برداشتی از زیارت عاشورا

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: ظهر روز عاشورا همزمان با برگزاری مراسم خیمه سوزان در میدان 15 داد، پذیرش مسافر در این ایستگاه مترو انجام نمی شود. آیت الله بهجت: م سیدعلی قاضی را در خواب دیدم به او گفتم چه چیزی حسرت شما در دنیاست که انجام نداده اید. ایشان فرمودند: حسرت میخورم که چرا در دنیا فقط روزی یک مرتبه زیارت عاشورا میخواندم. وحشتناک ترین لحظه زمانی است که انسان را در سرازیری قبر میگذارند. شخصی نزد صادق(ع) رفت و گفت: من از آن لحظه میترسم. چه کنم؟ صادق (ع) فرمودند: زیارت عاشورا را زیاد بخوان. آن فرد گفت چگونه با خواندن زیارت عاشورا از خوف آن لحظه در امان باشم. صادق فرمود: مگر در پایان زیا. نخستین همایش فرهنگی هنری "خط عاشورا" در کاشان زادگاه محتشم کاشانی پدر مرثیه سرایی ایران برگزارمی شود.
تاسوعا و عاشورا به چه معنا است وآیا قبل از شهادت حسین (ع)تاسوعا و عاشورا وجود داشت؟ پاسخ : عاشورا از ریشة عشر به معنای ده و دهم و تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم است . این لفظ فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است. به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد، این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ویژه شیعیان از جایگاه خاصی بهره مند شد. ابن اثیر در کتاب «نهایه» میگوید: «عاشورا یک اسم ی است» .(1) همین مطلب را طریحی در «مجمع البحرین» گفته است. (2) البته پیش از واقعه کربلا ، هم (ص) و هم حضرت علی(ع) شهادت حسین(ع) را در کربلا پیشگویی کرده بودند. حسین(ع) نیز شهادت خود را پیشگویی کرده، به برخی از ان پیشین نیز شهادت آن حضرت وحی شده بود. (3). پس از آن که حضرت در کربلا به شهادت رسید، روز عاشورا میان مردم به روز حزن و اندوه شناخته شد و شیعیان علی(ع) آن روز را روز عزا و عزاداری قرار دادند . از این رو به نام عاشورای حسینی شهرت یافت. صادق(ع) فرمود: و أمّا یوم عاشورا فیوم أصیب فیه الحسین(ع) صریعاً بین أصحابه و أصحابه حوله صرعی عراة؛(4) عاشورا روزی است که حسین(ع) میان یارانش کشته شد و بر زمین افتاد. یاران او نیز پیرامون او به خاک افتاده و بودند.
واحد مرکزی خبر نوشت: اقامه ظهر عاشورا با حضور رییس دفتر ، استاندار تهران و فرماندار ری به مناسبت روز سالمند در مرکز سالمندان کهریزک برگزار شد. شمر انسانی است که مدام از این و آن می گوید. روح شقاوت پیشه ی بعضی ها چقدر کار دستشان می دهد! دل این بار بیش تر می لرزد، ولی زیارت عاشورا دوباره به این فراز می رسد: وَ لَعَنَ اللهُ شِمراً ! دل های "حسدخیز" هم پای شمر لعن شدند بی جهت نیست که شمر و یزید و... جهنمی اند! در همین دنیا هم آتش جهنم آن ها پیدا بود. مگر آتش حسد را در دل شان نمی بینی که چگونه شعله ور است؟ حسد، قصه ی قدیمی تاریخ که کامل ترین تبلورش را در کربلا می توان یافت. اما نه! قدمت این درد بیش ت. سری اول ع های عاشورا قابل توجه دوستان وهمشهریان عزیز وگرامی با توجه به کثرت تصاویر روز عاشورا و هم چنین تصاویر دریافتی از شهر های مختلف ع های مراسم عاشورا در نیگنان در 4 نوبت با فاصله زمانی مناسب تقدیم شما سروران گرامی خواهد شد. بقیه ع ها اینجا باز دل، بی شکیب طلوع غمی مکرر شد. دوباره آه و اندوه به امید و الماس سرشک، چمان و بی امان به رواق دیدگان آمد. چهل سپیده است که سپیدار غم در دل شیدائیان ریشه کرده و فراق یاران عاشورا، اشک شیعه در فرات ارادت روان کرده است، یا حسین!...
http://s4.picofile.com/file/7993106448/mweblog.jpg


