برداشتی از زیارت عاشورا

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: ظهر روز عاشورا همزمان با برگزاری مراسم خیمه سوزان در میدان ۱۵ داد، پذیرش مسافر در این ایستگاه مترو انجام نمی شود. مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ "عبدالکریم حائری یزدی" مؤسس حوزه علمیه قم طی اظهاراتی با بیان خاطراتی از دوران جوانی خود گفت:
هنگامی که در شهر سامرا مشغول تحصیل علوم دینی بودم، اهالی آن شهر بطور دسته جمعی به بیماری وبا مبتلا شدند و هر روز یکی یا چند تن از آنان جان خود را از دست می دادند.
در یکی از همان أیام هنگامی که در منزل م مرحوم آیت الله سید "محمد فشارکی" بودم و تعدادی از ون و اهل علم در مجلس نشسته بودند،
ناگهان مرحوم آیت الله "محمدتقی " از راه رسید. آیت الله که از نظر علمی در جایگاه آیت الله فشارکی بود،
شروع کرد به صحبت در مورد بیماری وبای موجود در سطح شهر و خطراتی که اهالی سامرا را تهدید می کند.
در همان هنگام آیت الله فشارکی گفت: اگر دستوری برای حل این مشکل صادر کنم، آیا به آن عمل خواهد شد؟! سپس گفت: آیا به اینکه بنده مجتهد جامع الشرایط هستم، ایمان دارید؟!
همه حاضرین بطور دسته جمعی گفتند: بله. گفت: بنده به شیعیان سامرا دستور می دهم که به مدت ده روز و به طور منظم زیارت عاشورا بخوانند و ثواب آن را هدیه کنند
به روح نرجس خاتون، مادر زمان (عج) و دست به دامان او شوند تا نزد فرزندش شفاعت ما را د و ایشان از خداوند متعال بخواهند شفاعت این امت را د.
بنده تضمین می کنم هر زیارت عاشورا بخواند و این کار را د به بیماری وبا دچار نخواهد شد.
شیعیان هم که احساس خطر می د فورا اجرای این دستور را آغاز کرده و خواندن زیارت عاشورا را آغاز د. واقعا هم وعده آیت الله فشارکی عملی شد
و مرگ و میر شیعیان به دلیل بیماری وبا به طور کامل متوقف شد در حالی که اهل سنت به دلیل نخواندن زیارت عاشورا همچنان جان می دادند
و هر روز بر تعداد جان باختگانشان افزوده می شد. آنان از شدت خج در برابر شیعیان، جسد اموات خود را شبانه دفن می د
زیرا مرگ و میر در میان آنان نه تنها متوقف نشد بلکه روز به روز افزوده شد.
تعداد اندکی از اهل سنت که از خطر بیماری وبا می ترسیدند و به تأثیر خواندن زیارت عاشورا ایمان آورده بودند، به زیارت حرم ین عسکریین (ع)
و مقام زمان (عج) رفته و در آنجا به خواندن زیارت عاشورا پرداختند و مانند شیعیان از شفاعت بهره مند شدند و جان سالم بدر بردند.

