اقتصاد دانش بنیان چیست

۱۰۰ تریلیون دلار تا ۲۰۲۵ ثروت ایجاد خواهد شد که بیشتر جنس بهره‌وری دارد؛ درایور اصلی اقتصاد دیجیتال، نوآوری است و محور اصلی این تحول و خلق ثروت است و جنس نوآوری در ب‌وکارها براندازانه هست. رسول سرائیان - رییس سازمان فناوری اطلاعات - امروز در همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات که در وزارت ارتباطات و فناوی اطلاعات برگزار شد، با بیان اینکه تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتالی در حال شکل‌گیری است اظهار کرد: با این مفهوم خلق ثرو. مردم اصفهان در مجلس گفت: اسم اقتصاد مقاومتی همه جا در ت مطرح است ولی در جمع بندی جلسات اقتصاد مقاومتی در ت گفته می شود سیاست ز از اقتصاد و ارتباط و تعامل با کشورهای خارجی راه حل بهبود اقتصاد است. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: مردمی شدن اقتصاد را یکی از پایه های اقتصاد مقاومتی است و هر اندازه پایه های اقتصادی، مردمی باشد، آن اقتصاد مقاوم تر خواهد بود یکی از شرکت های دانش بنیان موفق به تولید نرم افزاری شده است که کیفیت مواد غذایی را تشخیص می دهد. با توجه به اینکه راه مقابله با فشارهای اقتصادی، اجرای اقتصاد مقاومتی است1 و اقتصاد مقاومتی تنها راه ادامه ی روند پیشرفت کشور است2. ا امات اقتصاد مقاومتی در بیانات ی، مردمی اقتصاد، اجرای سیاست های کلی اصل 44، توانمندسازی بخش خصوصی1، کاهش وابستگی به نفت3، توجه به علم و صنایع دانش بنیان، مدیریت مصرف، استفاده حداکثری از زمان و منابع1 بوده است.
علاوه بر نکات و سیاست های یادشده، ضرورت های دیگری نیز وجود دارند که راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی و نیز مقاومت اقتصادی را هموار می کنند. تقسیم بندی را ارهای تحقق ضرورت ها به بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت کمک شایانی به مدیریت اجرایی خواهد کرد. در ادامه برخی از ا امات اقتصاد مقاومتی آمده است.


تولید ملی
واردات بدون منطق کالای خارجی به کشور، در واقع واردات سمی کشنده برای اقتصاد کشور است. شاید اقتصاد مقاومتی تنها راه مقابله با تحریم های اقتصادی و ساماندهی اقتصاد کشور باشد؛ همچنین مدیریت واردات و حمایت از تولید کالای با کیفیت ایرانی از ا امات تحقق آن است. متاسفانه مردم در کشورهای جهان سوم علی الخصوص در ایران، کالای خارجی را کالای برتر می دانند (با اینکه خدمات پس از فروش خوبی ندارد). بنابراین حمایت معنوی و مالی از تولیدکننده داخلی در کشور، کاهش تبلیغات کالاهای خارجی، افزایش کیفیت تولیدات ایرانی، تمرکز ویژه بر خدمات پس از فروش و بسیاری موارد دیگر سبب حمایت از تولید ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی می گردد.

ستاد توسعه فرهنگ علم،فناوری و اقتصاد دانش بنیان (ستاد توسعه فرهنگ علم , فناوری و اقتصاد دانش بنیان)(www.farhang.isti.ir) نانو اسکوپ پرویز کرمی , ستاد
لینک های : کیفیت 180p کیفیت 270p کیفیت 360p کیفیت با راه اندازی بازار شرکت های کوچک و متوسط در بورس، شرایط برای ورود شرکت های دانش بنیان به بازار تسهیل شده است. از طرف دیگر، معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ۵۰ درصد از هزینه های ابت پذیرش شرکت های… چندی پیش، اقتصاد در گفت و گویی با خبرنگاران، افزایش چند برابری یارانه را چالشی برای اقتصاد کشور قلمداد کرد که باعث بیدار شدن غول تورم می شود،موضوعی که با حذف یارانه پردرآمدها نه تنها امکان پذیر است،بلکه خواب غول ه مورد نظر اقتصاد را نیز آشفته نخواهد کرد. امنیت اقتصادی، حلقه مفقوده امنیت