آیت الله هاشمی با جان و مال خود برای انقلاب کار کرد

آیت الله مشکل قلبی نداشتند. فقط یک بار در سال ۱۳۷۹ یعنی حدود ۱۷ سال قبل آنژیوگرافی د و قلب ایشان مشکلی نداشت انتشارات مرکز اسناد انقلاب ی ،کتاب «خاطرات فضل الله فرخ» تدوین حسین کاوشی را منتشر کرد. فرخ از اعضای حزب پس از پیروزی انقلاب شکوهمند ی بود. به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب ی، این کتاب دربرگیرنده اطلاعاتی از مبارزات بازاریان تهران برای به ثمر رسیدن انقلاب ی است و نگاه جامعی هم به فعالیت نیروهای مذهبی در زمان طاغوت دارد. فرخ پس از پیروزی انقلاب ی فعالیتش در احزاب و موتلفه را ادامه داد و در این کتاب به بخشی از خاطرات وی که مربوط به بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند ی است هم اشاره شده است. مولف در نگارش این اثر از خاطرات و مشاهدات عینی شخصیت ها بهره برده است. کتاب «خاطرات فضل الله فرخ» 304 صفحه، با شمارگان هزار و 500 نسخه و بهای 95 هزار ریال روانه بازار نشر شده است. د ی حماسه امروز ملت عزیز ایران در سراسر کشور، حضرت آیت الله معظم انقلاب ی پیامی صادر د. « مرحوم آیة الله آقای بجنوردی از علماء و مراجع نجف اشرف » «مرحوم آیة الله آقای بجنوردی از علماء و مراجع نجف اشرف» در سال 1333شمسی که با مرحوم حاج ملا آقاجان به عراق مشرف شدیم من و مرحوم شهید هاشمی نژاد حوزه علمیه نجف اشرف را برای تحصیل مناسب دیدیم لذا سال بعد با اینکه ازدواج کرده بودیم به نجف اشرف برای تحصیل مشرف شدیم و در همان سال که ما در نجف بودیم مرحوم حاج ملاآقاجان از دار دنیا رفت. منزلی در خیابان طوسی اجاره کردیم و از درس مرحوم آیة الله بجنوردی (صاحب ع فوق) که بسیار به ما لطف و محبت داشت استفاده می نمودیم. درسهای دیگری مثل درس آیة الله خوئی و آیة الله شاهرودی و آیة الله حلی و آیة الله حاج شیخ باقر زنجانی رحمهم الله می رفتیم و از درس ها بطور کلی تا چند ماهی بررسی می نمودیم ولی ما در همان زمان به دلائلی متوجه شدیم که حوزه قم با بودن مرحوم آیة الله بروجردی در فقه و آیة الله داماد و حضرت در اصول و سایر دلائل دیگر حوزه علمیه قم برای تحصیل ما مناسب تر است. لذا پس از یک سال که در نجف بودیم به قم مراجعت کردیم و تا سال 1341 که مرحوم آیة الله بروجردی که در دنیا بودند در قم م م و به تحصیلاتمان ادامه دادیم. من و مرحوم شهید هاشمی نژاد تا مدتی که مجرد بودیم در مدرسه حجتیه زندگی می کردیم و بعد از ازدواج یک خانه در قم می گرفتیم و با یکدیگر با کمال صمیمیت زندگی می کردیم. مرحوم آیة الله بجنوردی از برگشتن ما به حوزه علمیه قم متاثر بود و نمی خواست که ما به قم برگردیم ولی ما گرمای فوق العاده نجف را بهانه کردیم و بالا ه به عنوان موقت و سفر تابستانی به قم برگشتیم و حتی وسایل زندگیمان در نجف اشرف باقی ماند که بعد ها برای ما آنها را فرستاند.
به گزارش ایسنا، احمد م طی یادداشتی در رو مه «اعتماد» با عنوان «اولین فجر بدون هاشمی»، پس از این مقدمه نوشت: در آستانه دهه فجر آیت الله هاشمی دیگر میان ما نیست. این را هم همگی به خوبی می دانیم که جای… حجت ال محمدعلی مهدوی راد، نویسنده و قرآن پژوه با اشاره به کتاب «بیان قرآن» شامل تفسیر 123 آیه از سوره برائت، بیان کرد: آیت الله در متن این تفسیر، مکرر از انقلاب و نتیجه انقلاب سخن گفته و… همسر و فرزندان آیت الله هاشمی رفسنجانی در پیامی، از عموم مردم شریف ایران و مسئولان قدردانی کرده و از علاقه مندان و سوگواران «آیت الله» خواستند رخت سیاه از تن درآورند. در ۲۵ دی ماه، هنوز اخبار پربازدید درباره نحوه ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. پیام تسلیت در پی درگذشت آیت الله شب زنده دار حضرت آیت الله معظم انقلاب ی در پیامی درگذشت فقیه پارسا و پرهیزگار آیت الله حاج شیخ حسین شب زنده دار را تسلیت گفتند.
متن پیام انقلاب به این شرح است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
درگذشت فقیه پارسا و پرهیزگار مرحوم مغفور آیة الله آقای حاج شیخ حسین شب زنده دار رحمة الله علیه را به علمای اعلام و مراجع عظام حوزه ی علمیه قم و نیز به خاندان محترم و عموم بازماندگان و به فرزند فاضل ایشان جناب حجة ال وال. نودوششمین شماره خط حزب الله با تیتر «جهادی ها»، همراه با مطالبی منتشرنشده از انقلاب درباره ی شهید اندرزگو، چریک مبارز مسلمان منتشر شد. خبرآنلاین / انتخاب نوشت:مشاور مرحوم آیت الله هاشمی می گوید: در رفسنجان ازعماد نوه هاشمی بزرگ پرسیدم دفتر روز نوشتها را دیدی؟ حاج آقا خاطرات را تا چه روزی نوشته؟ گفت : تا یک روز قبل_ شنبه _نوشته است. خاطرات یک شنبه هاشمی نوشته نشد. غلامعلی رجایی در این یادداشت، آورده است؛ ...
ادامه خبر عزت الله ضرغامی رئیس پیشین سازمان صدا و سیما در توئیتر درخصوص درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی در توئیتر نوشت: نظرات دگر شانه ایشان در موضوعات مهم فقهی مرتبط با صداوسیما فوق العاده بود. تهران (پانا) - صفحه اینستاگرام سلیمانی بخش هایی از سخنان ایشان را که به بیان خاطره ای از انقلاب مربوط می شد را منتشر کرد. ولی فقیه در گلستان از پرچمداران مبارزه با رژیم شاهنشاهی است که با گذشت سال ها از پیروزی انقلاب ی از دوران مبارزات می گوید. همزمان با طلیعه فجر انقلاب ی و در شب 22 بهمن ماه سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب ی بانگ الله اکبر درسیستان وبلوچستان طنین انداز شد.