منبع: شیعه آنلاین - کد خبر : 18634
یکی از اهل منبر می نویسد:چند سال پیش یکی از دوستان پاک و جوانم رازی در دل داشت که از ناچاری با من در میان گذاشت و گفت: من برای امر ازدواج با مشکلاتی برخورد کرده ام که مایه غم و اندوه شده، هر جا برای خواستگاری می روم به بن بست می رسم، وقتی سخنانش را شنیدم گفتم: شاید از انی خواستگاری می کنی که از شأن تو بالاتر هستند.
گفت: چنین نیست، اگر باور نداری خودت وساطت کن و برایم از خانواده ای که هم شأن من هستند خواستگاری کن.
این کار را به عهده گرفتم و از یکی از دوستان که یقین داشتم جواب رد به من نمی دهد برای این جوان مؤمن خواستگاری ، آنها جواب مثبت دادند ولیکن یک مرتبه گفتند: استخاره می کنیم، متأسفانه جواب منفی آمد.
این داستان ما را غمگین کرد، دوست ما گفت: دیدی حق با من است، گفتم: غم مخور، برای حل مشکلت اگر از شما کاری را بخواهم انجام می دهی؟ گفت: آری.
به ایشان گفتم: چهل روز صبح بعد از و تعقیبات، زیارت عاشورا را بخوان با صد لعن و صد سلام.
شروع به زیارت عاشورا کرد. روز 27 نزد من آمد و با خوشحالی گفت: از خانواده ای خواستگاری و با کمال میل و رغبت قبول د و امروز ی ازدواج را جاری می کنیم، دوست دارم شما هم در برنامه ی اجراء عقد شرکت کنید.
در جلسه ی مراسم به او گفتم: یادت باشد که 13 روز دیگر باقی مانده است و شما به برکت این زیارت به زندگی نو رسیدی و برای حاجتهای دیگر هم از فیض این زیارت استفاده کن.
منبع: کتاب شرح زیارت عاشورا و داستانهای شگفت آن از قول مرحوم آیت الله بهجت رحمة الله علیه جایی خوندم که گفتن خوندن زیارت عاشورای غیر معروفه هم از نظر مقام و منزلت با زیارت عاشورای معروف برابری میکنه و انی که نمی تونن صد لعن و صد سلام رو بگن می تونن با خوندن زیارت عاشورای غیر معروفه که توی کتاب مفاتیح الجنان بعد از زیارت عاشورای معروفه ذکر شده به فیض مورد نظر برسن ... فراموش نشه که نیت باید قربة الی الله باشه نه چیز دیگه ... سیدحمیدرضا برقعی گفت: اگر اعتقاد نداشتیم که هر روز برایمان عاشورا است اصلا انقلاب، دفاع مقدس و بیداری ی شکل نمی گرفت.
تاسوعا و عاشورا به چه معنا است وآیا قبل از شهادت حسین (ع)تاسوعا و عاشورا وجود داشت؟ پاسخ : عاشورا از ریشة عشر به معنای ده و دهم و تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم است . این لفظ فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است. به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد، این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ویژه شیعیان از جایگاه خاصی بهره مند شد. ابن اثیر در کتاب «نهایه» میگوید: «عاشورا یک اسم ی است» .