹۲ رئیس اداره بهزیستی شهرستان آق قلا از کتابخانه عمومی ت محمد بازدید د. در این دیدار که با حضور مربیان و دانش آموزان مهد کودک انجام شد، رئیس اداره کتابخانه های آق قلا گزارشی از فعالیتهای کتابخانه برای عموم خصوصاً به نیروهای تحت پوشش اداره بهزیستی ارائه نمودند که مقرر شد همکاری تنگاتنگی بین اداره بهزیستی و اداره کتابخانه ها در طول سال بعمل آید. با حضور معاون عمرانی استانداری، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان جمعی از مدیران کل و مسئولین شهرستان بدره، کلنگ احداث کتابخانه عمومی شهر بدره روز(هفتم شهریور) بر زمین زده شد. آقای جلیلیان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام گفتند:این کتابخانه با زیر بنای 423 متر مربع و با اعتبار اولیه ای برابر 4 میلیارد و 253 میلیون و 634 هزار ریال در کنار ساختمان قبلی کتابخانه ساخته خواهد شد. مدیر کل کتابخانه های عمومی استان ایلام افزود: با توجه به بحرانی بودن ساختمان قدیمی و احتمال ریزش بنای این کتابخانه به دلیل رانش پی آن، احداث ساختمان این کتابخانه ضروری بود. وی افزود:خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته و همکاری مسئولین شهرستان بدره این امر محقق شد و با تأمین اعتبار ساخت توسط ستاد بحران و تحویل به پیمانکار، کار ساخت آن از امروز آغاز خواهد شد. رئیس کتابخانه مرکزی ارومیه بیان کرد: فروشگاه و نمایشگاه کتاب در کتابخانه مرکزی ارومیه بر پا شد. رئیس کتابخانه مرکزی ارومیه از ب ایی فروشگاه و نمایشگاه کتاب با عرضه 2000 عنوان کتاب از ناشران معتبر کشور خبر داد. به گزارش روابط عمومی : موسی نوری رئیس کتابخانه مرکزی ارومیه از افتتاح نمایشگاه و فروشگاه کتاب به مناسبت ماه مبارک در این کتابخانه خبر داد. وی با بیان اینکه این نمایشگاه ، با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد ی آ.غ و اداره کل کتابخانه های آ.غ به مناسبت ماه مبارک رمضان با ارائه بیش از 2000 عنوان کتاب با عناوین مذهبی ، روانشناسی ، هنری ، زبان ، کامپیوتر ، ورزشی ، ادبیات ، تاریخ ، پزشکی ، خانواده ، رمان ، کودک و نوجوان در محل کتابخانه مرکزی دایر می باشد. نوری افزود: این نمایشگاه از 10/4/93 لغایت 5/5/93 از ساعت 8 صبح تا 8 شب در خدمت مراجعین محترم می باشد. وی تصریح کرد: کتابها با تخفیف 20 الی 30 درصد عرضه می شود. قابل توجه اعضاء کتابخانه عمومی مولوی پهله به مناسبت میلاد با سعادت اکرم (ص) و صادق (ع)به اطلاع می رساند با توجه به موافقت دبیر کل محترم نهاد کتابخانه عمومی کشور جرایم دیرکرد کتاب کلیه اعضا ی کتابخانه عمومی که نسبت به عودت کتاب تا پایان هفته اقدام نمایند مورد بخشودگی قرار خواهد گرفت ع تزئینی است با نزدیک شدن فصل امتحانات و همیچین کنکور سراسری جهت بهرمندی بیشتر اعضا از کتابخانه ساعت کاری کتابخانه یک و نیم ساعت افزایش یافت.که به شرح ذیل می باشد: شنبه تا چهارشنبه: از 7:30 صبح تا 7:30 عصر پنجشنبه ها از 7:30 صبح تا 6:30 عصر


علیرضا مختا ور با صدور پیامی، ضمن گرامیداشت روز جهانی قدس، از تمامی کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه های عمومی کشور دعوت کرد که در کنار دیگر اقشار جامعه، در این روز شرکت کنند.

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، علیرضا مختا ور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در آستانه فرا رسیدن روز جهانی قدس، در پیامی ضمن گرامیداشت این یادگارِ حضرت (ره) به نمایندگی از تمامی کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه های عمومی کشور ضمن اعلام حضور در عظیم روز قدس در سراسر کشور، از آحاد ملت آزاده، غیور و استکبار ستیز ایران نیز دعوت کرد تا همگام با یکدیگر و حضور گسترده در روز قدس، فریادشان را بر رژیم صهیونیستی به گوش جهانیان برسانند.