داریم با حسین حسین پیر می شویم / سرخوش به این جوانی از دست داده ایم

مراسم دهه اول ماه محرم

در 11 شب و ظهر عاشورا

سخنران : حجت ال و المسلمین بیگی

از دوشنبه 13 آبان الی پنج شنبه 23 آبان ماه

شروع مراسم با اقامه ی مغرب و عشا

مراسم پر فیض زیارت عاشورا به همراه سخنرانی هر روز صبح ساعت 45 : 7

خانه دانشکده هنرهای کاربردی
موقت اهواز نتانیاهو و ترامپ همان شمر و یزید زمان را عنوان کرد که واقعه عاشورا را تکرار می کنند. همزمان با دهم محرم، ظهر عاشورا با حضور گسترده عزاداران حسینی، به یاد آ ین سید و سالار شهیدان در مناطق مختلف شهر کابل اقامه شد. جامعیت عاشورا عامل ماندگاری آن است/توجه ویژه ت به و حجاب مشاور کشور در امور هماهنگی ت و ائمه و جماعت گفت: یکی از دلایل ماندگاری عاشورا که هنوز باعث پررنگ تر شدن و باشکوه تر شدن آن شده است جامعیت عاشورا است. کتاب «فرهنگ عاشورا» ؛ به قلم جواد محدثی ؛ به زبان انگلیسی به صورت خودنشری ؛ روی سایت آمازون قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، این کتاب در ۵۴ صفحه به زبان انگلیسی در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۴ به قیمت ۱۳٫۴۹ دلار ، قرار داده شده و به فروش می رسد. گفتنی است این کتاب به صورت خودنشری به وسیله پلتفرم موسوم به createspace تهیه و روی سایت قرار داده شده است. در این کتاب ، اطلاعات مفید و مختصر به صورت مستند و به ترتیب الفبایی ، تهیه و نوشته شده است و . مادرم میگفت شنیدم پسر همسایه خیلی مومن است ش ترک نمیشود زیارت عاشورا میخواند روزه میگیرد مسجد میرود خیلی پسر با خ ست لحظه ای دلم گرفت ........ در دل فریاد زدم باور کنید من هم ایمان دارم نمیخوانم ولی لبخند روی لبهای مادرم خدا را به یادم می آورد دست های پینه بسته پدرم را دست های خدا میبینم زیارت عاشورا نمیخوانم ولی گریه یتیمی در دلم عاشورا ب ا میکند به صندوق صدقه پول نمی اندازم ولی هر روز از آن دخترک فال فروش فالی را می م که هیچوقت نمیخوانم مسجد من . روز پنج شنبه مورخ 1393/12/07 تعدادی از سالمندان مرکز جامع توانبخشی سالمندان حبیب ابن مظاهر به همراه پرسنل مرکز به اردوی زیارتی پیر بفروئیه واقع در بفروئیه میبد رفتند و این مکان متبرک را زیارت د و با خواندن قرآن و زیارت عاشورا دعای توسل یک روز معنوی را گذراندند در فضائل زیارت عاشورا:

فضائل زیارت عاشورا; بر حسب آنچه در فرمایش حضرت محمّد باقر (علیه السلام)و حضرت صادق (علیه السلام)در روایت علقمه و صفوان است ، بیست و دو امر است:
اوّل: ثواب دوازده هزار حج.
دوم : ثواب هزار هزار جهاد .
سوّم: ثواب دو هزار هزار عمره ; که همه آنها را با حضرت رسول (صلى الله علیه وآله)و ائمّه اطهار (علیهم السلام)بجا آورده باشد .
چهارم: ثواب مصیبت هر ى از اوّلین تا آ ین .
پنجم :ثواب مصیبت هر رسولى .
ششم: ثواب مصیبت. هم زمان با روز عاشورا دهم محرم (سالروز شهادت حضرت حسین "ع") در سه بخش از هرات کمپاین جمع آوری خون راه اندازی شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی با اشاره به ثبات قیمت گوشت در عاشورا و تاسوعا گفت: با توجه به مازاد عرضه نسبت به تقاضا در بازار قیمت گوشت مرغ در بازار ثابت است. شاعر جوان کشورمان گفت: عاشورا سبک زندگی آدمی را می سازد و در هر برش و مقطعی از زندگی می توان عاشورایی شد. مراسم عزاداری روز عاشورا با حضور گسترده مردم ارومیه برگزار شد. همزمان با سراسر کشور، ظهر عاشورا در استان چهارمحال و بختیاری اقامه می شود. حسین(ع) در عاشورا و امروز عاشورا در تاریخ شهید شده است و پیام اصلی عاشورا (امربه معروف ونهی ازمنکر) فراموش شده است. پس در هر عاشورایی دو شهید موجود است و بر هرشهیدی نوحه ای واجب. عاشورای حسینی برشما تسلیت عرض می کنم. ماس دعا اختصاصی از یاری فایل مقاله کامل درباره نکاتی درباره عظمت زیارت عاشورا و برکات آن با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 21  نکاتی درباره عظمت زیارت عاشورا و برکات آنفضیلت زیارت عاشورا:از شیخ طوسی در کتاب مصباح نقل شده است:حضرت باقر(علیه السلام) فرمود: «هرکه زیارت کند حسین بن علی (علیه السلام) را در روز دهم محرم، تا آن که نزد قبر آن حضرت گریان شود، خدا را در روز قیامت با ثواب دو هزار حج و دو هزار عمره و دو هزارجهاد - که ثواب آنها مثل ثواب ی باشد که در خدمت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه طاهرین (علیهم السلام) حج و عمره و جهاد کند- ملاقات نماید.» راوی: فدایت شوم، برای ی که در ای دور از کربلا زندگی می کند و امکان حضور در نزد قبر آن حضرت را ندارد، چه ثو است؟ حضرت فرمودند: «هرگاه چنین باشد، به صحرا یا بر بالای بام می رود و به سوی قبر آن حضرت اشاره نماید و سلام عرض کند و در نفرین بر قاتلین آن حضرت کوشش نماید و بعد از آن، دو رکعت کند (و این اعمال را در اوایل روز، پیش از زوال آفتاب انجام دهد) سپس گریه کند بر حسین (علیه السلام) و انی را که در خانه اش هستند به گریستن برآن حضرت امر کند و در خانه خود، مجلس عزاداری و اظهار جزع بر مصایب آن حضرت بر پا کند. و به یکدیگر در مصیبت حسین (علیه السلام) تعزیت گویند. من برای ایشان بر خدا ضامنم، هر گاه این عمل را انجام دهند، به همه آن ثوابها برسند.» راوی: فدایت شوم، آیا این ثوابها را برای ایشان ضامن می شوی؟  (علیه السلام) : « بلی، من ضامنم و ک از برای ی که این عمل را به جا آورد.»راوی: چگونه یکدیگر را تعزیت گویند؟  (علیه السلام): می فرمایند: «اعظم الله اجورنا بمصابنا بالحسین (علیه السلام) و جعلنا و ایاکم من الطالبین بثاره مع ولیه ال المهدی (علیه السلام) من آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) »1  زیارت عاشورا، حدیث قدسی است:در فضیلت زیارت عاشورا، همین بس که از سنخ سایر زیارات نیست که به ظاهر از انشا و املای معصوم است (هر چند از قلوب مطهر ایشان چیزی جز آن چه ازعالم بالا می رسد، صادر نمی شود.) این زیارت از احادیث قدسیه ای است که به همین ترتیب، از زیارت و لعن و سلام و دعا، از حضرت احدیت به جبرئیل امین و از او به خاتم النبیین (صلی الله علیه و آله و سلم) رسیده است (و به حسب تجربه، مداومت در خواندن آن در چهل روز یا کمتر، در برآورده شدن حاجات و نیل به مقاصد و دفع دشمنان بی نظیر است.) صفوان می گوید: صادق (علیه السلام) به من فرمود:« بر خواندن این زیارت (عاشورا) مواظب باش. پس بدرستی که من، ضامن قبولی زیارت ی هستم که از دور و نزدیک، این زیارت
با
مقاله کامل درباره نکاتی درباره عظمت زیارت عاشورا و برکات آن
مدیر سایت تجاری شلمچه منطقه آزاد اروند گفت:فعالیت اقتصادى در مرز بین المللى شلمچه فقط در روز تاسوعا و عاشورا تعطیل مى باشد. عاشورا را به دهمین و دهمین روز و تاسوعا به معنای نهمین است. عاشورا از ریشة عشر به معنای ده تاسوعا هم از ریشة تسع که به معنای نه است. در عبری روز دهم اولین ماه سال تشرین عاشورا گفته می شد که برابر است با اولین ماه سال قمری. و به همین جهت دهمین روز محرم را عاشورا گویند. اگر چه این لفظ می تواند بر نهمین و دهمین روز هر ماه اطلاق شود، اما فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است.


در تاریخ جاهلیت عاشورا از روزهای عید رسمی و ملی بوده و در آن روزگار در چنین روزی روزه می‏گرفتند، لباس فا می‏ پوشیدند و چراغانی و خضاب می‏ د. در با تشریع روزه رمضان آن روزه فسخ شد.