(1) همین مطلب را طریحی در «مجمع البحرین» گفته است. (2) البته پیش از واقعه کربلا ، هم (ص) و هم حضرت علی(ع) شهادت حسین(ع) را در کربلا پیشگویی کرده بودند. حسین(ع) نیز شهادت خود را پیشگویی کرده، به برخی از ان پیشین نیز شهادت آن حضرت وحی شده بود. (3). پس از آن که حضرت در کربلا به شهادت رسید، روز عاشورا میان مردم به روز حزن و اندوه شناخته شد و شیعیان علی(ع) آن روز را روز عزا و عزاداری قرار دادند . از این رو به نام عاشورای حسینی شهرت یافت. صادق(ع) فرمود: و أمّا یوم عاشورا فیوم أصیب فیه الحسین(ع) صریعاً بین أصحابه و أصحابه حوله صرعی عراة؛(4) عاشورا روزی است که حسین(ع) میان یارانش کشته شد و بر زمین افتاد. یاران او نیز پیرامون او به خاک افتاده و بودند.
واحد مرکزی خبر نوشت: اقامه ظهر عاشورا با حضور رییس دفتر ، استاندار تهران و فرماندار ری به مناسبت روز سالمند در مرکز سالمندان کهریزک برگزار شد. محسن رضایی با انتشار این ویدیو در اینستاگرام نوشت: عاشورا،هم مکتب عزت و ایستادگی است و هم مدرسه عشق و محبت و انسانیت. عاشورا و کربلا کارخانه انسان سازی، آدمی پردازی، عشق و محبت سازی و عزت آفرینی است. شمر انسانی است که مدام از این و آن می گوید. روح شقاوت پیشه ی بعضی ها چقدر کار دستشان می دهد! دل این بار بیش تر می لرزد، ولی زیارت عاشورا دوباره به این فراز می رسد: وَ لَعَنَ اللهُ شِمراً ! دل های "حسدخیز" هم پای شمر لعن شدند بی جهت نیست که شمر و یزید و... جهنمی اند! در همین دنیا هم آتش جهنم آن ها پیدا بود. مگر آتش حسد را در دل شان نمی بینی که چگونه شعله ور است؟ حسد، قصه ی قدیمی تاریخ که کامل ترین تبلورش را در کربلا می توان یافت. اما نه! قدمت این درد بیش ت. رضا(ع) می فرماید: " ی که در روز عاشورا از انجام کارهای مورد نیاز خویش پرهیز نماید، خداوند، حوائج دنیا و آ ت او را برآورده کند و ی که روز عاشورا را، روز حزن و اندوه و مصیبت و گریه خود قرار دهد، خداوند روز قیامت را، روز شادی و سرور او گرداند و چشمش با دیدن ما در بهشت، روشن گردد." سید بن طاووس، اقبال الاعمال، ص 578، اعمال روز عاشورا. کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه تا روز نوار شمالی کشور و برخی استانها با بارش باران، رعدوبرق، وزش باد، کاهش دما و حتی سیلاب محلی همراه خواهد بود، گفت:این وضعیت در روز تاسوعا و عاشورا تغییر می یابد و جوی نسبتاً آرام جای آن را خواهد گرفت.
http://s4.picofile.com/file/7993106448/mweblog.jpg