متن کامل پیام دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم

بار دیگر روز قدس فرا می رسد، روزی که به تعبیر معظّم انقلاب ی یکی از یادگارهای عزیز است. روزی که مردم مسلمان و آزادۀ جهان برای حمایت و دفاع از مردم مظلوم فلسطین و مخالفت با رژیم غاصب صهیونیستی که سالهاست رسوایی اش در نسل کشی و کشتار و شکنجه پیر و جوان، زن و مرد فلسطینی در جهان برملا شده است با زبان روزه به میدان می آیند و ندای حق طلبی و عد جویی را سر می دهند.

اینجانب به نمایندگی از تمامی کتابداران و کارکنان نهاد فرهنگی کتابخانه های عمومی کشور ضمن اعلام حضور در عظیم روز قدس در سراسر کشور، از ملت آزاده، غیور و استکبار ستیز ایران دعوت می کنم تا بار دیگر با حضور گسترده در این فریادمان را بر رژیم صهیونیستی به گوش جهانیان برسانیم. ان شاء الله.

علیرضا مختا ور دبیرکل نهاد
آرشیو مهردخت پور، مشاور دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، در گفتگو با خبرنگار لی ، در خصوص اولویت های کاری این نهاد در شرایط فعلی، بیان کرد: در حال حاضر ارتقاء وضعیت کتابخانه های نهادی، چه به لحاظ نیروی انسانی و چه تأمین مجموعه ای متناسب با مخاطب، از اولویت های کاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور است. بعلاوه، شناساندن جایگاه والای کتابدار به جامعه را نیز از اولویت های کاری خود می دانیم. وی پیرامون را ارهای پیش رو جهت رفع مشکلات موجود، اظهار داشت: در راستای رفع موانع موجود تلاشمان را خواهیم کرد. در حال حاضر را ارهای متعددی پیش روست که با توجه به بودجه نهاد، باید بررسی و عملی ترین روش به گونه ای برگزیده شود که با حداقل ممکن، حداکثر استفاده، صورت گیرد. ارتقاء وضعیت کتابخانه ها به نحوی که کتابداران با انگیزه بیشتری به جذب مخاطب بپردازند، انجام فعالیت های فوق برنامه همچون کارگاه ها، دوره های آموزشی و ...، راه اندازی بخش کودک و تقویت منابع آن در تمامی کتابخانه ها، از مواردی بود که پور به عنوان برنامه های آتی نهاد کتابخانه های عمومی کشور جهت بهبود وضعیت کتابخانه ها بدان اشاره کرد. وی تخصص گرایی در پست های مدیریتی را از ضروریات دانست و گفت: به عقیده من انی که در پست های مدیریتی قرار می گیرند، باید تخصص و تجربه داشته باشند. اگر تخصص ندارند، آشنایی با مسائل کتابخانه و تجربه مدیریتی قابل قبول، بسیار حائز اهمیت است. پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه، آیا پذیرفته شدگان آزمون استخدامی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سال جاری از بین دانش آموختگان و متخصصان کتابداری خواهند بود یا خیر، تصریح کرد: در آزمون امسال، سعیمان بر این است که تنها نیروی کتابدار جذب کنیم و در این آزمون سنجش موضوعات کتابخانه ای لحاظ خواهد شد. پور با اشاره به بازدیدهای سرزده نهاد از کتابخانه های سطح کشور، خلاقیت بعضی کتابداران را قابل تحسین دانست و گفت: این بررسی ها با هدف بازبینی نقاط قوت و ضعف کتابخانه ها، و برنامه ریزی در جهت پیشرفت آنها انجام می گیرد. مراسم رونمایی و جشن امضاء کتاب «روی ماه خورشید» اثر شاعره کرمانی شیما مظهری صفات روز یکشنبه مورخ 03/05/95 با حضور زاهدی عضو شورای ی شهر، احمدی مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری استان و عامری متین رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان، و جمعی از کتابداران و علاقمندان و به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کرمان و در محل کتابخانه عمومی مروه برگزار گردید. در این جلسه عامری متین رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ضمن عرض خیرمقدم و تقدیر از زحمات همکاران این شهرستان در برگزاری جشنواره ملی کتابخوانی رضوی، به اجرای فعالیت های فرهنگی در راستای سند سیاست ها و شاخص های سال خواندن نهاد کتابخانه های عمومی کشور، من جمله رونمایی از تازه های نشر اشاره کرد. وی همچنین از علاقمندان کتاب و کتابخوانی جهت شرکت در پویش سراسری کتاب خوان مجازی دعوت بعمل آورد. سپس، زاهدی عضو شورای ی شهر، ضمن تقدیر از برگزاری چنین مراسمی، از وم حمایت از شاعران و نویسندگان جوان کرمانی تاکید کرد. در ادامه، احمدی معاون فرهنگی هنری و مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری استان درخصوص محتوای کتاب روی ماه خورشید اظهار داشت اشعار مظهری صفات، به لحاظ داشتن صبغه ی دینی و متأثر بودن از آموزه های ی، در زمره اشعار آیینی دسته بندی میشود. وی سپس از ویژگی های منحصربفرد اخلاقی و شیوایی کلامی این شاعره کرمانی سخن به میان آورد. در پایان مظهری صفات، به قرائت غزلی از اشعار کتابشان "روی ماه خورشید" پرداخت. همزمان با آغاز سال جدید ، نوزاد 4 ماهه شندآبادی با عضویت در کتابخانه عمومی شاهد ، نام خود را به عنوان کوچکترین عضو این کتابخانه ثبت کرد. والدین آرمان آرش پور، (( که متولد 19 آذر1396)) می باشد، با عضویت فرزند خود در این کتابخانه نام وی را به عنوان کوچکترین عضو کتابخانه شاهد به ثبت رساندند. همچنان منتظر سایر خانواده ها ی فرهنگ دوست شهرخوبمان شندآباد هستیم تا سرنوشت ک ن عزیزمان را ازدوران کودکی رقم زنیم . مراجعه کنندگان گرامی به علت د یش بودن جشن بزرگ میلاد منجی عالم بشریت، حضرت صاحب الامر،
مهدی موعود (عج)، فردا، چهارشنبه 96/2/20عضویت در کتابخانه های عمومی رایگان می باشد.