عاشورا را به دهمین و دهمین روز و تاسوعا به معنای نهمین است. عاشورا از ریشة عشر به معنای ده تاسوعا هم از ریشة تسع که به معنای نه است. در عبری روز دهم اولین ماه سال تشرین عاشورا گفته می شد که برابر است با اولین ماه سال قمری. و به همین جهت دهمین روز محرم را عاشورا گویند. اگر چه این لفظ می تواند بر نهمین و دهمین روز هر ماه اطلاق شود، اما فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است.


در تاریخ جاهلیت عاشورا از روزهای عید رسمی و ملی بوده و در آن روزگار در چنین روزی روزه می‏گرفتند، لباس فا می‏ پوشیدند و چراغانی و خضاب می‏ د. در با تشریع روزه رمضان آن روزه فسخ شد.

بیانات حضرت درباره محرم و عزاداری خلاصه : اگر عاشورا نبود ...اگر در جامعه ما‚ عشق به حسین(ع) و یاد او و ذکر مصایب و حوادث عاشورا معمول و رایج نبود‚ معلوم نبود که نهضت با این فاصله زمانی و با این کیفیتی که پیروز شد‚ به پیروزی می رسید. عاشورا ؛ روح انقلاب ی ایران: در مورد مساله محرم و عاشورا‚ باید بگویم که روح نهضت ما و جهتگیری کلی و پشتوانه پیروزی آن‚ همین توجه به حضرت عبدالله(علیه الصلاه والسلام) و مسایل مربوط به عاشورا بود. 11/5/68 الهام از نهضت ع. یک عاشوراپژوه با تأکید بر اینکه وجه حماسی را باید از عاشورا اخذ کنیم، گفت: البته به این معنا نیست که با سوگ موافق نیستم، بلکه با سوگ موافقم، اما فراموش نکنیم که بعد حماسی و ارزشی باید باشد. عاشورا، هم درس، هم عبرت حادثه ی عاشورا، از دو جهت قابل تامّل و تدّبر است. جهت اوّل، درسهای عاشوراست. عاشورا پیامها و درسهایی دارد. عاشورا درس می دهد که برای دین، باید فداکاری کرد. درس می دهد که در راه قرآن، از همه چیز باید گذشت. درس می دهد که در میدان نبرد حقّ و باطل، کوچک و بزرگ، زن و مرد،پیر و جوان، شریف و وضیع و و رعیّت، با هم در یک صف قرار می گیرند. درس می دهد که جبهه ی دشمن با همه ی تواناییهای ظاهری، بسیار آسیب پذیر است. اینها درسهای عاشوراست. . بـــــــسم الله الرحــمن الرحیمبا بررسى «ادعیه و زیارات‏» مربوط به سید ال (علیه السلام) و عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به ارتباط وثیق و تنگاتنگ میان این دو نور پاک پى مى‏بریم; چنان که در دعاى هر یک، باید جملاتى را زیر لب نمود که یاد دیگرى را در دل زنده مى‏کند. در این قسمت، نمونه هایى چند از این حقیقت اشاره مى‏شود: 1. زیارت عاشورا و یاد حضرت مهدى (عج) «زیارت عاشورا»، که از سوى محمد باقر (علیه السلام)، به شیعیان و شیفتگان تعلیم داده شده است مضامین والایى دارد. در یکى از قسمت‏هاى زیارت چنین آمده است: «ان یرزقنى طلب ثارک مع منصور من اهل بیت محمد (صلى الله علیه و آله): همانا از خداوند مى‏خواهم خون خواهى تو را در کنار یارى شده از خاندان (صلى الله علیه و آله) روزیم گرداند» زائر در این فقره، مشارکت در خون‏خواهى حسین (علیه السلام) به وسیله زمان (علیه السلام) را طلب مى‏کند، چرا که ...... بقیه در ادامه مطلب.... تیم فوتبال سیاه جامگان در روزهای تاسوعا و عاشورا تمرینی نخواهد داشت. امروز ظهر عاشورا با حضور عزاداران حسینی در ۵۰۰ بقعه متبرکه شاخص فارس اقامه شد. معاون بازرسی قرارگاه خاتم انبیا گفت: 8 سال دفاع مقدس در ایران ی برگرفته از ماه محرم و عاشورا بود. شهرستان نیمروز گفت: دشمنان درصدد تحریف قیام حسین(ع) هستند بنابراین باید اه قیام عاشورا برای جوانان تبیین شود. ماه رمضان. ماه مهمانی خدا .اولین روز از ماه رمضان است. دوستان عزیز امید وارم که روزه هایتان قبول حق باشد. بهتر است در این روز ها زیارت عاشورا و زیارت المومنین بخوانیم و حداقل یک صحفه قران و از گوش دادن اهنگ کمی پرهیز کنیم. با تشکر مالکیت اتاق توت فرنگی: یوسف امروز که به برکت انقلاب ی شعائر عاشورا اوج گرفته است، اگر از دل همین اوج گیری شعائر ما بقیه عناصر نظام را بازسازی و بازتولید نکنیم، خود شعائر عاشورا به انقلاب آسیب می زند! این خیلی حرف تلخ و تندی است اما باید به این توجه کنیم. تبریز- ایرنا - عاشورا با صدور بیانیه ای به مناسبت سالروز تشکیل پاسداران انقلاب ی، یادآور شده است: اقتدار کنونی نظام ی و قرار گرفتن در اوج قلل افتخار میادین جهانی، مرهون ش ت ناپذیری…