داریم با حسین حسین پیر می شویم / سرخوش به این جوانی از دست داده ایم

مراسم دهه اول ماه محرم

در 11 شب و ظهر عاشورا

سخنران : حجت ال و المسلمین بیگی

از دوشنبه 13 آبان الی پنج شنبه 23 آبان ماه

شروع مراسم با اقامه ی مغرب و عشا

مراسم پر فیض زیارت عاشورا به همراه سخنرانی هر روز صبح ساعت 45 : 7

خانه دانشکده هنرهای کاربردی
اداره کل هواشناسی استان فارس، آسمان استان در روز های شنبه و یکشنبه که همزمان با تاسوعا و عاشورا است را صاف تا قسمتی ابری پیش بینی کرد.
لطفاسعی کنیدبادقت مطالعه کنید فهرستی از اسامی انی که در واقعه ی عاشورا نقش آفرینی کرده و در قتل فرزند نوه ی ر سول الله (ص) دخیل بودند به همراه درج سرانجام و چگونگی مرگ آن ملعونین که من الازل والی الابد مورد لعن و نفرین پیروان و محبین رسول الله (ص) واقع هستند .
نام:
کتاب «فرهنگ عاشورا» ؛ به قلم جواد محدثی ؛ به زبان انگلیسی به صورت خودنشری ؛ روی سایت آمازون قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، این کتاب در ۵۴ صفحه به زبان انگلیسی در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۴ به قیمت ۱۳٫۴۹ دلار ، قرار داده شده و به فروش می رسد. گفتنی است این کتاب به صورت خودنشری به وسیله پلتفرم موسوم به createspace تهیه و روی سایت قرار داده شده است. در این کتاب ، اطلاعات مفید و مختصر به صورت مستند و به ترتیب الفبایی ، تهیه و نوشته شده است و . بسم رب الحســــین (ع)ایام عزای حسینی تسلیت باد ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــمی ترسم قلبم به احترامت بایستد یا حسینــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــتاریخِ عاشورا ،به خون تحریر خواهد شدفردا،قلم ها تیغه ی شمشیر خواهد شد...هر چند فردا با غروبش می رود امااین داستان ،یک روز عالم گیر خواهد شد...این ماجرا تا روز م تازه می ماندهر لحظه اش با اشک ها تکثیر خواهد شد...سقای تو ،فردا بدون دست هم باشد؛با یک نگاهش کربلا تسخیر خواهد شد...از دیدن حال علی اصغر در آغوشت؛دریا هم از نامی که دارد،سیر خواهد شد...آنها تو را کنج قفس،در بند می خواهنداما مگر این شیر در زنجیر خواهد شد....هر بوسه ی جدت محمد روز عاشورا؛بر زخم های پیکرت تفسیر خواهد شد...این صحنه ها تکرار یک تاریخ ننگین است؛قرآن به روی نیزه ها تکفیر خواهد شد...جایی به نام کربلا، هفتاد و دو دریا؛در ذهن عاشورائیان ،تصویر خواهد شد...شاعر برایش گفتن از آن روز، آسان نیستدر هر هجا همراه شعرش،پیر خواهد شد... ب کنار قبر شش گوشه، غزل خواندممن حتم دارم خواب من تعبیر خواهد شد....................................................................+سلام دوستان.عزاداری هاتون قبول باشه...ان شاء الله به پیشنهاد گروه عهد میخوایم چهله ی زیارت عاشورا داشته باشیمازعاشورا تا اربعین ...هر روز قرائت یک مرتبه زیارت عاشوراتاریخ شروع از روز 8/13 مصادف با روز عاشورانثار روح پاک حضرت فاطمه ا هرا و مولا المومنین علی(ع)، اربابمون حسین(ع) و ی کربلا...به نیت حوائجتون...ایشالا در راسش ظهور صاحب ا مان عجل الله فرجه...هر کی هست،یا حسیــــــن...+گاهی قطره اشکی کوهی از گناه را می شوید . اگر از جنس حسین باشد ... ماس دعا مادرم میگفت شنیدم پسر همسایه خیلی مومن است ش ترک نمیشود زیارت عاشورا میخواند روزه میگیرد مسجد میرود خیلی پسر با خ ست لحظه ای دلم گرفت ........ در دل فریاد زدم باور کنید من هم ایمان دارم نمیخوانم ولی لبخند روی لبهای مادرم خدا را به یادم می آورد دست های پینه بسته پدرم را دست های خدا میبینم زیارت عاشورا نمیخوانم ولی گریه یتیمی در دلم عاشورا ب ا میکند به صندوق صدقه پول نمی اندازم ولی هر روز از آن دخترک فال فروش فالی را می م که هیچوقت نمیخوانم مسجد من .