پایدار معظم انقلاب ی در مراسم دانش آموختگی دانشجویان های افسری ، ضمن بیان ضرورت «امنیت»، به مسئله مهم «امنیت اقتصادی» اشاره نموده و فرمودند: «اقتصاد هم نیازمند امنیت است؛ بنای اقتصادی کشور هم بایستی بر یک بنیاد امنی نهاده بشود. مشکل ما، مشکل تاریخی ما، مشکل بازمانده ما از دوران های طاغوتی، وابستگی اقتصاد ما به نفت است؛ این موجب شده است که ما در زمینه مسائل اقتصادی، دغدغه امنیت را در همه دوران ها، زیاد داشت. اقتصاد و دارایی از ثبات و آرامش در اقتصاد کلان خبر داد و گفت: خوشبختانه مسئولین امروز توانسته اند نمره قابل قبولی در این زمینه داشته و به ثبات و آرامشی در اقتصاد کلان دست یابند. در نشست مشترک پارک علم و فناوری و اداره کل پست استان را ارهای فروش محصولات دانش بنیان و فناور شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری بررسی شد. معظم انقلاب برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ ضرورت پدیدآوردن اقتصاد مقاومتی۱ در کشور را عنوان د. پس از آن نیز بر ثمربخش بودن اقتصاد مقاومتی، اهمیت برنامه ریزی و ثبات برنامه های اقتصادی، مدیریت مصرف، کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و نیز مردمی اقتصاد، اهمیت شرکت های دانش بنیان، اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ و حمایت از تولید مکرراً تأکید داشته اند.۲ مجموعه ی این موارد نشان می دهد که بنا به تشخیص ایشان، این موضوع برای آینده ی کشور بسیار مهم است. از این رو باید مد نظر اقشار مختلف جامعه و از جمله اساتید و دانشجویان قرار گیرد. این نوشتار در پی آن است که ابعاد اهمیت این موضوع را بررسی کند و رئوس موضوعاتی را تشریح نماید که باید در کشور مد نظر قرار گیرد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این که تحقق سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دانش بنیان در gdp تا ۱۴۰۴ آرمانگرایانه است، گفت: نون باید نیم درصد بودجه به صندوق تخصیص یابد که تاکنون محقق نشده است. ولی فقیه در استان بوشهر با تاکید بر حمایت از شرکت های دانش بنیان تصریح کرد: در عرصه فناورهای های نوین شرکت های دانش بنیان استان بوشهر باید مورد حمایت ویژه قرار بگیرند تا به اه مورد نظر دست یابند. با حضور فرمانده پاسداران، رئیس سازمان بسیج مستضعفین و علوم در چهارمین جشنواره جهادگران علم و فناوری از 5 محصول دانش بنیان رونمایی شد. گفت: می گویند آرمان های ما به سانتریفیوژ وصل نیست!
گفتم: یعنی اگر سانتریفیوژها را از دست بدهیم به آرمان های ما کمترین لطمه ای وارد نمی شود!
گفت: می گویند تا حالا از اقتصاد به سیاست خارجی یارانه می دادیم ولی حالا باید از سیاست خارجی به اقتصاد یارانه بدهیم! این دیگر یعنی چی؟!
گفتم: احتمالا یعنی اینکه اگر یکوقت دیدید که دست از مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی های و متحدانش برداشته ایم، نباید ناراحت بشوید و باید بدانید که در حقیقت یارانه. رئیس ستاد زکات کشور گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصاد ریاستی نیست بلکه باید درست مصرف کرد و بهره وری را افزایش داد. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:اگر قرار است از اقتصاد مقاومتی به رشد8درصدی دست ی م تنها باید به فکر مالیات باشیم چرا که با اقتصاد نفتی این امر میسر نیست. تفاهم نامه همکاری چهارجانبه «تجهیز پژوهش سرا های دانش آموزی» بین وزارت آموزش و پرورش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق کارآفرینی و شرکت دانش بنیان خلاقیت برتر به امضا رسید.