عاشورا یعنی...

عاشورا یعنی قطرات اشکی که
حسین برای فردای اهل بیت خویش ریخت ،

عاشورا یعنی جمع
خارهای بیابان در شب تاریک ،

یعنی سیراب کودک شیرخواره
با سرانگشتان پیکانی تیز،

عاشورا یعنی ضجه های ک نی غریب
درصحرایی سوزان ،

یعنی فرو رفتن خارهای بیابان
در پاهای ک نه ای که به دنبال عشق
ندای لبیک سرداده بودند ،

یعنی اوج مردانگی و ایستادگی ،
یعنی تجسم تمام غیرت های که
در چشمهای نجیب عباس سو سو میزد،

عاشورا یعنی دلدادگی به سرچشمه پاکیها ،
یعنی طعم شیرین عطش در کنار یار،
پیامد عشق ورزی به نور ،

عاشورا یعنی صدای گریه هایی
که از سر تشنگی در گلو خفه می شد،

یعنی پر مشک آب در عین عطش ،
یعنی پ ر شدن و دم بر نیاوردن ،

یعنی به آسمان پرتاب خون
گلوی شش ماهه ای که از تشنگی
به چشمان پدر خیره شده بود،

یعنی دفن تمام احساس خویش
در پشت خیمه ها ، عاشورا

عنی وادع آ ین خواهری خسته
با برادری از جنس نور،

یعنی عین صداقتی
که در آسمانها نظیرنداشت ،

یعنی سکوتی که
در تمام فریادها به گوش رسید ،

و نوازشی که بر چشمان پیر وفرتوت خا تر نشسته
مردمان آواز ش ت پیروز را می کرد،

عاشورا یعنی فرود همه غیرت های آسمان
در زمین و پرواز همه پاکی ها به آسمان...هر لحظه در مصیبت تو گریه میکنم
بارانم و به غربت تو گریه میکنم

گاهی مرید گریة یعقوب میشوم
از شدت مصیبت تو گریه میکنم...

یک شب بدون گریه نخو ده چشم من
در حسرت زیارت تو گریه میکنم

شب ها ز سوز مقتل تو آه میکشم
تا صبح سر به تربت تو گریه میکنم

ای تکه تکة لب خشکیده ات، دلم
بر قصه شهادت تو گریه میکنم

حتی عدو به لطف عمیمت امید داشت
از این همه محبت تو گریه میکنم

فردا که چشم امت جدت به سمت توست
... بر جلوة قیامت تو گریه میکنم

خو به روی منبر نی... کهف و الرَّقیم!
یک عمر بر تلاوت تو گریه میکنمامشب در مسجد ا هرای تبریز با چند تن از دوستان دانشجو جلسه هم شی برگزار شد یکی از سوالاتی که در آن جلسه مطرح شد علت و چرائی لعن فرستادن شیعیان و فلسفه وجودی عنصر لعن در زیارت عاشورا بود. هر چند در آن جلسه توضیحات مجملی به این شبهه دادم لیکن مصلحت را بر این دیدم که توضیح مفصلی را در این وبلاگ در معرض دید همه عزیزان قرار دهم: اولا آنچه مسلم است در کجای زیارت عاشورا سه تن از خلفای راشدین لعن شده اند؟
دنباله بحث را در ادامه پست ملاحظه فرمائید ... به مناسبت اجتماع عظیم مردم حسینی گیلان در روزهای تاسوعا و عاشورا، محدودیت های ترافیکی توسط پلیس راهور اعمال خواهد شد.