اربعین حسینی، جویبار همیشه جاری عاشورا، روز شهادت حماسه سازان و اربعین، روز زیارت مرقد عاشورا سازان است. عاشورا، وش خون حسین(ع) است و اربعین، پژواک این فریاد ظلم شکن است. عاشورا و اربعین، نقطه ابتدا و انتهای عشق نیست؛ بلکه چله عارفانه تشیع سرخ علوی است. عاشورا تا اربعین، نقطه اوج عشق حسینی است و در این چهل روز، حسین(ع) تنها سخن محافل است تا در طول عمر انسان، بهانه بیداری و ظلم‏ستیزی باشد. عاشورا، زمانه خون و ایثار است و اربعین، بهانه تبلیغ و پیمان. در عاشورا، حسین(ع) با تاریخْ سخن گفت و در اربعین، تاریخ پای درس حسین(ع) نشست. عاشورا روز کشت "خون خدا" در کویر جامعه ظلم‏زده است و اربعین، آغاز برداشت نخستین ثمره آن. آری، اربعینْ فرصتی برای اعلام همبستگی با عاشوراست. هر اربعین حسینی، قاصد حماسه ای ماندگار، پیامدار استعلای ایمان، نشانه‏ای از شکوه عشق، و برگ همیشه سبزی بر درخت هماره سرخ شهادت است. اربعین یک واژه نیست؛ کت قطور و پرماجراست. کت که گذر زمان و حادثه‏های زمین، هرگز نمی‏تواند نوشته‏های آن را محو کند و البته کهنگی در آن راه ندارد. اربعین، هنرنامه مصوّر آرمان گرایی و حق یاوری است. اربعین، نشانه‏ای بر اعتلای دین و بالندگی ‏های دعا و تلاوت قرآن در شب عاشورای حسینی است.ر اربعین، صدای عد و صداقت، و شاخه‏های درخت است که از خاک کربلا روییده و تا ژرفای روزها و روزگاران ریشه دوانیده است. اربعین، جویبار همیشه جاری و سرخ تاریخ، و جوشش چشمه‏های خون خداوند از چهار سوی عالَم است. هم زمان با روز عاشورا دهم محرم (سالروز شهادت حضرت حسین "ع") در سه بخش از هرات کمپاین جمع آوری خون راه اندازی شده است. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، سیدحسین هاشمی استاندار سابق تهران و محمد شریعتمداری صنعت معدن و تجارت رئیس جمهور را در مراسم عزاداری روز عاشورا همراهی د. توزیع بروشور مستشهدین عاشورا در محمودآباد به گزارش روابط عمومی شورای هیئات مذهبی محمودآباد ، همزمان با ایام ماه مبارک رمضان بروشوری با عنوان مستشهدین عاشورا از سوی شورای هیئات مذهبی اداره کل تبلیغات ی مازندران تهیه و در اختیار مخاطبان هدف قرار گرفت. وی افزود: این بروشور در 6 صفحه رنگی با موضوعاتی شامل : شناسنامه کلی طرح ، محکومیت جنایات عاشورا از بُعد بشردوستانه، اه اجرای طرح ، روند اجرای طرح و راهنمای ثبت نام افتخاری در طرح بین المللی مستشهدین عاشورا بوده که در بین هیئت های مذهبی محمودآباد توزیع شده است. دیالوگ های افراد حاضر در عاشورا را بسیار عبرت آموز و زیبا است. مراسم عزاداری روز عاشورا با حضور گسترده مردم ارومیه برگزار شد. دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو ها و سموم سازمان غذا و دارو از روش هاى پیدا داروهاى کمیاب در تاسوعا و عاشورا حسینى خبر داد. با وجود نبود آب در عاشورا، چرا در تاریخ یعقوبى آمده که حسین(ع)در موقع وداع با زینب(س) بر روى او آب پاشید؟ آیا مى‏توان زیارت اباعبدالله الحسین را بر رفتن به حج ترجیح داد؟ اگر انسان چهل روز زیارت عاشورا را بخواند آیا موفق به زیارت ‏حسین(ع) مى‏شود؟ مقصود حسین (ع) از این جمله چیست؟ (من براى امر به معروف و نهى ازمنکر قیام ) اختصاصی از یاری فایل مقاله کامل درباره نکاتی درباره عظمت زیارت عاشورا و برکات آن با و پر سرعت .