بمناسبت ایام الله دهه فجر و پیروزی انقلاب ی، عضویت در تمامی کتابخانه های شهرستان نطنز رایگان میباشد.مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام: فتوکپی شناسنامه و یک قطعه ع 3*4                     1394/1/19 چهارشنبه تکریم و معارفه ی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین برگزار شد   تکریم  احمد تی س رست اداره کل کتابخانه های عمومی استان و معارفه ی مهدی رمضانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در کتابخانه عمومی علامه رفیعی قزوین برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، در این مراسم  محمد اله یاری معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اسماعیل شفاعی به عنوان مدیرکل امور استان ها و انجمن‌های نهاد، حسن کاشی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و عباس علی درافشانی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی حضور داشتند. همچنین تعدادی از مدیران ادارات و کتابداران کتابخانه های عمومی استان در این مراسم حضور داشتند. احمد تی س رست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین در این مراسم ضمن تشکر  از فعالان و زحمت کشان عرصه ی فرهنگ استان ابراز امیدواری کرد با حمایت مدیریت جدید گام های موثری در راستای توسعه مطالعه و کتابخوانی برداریم. در پایان این مراسم پس از سخنرانی محمد اللهیاری معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و مهدی رمضانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین آیین تکریم از زحمات و تلاش های احمد تی س رست اداره کل کتابخانه های عمومی و معارفه مهدی رمضانی مدیرکل کتابخانه های استان قزوین انجام شد. پایان کتابدار کتابخانه شماره یک مرودشت به منظور تبلیغ و ترویج کتابخوانی ابتکاری جالب به ج داده است. به گزارش لی ، فرحناز کیانی چند عنوان کتاب را در چند مغازه شهر مرودشت و درمیان کالاهای مختلف از لباس گرفته تاسرویس های طلا و جواهرات قرار داده است تامردم در حین انجام کارهای روزمره بدانند باید چیزی به نام کتاب هم در سبد خانوار باشد. این کتابدار کار خود را از یک مغازه لباس فروشی با ۵ عنوان کتاب آغاز کرده و با قراردادن کتاب در ویترین یک طلافروشی به کار خود ادامه داده است. کیانی معتقد است همه مردم می توانند برای حل مسائل و مشکلاتشان و گذران مطلوب اوقات فراقت از کتاب های خوب کمک بگیرند، اما مردم این کار را نمی کنند. وی علاوه بر قرار دادن کتاب در ویترین مغازه ها، به یکی دیگر از موضوعات مهم در حوزه تبلیغ و ترویج کتابخوانی، یعنی عضویت سراسری (هر ایرانی با عضویت در یک کتابخانه، عضوتمام کتابخانه های کشور است) نیز اشاره کرده است. او آدرس کتابخانه های شهرش را هم در این دو مغازه نصب کرد. بقیه را در ادامه مطلب بخوانید. یازدهمین نشست کتابخوان کتابخانه ای کتابخانه ی عمومی حافظ در اردیبهشت ماه 96 با حضور اعضای دانش آموزی در بخش کودک برگزار گردید و شش نفر از اعضا آ ین کتابهای خوانده شده خود را ارائه دادند.