۱. اقتصاد مقاومتی چه هست و چه نیست؟ خصوصیّات مثبت آن و خصوصیّات منفی و سلبیِ آن چیست؟
۱.یک الگوی علمی متناسب با نیازهای کشور ما است، امّا منحصر به کشور ما هم نیست
۲.درون زا و برون گرا است درون گرا نیست
۳.مردم بنیاد
۴. دانش بنیان
۵.عد محور
۶.همیشه بارور خواهد بود و به مردم کمک خواهد کرد چندی است که تعدادی از صاحب نظران در حوزه اقتصاد مصاحبه ها و صحبت هایی را پیرامون اقتصاد ی در رو مه دنیای اقتصاد داشته اندکه در آن به بیان دیدگاه ها و برداشت های شخصی خود در زمینه اقتصاد ی پرداخته اند. بنابراین در این مقاله سعی بر آن شده است که پس از روشن شدن مفهوم مکتب و علم اقتصاد و همچنین اینکه وقتی ما صحبت از اقتصاد ی می کنیم منظور «مکتب اقتصادی» است نه «علم اقتصاد»، به بررسی و نقد صحبت های این دسته از افراد پرداخته شود. ....... رئیس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: از نفت درخواست شد که شرکت های دانش بنیان خوزستان در وندور لیست شرکت های نفتی قرار گیرند که وی با این موضوع موافقت کرد. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: اولویت اصلی ت پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان است. رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: صادرات دانش بنیان و محصولات دامی صادراتی مطابق با معیارهای بین المللی به طور همه جانبه حمایت می شود. یکی از مسائل بسیار مهم در سطح جامعه که مردم همواره با آن درگیر هستند و برای آنها ملموس است بحث اقتصاد است.اگر اقتصاد را علم در نظر بگیریم و با تما تعریفهای مختلفی که وجود دارد، طبق تعریف عامیانه از اقتصاد باید گفت:... ادامه دارد... یکی از شرکت های دانش بنیان موفق به تولید نرم افزاری شده است که هزینه های پروژه های عمرانی را کاهش می دهد. ساری – ایرنا – رئیس پارک علم و فناوری مازندران گفت که پارک علم و فناوری ' اندلوسیه ' اسپانیا برای کمک به بازاری و فروش محصولات ، خدمات ویژه ای را به شرکت های دانش بنیان مازندران ارائه می کند . عضو شورای شهر اصفهان گفت:در اصفهان حدود 500 شرکت علم و فناوری و دانش بنیان داریم که مشغول به کار هستند که آلودگی زیست محیطی ندارند، آب هم مصرف نمی کنند و منبع خلق ثروتشان ایده هایشان است. نشست مشترک شرکت های دانش بنیان ایرانی و اتریشی (بیزینس فوروم) با حضور معاون علمی رئیس جمهوری و شرکت های فناوری دو کشور در اتریش برگزار و 3 سند همکاری بخش خصوصی در این زمینه امضا شد. مشاور رئیس آزاد در امور اقتصاد دانش بنیان گفت: در جلسه هفته گذشته هیات امنای این کمیته برنامه ریزی اقتصادی این تصویب و در هفته جاری احکام اعضا صادر می شود.

هرازنیوز - عبدالله عبدی : منظور از اقتصاد مقاومتی واقعی، یک اقتصاد مقاومتی فعال و پویاست نه یک اقتصاد منفعل و بسته، چنانچه مقاومت برای دفع منافع پیشرفت و کوشش در مسیر حرکت و پیشرفت تعریف می شود مهمترین مشکل اقتصاد مقاومتی غلبه بر تفکر غلط در سیاستگذاران اقتصاد کشور است. ادامه مطلب حمایت از داروی تولید داخل و کاهش واردات یکی از سیاست های وزارت بهداشت در سال های اخیر بوده و روند رو به رشد حوزه دارویی کشور هم حاکی از این است که حوزه دارو در تحقق اقتصاد مقاومتی نسبتا موفق بوده و گام های مؤثری نیز در زمینه استفاده از شرکت های دانش بنیان برداشته است. گروهی از تجار و بازرگانان عمانی به منظور آشنایی با ظرفیت ها و محصول های شرکت های دانش بنیان از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بازدید و با مدیران این شرکت ها، رایزنی د. مدیر حوزه ریاست صندوق نوآوری و شکوفایی از ارائه تسهیلات صندوق به شرکت های دانش بنیان برای تحقق شعار سال جدید خبر داد. چهار بهار از روزی که اقتصاد کلان محبوب و پرحوصله دانشکده اقتصاد تهران با رای اعتماد تاریخی مجلس شورای ی قدم به ساختمان وزارت اقتصاد در انتهای خیابان باب همایون گذاشت می گذرد. اما شنیده… س رست پارک علم و فناوری از صادرات 317 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری استان از ابتدای سال 95 تا کنون خبر داد . عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برای نجات کشور امکانات کافی وجود دارد، گفت: کشور نیازمند مدیریت عد ‎محور و دانش بنیان است. یک ی اقتصاد بانک ها را یک دست انداز بسیار بزرگ و بلندی برای اقتصاد کشور دانست و عنوان کرد: سیستم بانکی ما در چهار سال گذشته همراه اقتصاد نبوده است، بلکه مانع اقتصاد کشور بوده است و شاه کلید مشکلات ما در سیستم بانکی است. تهران-ایرنا- «باید سیاست از عرصه اقتصاد کنار رود تا میدان برای بخش خصوصی باز شود. باید ت اقتصاد را رها کند؛ نه ت بنگاه دار خوبی است و نه عزیزان نظامی ما...سیاست تا حالا سوار اسب اقتصاد بوده است.… رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای ی شهر تهران گفت: اعضای لیست خدمت برای تبدیل چشم انداز پایتخت به شهری هوشمند و دانش بنیان تلاش خواهند کرد.