لینک و ید پایین توضیحاتفرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 21  نکاتی درباره عظمت زیارت عاشورا و برکات آنفضیلت زیارت عاشورا:از شیخ طوسی در کتاب مصباح نقل شده است:حضرت باقر(علیه السلام) فرمود: «هرکه زیارت کند حسین بن علی (علیه السلام) را در روز دهم محرم، تا آن که نزد قبر آن حضرت گریان شود، خدا را در روز قیامت با ثواب دو هزار حج و دو هزار عمره و دو هزارجهاد - که ثواب آنها مثل ثواب ی باشد که در خدمت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه طاهرین (علیهم السلام) حج و عمره و جهاد کند- ملاقات نماید.» راوی: فدایت شوم، برای ی که در ای دور از کربلا زندگی می کند و امکان حضور در نزد قبر آن حضرت را ندارد، چه ثو است؟ حضرت فرمودند: «هرگاه چنین باشد، به صحرا یا بر بالای بام می رود و به سوی قبر آن حضرت اشاره نماید و سلام عرض کند و در نفرین بر قاتلین آن حضرت کوشش نماید و بعد از آن، دو رکعت کند (و این اعمال را در اوایل روز، پیش از زوال آفتاب انجام دهد) سپس گریه کند بر حسین (علیه السلام) و انی را که در خانه اش هستند به گریستن برآن حضرت امر کند و در خانه خود، مجلس عزاداری و اظهار جزع بر مصایب آن حضرت بر پا کند. و به یکدیگر در مصیبت حسین (علیه السلام) تعزیت گویند. من برای ایشان بر خدا ضامنم، هر گاه این عمل را انجام دهند، به همه آن ثوابها برسند.» راوی: فدایت شوم، آیا این ثوابها را برای ایشان ضامن می شوی؟  (علیه السلام) : « بلی، من ضامنم و ک از برای ی که این عمل را به جا آورد.»راوی: چگونه یکدیگر را تعزیت گویند؟  (علیه السلام): می فرمایند: «اعظم الله اجورنا بمصابنا بالحسین (علیه السلام) و جعلنا و ایاکم من الطالبین بثاره مع ولیه ال المهدی (علیه السلام) من آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) »1  زیارت عاشورا، حدیث قدسی است:در فضیلت زیارت عاشورا، همین بس که از سنخ سایر زیارات نیست که به ظاهر از انشا و املای معصوم است (هر چند از قلوب مطهر ایشان چیزی جز آن چه ازعالم بالا می رسد، صادر نمی شود.) این زیارت از احادیث قدسیه ای است که به همین ترتیب، از زیارت و لعن و سلام و دعا، از حضرت احدیت به جبرئیل امین و از او به خاتم النبیین (صلی الله علیه و آله و سلم) رسیده است (و به حسب تجربه، مداومت در خواندن آن در چهل روز یا کمتر، در برآورده شدن حاجات و نیل به مقاصد و دفع دشمنان بی نظیر است.) صفوان می گوید: صادق (علیه السلام) به من فرمود:« بر خواندن این زیارت (عاشورا) مواظب باش. پس بدرستی که من، ضامن قبولی زیارت ی هستم که از دور و نزدیک، این زیارت
با
مقاله کامل درباره نکاتی درباره عظمت زیارت عاشورا و برکات آن
عاشورا را به دهمین و دهمین روز و تاسوعا به معنای نهمین است. عاشورا از ریشة عشر به معنای ده تاسوعا هم از ریشة تسع که به معنای نه است. در عبری روز دهم اولین ماه سال تشرین عاشورا گفته می شد که برابر است با اولین ماه سال قمری. و به همین جهت دهمین روز محرم را عاشورا گویند. اگر چه این لفظ می تواند بر نهمین و دهمین روز هر ماه اطلاق شود، اما فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است.