آموزش و پرورش و ظرفیت کتابخانه های عمومی

به قلم عباس تقی زاده منتشرشده در رو مه کرمان امروز یکشنبه 9 شهریور 93

اهمیت مطالعه مفید و کتابخوانی بر ی پوشیده نیست. هر چه پیوند جامعه ای با کتاب و مطالعه بیشتر باشد میزان تعالی و پیشرفت در آن نیز بالاتر است. در این میان، کتابخانه ها ی عمومی، به علت پراکندگی در ا و مناطق مختلف و تنوع موضوعات از ظرفیت مهمی در ایجاد فرهنگ مطالعه برخوردار هستند. از سویی می دانیم که ارتباط جامعه و به ویژه جامعه د. در هفته کتاب و کتابخوانی انجام گرفت
برگزاری سلسله نشستها و جلسات و برنامه های فرهنگی در هفته کتاب و کتابخوانی در کتابخانه علامه طباطبائی بندرعباس به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی هرمزگان،راحله کارگر مسئول کتابخانه علامه طباطبائی گفت: همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی با همت کتابداران کتابخانه، سلسله نشستها و جلسات و برنامه های فرهنگی در جنب برگزاری نمایشگاه کتاب در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس برای دانش آموزان بازدید کننده از نمایشگاه برگزار گردید. وی افزود: روال کار به این طریق بود که دانش آموزان و افراد مراجعه کننده به کتابخانه ابتدا از کتابخانه بازدید می نمودند و سپس از نمایشگاه نیز دیدن می نمودند و ضمن ید از نمایشگاه،سپس به سالن مخصوص برگزاری جلسات و نشستهای هفته کتاب بود، مراجعه می نمودند و در برنامه های تدارک دیده شده توسط کتابداران استفاده می نمودند. برنامه هایی نظیر: نقد کتاب-کلاس آموزشی شناخت کتابخانه، شناخت بخش مرجع،آشنایی با خدمات فنی کتابخانه،معرفی کتاب ،نحوه امانت دهی کتاب-نحوه عضویت در کتابخانه ها- کلاس قصه گویی و قصه خوانی،خاطره گویی و خاطره خوانی، شعر خوانی و شعر نویسی، نویسندگی و خلاصه نویسی کتاب، نشست های کتابخوانی، جمع خوانی یا گروهی خواند،ایستگاه نقاشی،نمایش عروسکی و ... مسئول کتابخانه بیان نمود هدف از اجرای این برنامه ها و سلسله نشست ها در هفته کتاب و کتابخوانی و در جنب برگزاری نمایشگاه هفته کتاب: ترویج و تبلیغ مطالعه-علاقمندان افراد به کتاب و کتابخوانی- شناخت افراد نسبت به کتابخانه ها-جذب و تشویق افراد به سمت و سوی کتاب و کتابخوانی-توسعه فرهنگ مطالعه- بهبود نگرش عموم مردم و کیفیت سبک زندگی ایشان در اثر مطالعات هدفمند و کاربردی-ایجاد عادت به مطالعه در اقشار مختلف جامعه- معرفی کتاب های مفید و کاربردی- آشنایی با نویسندگان – آشنایی با حوزه چاپ و نشر کتاب و در آ اطلاع رسانی دقیقتر کتابخانه ها به افراد می باشد. وی در پایان از همکاری وافر کتابداران کتابخانه در ب ایی این جلسات و نشستها تقدیر و تشکر نمودند و خواستار شناساندن بیشتر کتابخانه به افراد از این قبیل برنامه ها شدند.