در تاریخ جاهلیت عاشورا از روزهای عید رسمی و ملی بوده و در آن روزگار در چنین روزی روزه می‏گرفتند، لباس فا می‏ پوشیدند و چراغانی و خضاب می‏ د. در با تشریع روزه رمضان آن روزه فسخ شد.

عاشورا را به دهمین و دهمین روز و تاسوعا به معنای نهمین است. عاشورا از ریشة عشر به معنای ده تاسوعا هم از ریشة تسع که به معنای نه است. در عبری روز دهم اولین ماه سال تشرین عاشورا گفته می شد که برابر است با اولین ماه سال قمری. و به همین جهت دهمین روز محرم را عاشورا گویند. اگر چه این لفظ می تواند بر نهمین و دهمین روز هر ماه اطلاق شود، اما فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است.


در تاریخ جاهلیت عاشورا از روزهای عید رسمی و ملی بوده و در آن روزگار در چنین روزی روزه می‏گرفتند، لباس فا می‏ پوشیدند و چراغانی و خضاب می‏ د. در با تشریع روزه رمضان آن روزه فسخ شد.

بیانات حضرت درباره محرم و عزاداری خلاصه : اگر عاشورا نبود ...اگر در جامعه ما‚ عشق به حسین(ع) و یاد او و ذکر مصایب و حوادث عاشورا معمول و رایج نبود‚ معلوم نبود که نهضت با این فاصله زمانی و با این کیفیتی که پیروز شد‚ به پیروزی می رسید. عاشورا ؛ روح انقلاب ی ایران: در مورد مساله محرم و عاشورا‚ باید بگویم که روح نهضت ما و جهتگیری کلی و پشتوانه پیروزی آن‚ همین توجه به حضرت عبدالله(علیه الصلاه والسلام) و مسایل مربوط به عاشورا بود. 11/5/68 الهام از نهضت ع. یک عاشوراپژوه با تأکید بر اینکه وجه حماسی را باید از عاشورا اخذ کنیم، گفت: البته به این معنا نیست که با سوگ موافق نیستم، بلکه با سوگ موافقم، اما فراموش نکنیم که بعد حماسی و ارزشی باید باشد. لعن آل امیه و ابوسفیان در زیارت عاشورا چنین می خوانیم: «آل سفیان و آل زیاد و آل مروان الی یوم القیامه» سؤال این است که: 1. آل انسان چه انی هستند به نظر می رسد حداقل زن و فرزند و نزدیکان را شامل می شود؟ 2. الی یوم القیامه منظور چیست؟ یعنی عقاب آنان یا لعن تا یوم القیامه؟ 3. با توجه به آیه: «و لای جنکم شنان قوم ....» آیا چنین لعنی جایز است؟ ثواب زیارت عاشورا به روایت ائمه اطهار:اگر مردم می دانستند زیارت حسین (ع) چه ارزشی دارد، از شدت شوق و علاقه می مردند و حسرت رسیدن به آن پاداش ها، جسم و روح آن ها را می کرد. امروز ظهر عاشورا با حضور عزاداران حسینی در ۵۰۰ بقعه متبرکه شاخص فارس اقامه شد. تیم فوتبال سیاه جامگان در روزهای تاسوعا و عاشورا تمرینی نخواهد داشت. معاون بازرسی قرارگاه خاتم انبیا گفت: 8 سال دفاع مقدس در ایران ی برگرفته از ماه محرم و عاشورا بود. بـــــــسم الله الرحــمن الرحیمبا بررسى «ادعیه و زیارات‏» مربوط به سید ال (علیه السلام) و عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به ارتباط وثیق و تنگاتنگ میان این دو نور پاک پى مى‏بریم; چنان که در دعاى هر یک، باید جملاتى را زیر لب نمود که یاد دیگرى را در دل زنده مى‏کند. در این قسمت، نمونه هایى چند از این حقیقت اشاره مى‏شود: 1. زیارت عاشورا و یاد حضرت مهدى (عج) «زیارت عاشورا»، که از سوى محمد باقر (علیه السلام)، به شیعیان و شیفتگان تعلیم داده شده است مضامین والایى دارد. در یکى از قسمت‏هاى زیارت چنین آمده است: «ان یرزقنى طلب ثارک مع منصور من اهل بیت محمد (صلى الله علیه و آله): همانا از خداوند مى‏خواهم خون خواهى تو را در کنار یارى شده از خاندان (صلى الله علیه و آله) روزیم گرداند» زائر در این فقره، مشارکت در خون‏خواهى حسین (علیه السلام) به وسیله زمان (علیه السلام) را طلب مى‏کند، چرا که ...... بقیه در ادامه مطلب.... پس از شهادت جانسوز اباعبدالله الحسین(ع) و هفتاد و دو تن از یاران فداکار وی در صبح و عصر عاشورا، دشمنان اهل بیت(ع) جنایت های دیگری در عصر عاشورا مرتکب گردیدند، که به طور اختصار به آن ها اشاره می کنیم: 1- غارت خیمه های حسینی. یان عمر بن سعد، به ویژه جنایت کاران گروه نابکار و سفاک شمر بن ذی الجوشن، پس از شهادت حسین(ع) به خیمه های آن حضرت یورش برده و آن ها را غارت د و چها ایان، لباس ها، صندوق ها، اسلحه ها، خوارکی ها و هر چه یافتند، تمامی آن ها را به یغما . امروز که به برکت انقلاب ی شعائر عاشورا اوج گرفته است، اگر از دل همین اوج گیری شعائر ما بقیه عناصر نظام را بازسازی و بازتولید نکنیم، خود شعائر عاشورا به انقلاب آسیب می زند! این خیلی حرف تلخ و تندی است اما باید به این توجه کنیم. ماه رمضان. ماه مهمانی خدا .اولین روز از ماه رمضان است. دوستان عزیز امید وارم که روزه هایتان قبول حق باشد. بهتر است در این روز ها زیارت عاشورا و زیارت المومنین بخوانیم و حداقل یک صحفه قران و از گوش دادن اهنگ کمی پرهیز کنیم. با تشکر مالکیت اتاق توت فرنگی: یوسف رئیس شورای شهر تهران، گفت: کلان مراسم اربعین، برای ما فرصت بی نظیر و بزرگی است که روایت صحیح و دقیقی از پیام عاشورا پس از ۱۴ قرن، به جهان ارائه کنیم.


عاشورا یعنی...

عاشورا یعنی قطرات اشکی که
حسین برای فردای اهل بیت خویش ریخت ،

عاشورا یعنی جمع
خارهای بیابان در شب تاریک ،

یعنی سیراب کودک شیرخواره
با سرانگشتان پیکانی تیز،

عاشورا یعنی ضجه های ک نی غریب
درصحرایی سوزان ،

یعنی فرو رفتن خارهای بیابان
در پاهای ک نه ای که به دنبال عشق
ندای لبیک سرداده بودند ،

یعنی اوج مردانگی و ایستادگی ،
یعنی تجسم تمام غیرت های که
در چشمهای نجیب عباس سو سو میزد،

عاشورا یعنی دلدادگی به سرچشمه پاکیها ،
یعنی طعم شیرین عطش در کنار یار،
پیامد عشق ورزی به نور ،

عاشورا یعنی صدای گریه هایی
که از سر تشنگی در گلو خفه می شد،

یعنی پر مشک آب در عین عطش ،
یعنی پ ر شدن و دم بر نیاوردن ،

یعنی به آسمان پرتاب خون
گلوی شش ماهه ای که از تشنگی
به چشمان پدر خیره شده بود،

یعنی دفن تمام احساس خویش
در پشت خیمه ها ، عاشورا

عنی وادع آ ین خواهری خسته
با برادری از جنس نور،

یعنی عین صداقتی
که در آسمانها نظیرنداشت ،

یعنی سکوتی که
در تمام فریادها به گوش رسید ،

و نوازشی که بر چشمان پیر وفرتوت خا تر نشسته
مردمان آواز ش ت پیروز را می کرد،

عاشورا یعنی فرود همه غیرت های آسمان
در زمین و پرواز همه پاکی ها به آسمان...هر لحظه در مصیبت تو گریه میکنم
بارانم و به غربت تو گریه میکنم

گاهی مرید گریة یعقوب میشوم
از شدت مصیبت تو گریه میکنم...

یک شب بدون گریه نخو ده چشم من
در حسرت زیارت تو گریه میکنم

شب ها ز سوز مقتل تو آه میکشم
تا صبح سر به تربت تو گریه میکنم

ای تکه تکة لب خشکیده ات، دلم
بر قصه شهادت تو گریه میکنم

حتی عدو به لطف عمیمت امید داشت
از این همه محبت تو گریه میکنم

فردا که چشم امت جدت به سمت توست
... بر جلوة قیامت تو گریه میکنم

خو به روی منبر نی... کهف و الرَّقیم!
یک عمر بر تلاوت تو گریه میکنم