در راستای ترویج فرهنگ اقامه و همچنین ارائه خدمات بیشتر به اعضای محترم کتابخانه، همزمان با اولین روزهای هفته کتاب و همچنین ماه محرم افتتاح از دو باب خانه در دو بخش آقایان و بانوان در این کتابخانه انجام پذیرفت.شایان ذکر است که این خانه ها با متراژی بالغ بر 29 متر بعد از تجهیز به فرش مناسب و همچنین تزئین آنها به کتیبه هایی از آیات قرآن کریم طی مراسمی با حضور اعضای فعال کتابخانه افتتاح شد.همچنین از تلاشهای مدیریت محترم اداره کتابخانه های عمو. در هفته کتاب و کتابخوانی با همکاری مدارس شهرستان بیش از 150 دانش آموز از کتابخانه های عمومی شهرستان بازدید ددر چهارمین روز از هفته کتاب، دانش آموزان مقطع دوم متوسطه دبیرستان هاجر شهر با ز به همراه مربی پرورشی خود از کتابخانه عمومی ثامن الحجج (ع) با ز بازدید د. همچنین دانش آموزان مدرسه متوسطه دوره اول شهید صادقی همراه با دبیران خود از این کتابخانه بازدید د. آشنایی با فعالیتها و خدمات کتابخانه، استفاده از سیستم جستجو و عضویت کتابخانه ای سامان، پذیرایی از دانش آموزان و عضویت رایگان آنها از برنامه های مختلف این بازدید بود.شایان ذکر است روز یکشنبه نیز مهد کودک الهه ناز و دبیرستان شهید رجایی از کتابخانه علامه امینی بازدید د.ضمن تشکر فراوان از زحمات مربیان این مدارس و دانش آموزان عزیز امیدواریم نه فقط هفته کتاب، بلکه همیشه شاهد بازدید مدارس و دانش آموزان عزیز از کتابخانه ها باشیم.به امید داشتن دانش آموزانی دانا و کتابخوان بقیه ع ها را در ادامه مطلب ببینید ..با پایان ارسال سری ششم و هفتم «نورسیده ها»؛ارسال هشتمین بسته «نورسیده ها» آغاز شد
اداره کل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور از اتمام ارسال سری ششم و هفتم بسته «نورسیده ها» خبر داد و اعلام کرد توزیع هشتمین بسته منابع جدید به کتابخانه های عمومی سراسر کشور در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اداره کل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور از اتمام ارسال سری ششم و هفتم بسته کتاب «نو رسیده ها» در موضوعات مختلف قصه، رمان، ادبیات، شعر، روانشناسی، تاریخ، علوم کاربردی، طب سنتی، علمی و آموزشی، کودک و نوجوان، دین، تاریخ، سیاست، اقتصاد، دشمن شناسی، هنر، حقوق، معماری، جغرافیا، جامعه شناسی، فرهنگ، فلسفه، علوم اجتماعی، تعلیم و تربیت، سبک زندگی، زبان فارسی، انقلاب ی و کلیات در اردیبهشت ماه خبر داد و اعلام کرد با اتمام ارسال بسته های مرحله ششم و هفتم، کار ارسال بسته نورسیده های 8 نیز از شانزدهم تیر به کتابخانه های عمومی کشور آغاز شده است.

کار ارسال بسته ششم «نورسیده ها» با 70 عنوان و 9465 نسخه کتاب از دوم اردیبهشت آغاز و یک هفته بعد پایان یافت و ارسال بسته هفتم نیز با 61 عنوان و 126333 نسخه کتاب از هشتم اردیبهشت آغاز و روز دهم داد پایان یافت. همچنین با اتمام ارسال هفت بسته «نورسیده ها» تاکنون، جمعاً 367745 نسخه کتاب در اختیار کتابخانه های عمومی کشور قرار گرفته است.

گفتنی است ارسال منابع جدید کتابخانه ای در دوره جدید نهاد از مهرماه سال گذشته و به همت اداره کل منابع نهاد آغاز شده است و تاکنون بسته های 4،3،2،1و5 در قالب طرح نورسیده ها به تمامی کتابخانه های کشور ارسال شده و کار ارسال سری هشتم نیز آغاز شده است.

لازم به یادآوریست، دفترک نورسیده ها نیز با هدف طرح نکاتی در قالب معرفی و خلاصه از هر عنوان کتاب، مقارن با هر بسته ارسالی، روی پرتال سامان بارگذاری خواهد شد.

جستجوهای اتفاقی