موسسه رهپویان هدایت حضرت آیت الله در پیامی درگذشت «عالم پارسا» و «سالک الی الله»، مرحوم آیت الله آقای حاج سید ابراهیم
لینک های : کیفیت 180p کیفیت 270p کیفیت 360p کیفیت کیفیت 1080p خبرآنلاین / بدون تردید ملت ما یک سرمایه بزرگ و ارزشمندی را با فقدان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از دست داد و همینطور نیروهای اصلاح طلب و اعتدال گرا یک تکیه گاه مطمئن و قدرتمندی را از دست دادند. اما این فقدان به آن معنا نیست که مردم یا جریان اصلاح طلب به طور کلی تکیه گاهی نداشته باشد یا سرگردان و بدون استراتژی و بدون هدف باشد. چرا که هم مردم ما به رشد کافی و بلوغ لازم رسیده اند و نشانه آن تشییع فوق العاده مردم برای آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. . آیت الله هاشمی معتقد بود که تداوم وحدت و انسجام نظام به عنوان یک استراتژی دائمی باید مورد توجه همه بویژه مسئولان قرار گیرد. سید احمد فرزند سید حسن ، با گذاشتن ع از نگاه آیت الله هاشمی به گفتگوی صمیمانه پدرش با نوشت: ایمان دارم که می بیند و مسرور است.این ع را داد سال 93 در حرم گرفتم. معاون حقوقی رییس جمهور در مراسم اربعین آیت الله هاشمی که در حرم راحل به سخنرانی پرداخت. ایلنا نوشت:همسر و فرزندان آیت الله هاشمی رفسنجانی در پیامی، از عموم مردم شریف ایران و مسئولان قدردانی کرده و از علاقه مندان و سوگواران «آیت الله» خواستند رخت سیاه از تن درآورند. حضرت آیت الله صبح امروز شنبه با حضور در یکی از بیمارستان های تهران، از آیت الله مظاهری عیادت د. لحظاتی از دیدار اخیر چندتن از جانبازان حزب الله لبنان با انقلاب و سخنان پدر یکی از ی حزب الله خطاب به ی را مشاهده می کنید. پس از انتشار تقریظ حضرت آیت الله معظم انقلاب ی، خانم ها فرنگیس حید ور و مهناز فتاحی با معظم انقلاب دیدار د. پیام تسلیت معظم انقلاب: آیت الله مهدوی کنی یک عالم دینی سیاستمدار صادق و انقل صریح بود معظم انقلاب ی در پیام تسلیتی در پی درگذشت آیت الله مهدوی کنی، بیان داشتند: این عالم مجاهد و پارسا از نخستین مبارزان راه دشوار انقلاب و از وفاداران غیور و صادق بزرگوار بود و همه وزن وزین خود را در کفه حق و حقیقت نهاد. جماران بخشی از اظهارات آیت الله جوادی آملی درباره جایگاه علمی آیت الله هاشمی را منتشر کرد. فرمانده جامع حسین گفت: دشمنان انقلاب ی تا امروز از همه توان خود برای مقابله با این انقلاب استفاده کرده اند. نامه نیوز نوشت: سید مصطفی هاشمی طبا در واکنش به مصاحبه اخیر آیت الله خوئینی ها و انتقادات وی از آیت الله هاشمی رفسنجانی به شعری از سعدی اشاره کرد و گفت: « زبان در دهان ای دمند چیست/ کلید در گنج صاحب هنر / چو در بسته باشد چه داند ی / که گوهر فروش است یا پیله ور» نصرت الله انصاری

ادامه مطلب ایرنا نوشت: مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی می گوید: مخالفان می خواستند در همان سال اول، ت ایشان به زانو در آید. علامعلی رجایی در این گفتگو میزان حقوق هاشمی را نصف مدیران زیر دستش ذکر می کند. مسئولان، دست اندرکاران، راویان، مبلغان و خادمان راهیان نور و جمعی از فرماندهان دوران دفاع مقدس صبح امروز (دوشنبه) با حضرت آیت الله انقلاب ی دیدار د. در این مراسم، سرلشکر باقری گزارشی را در حضور محضر انقلاب قرائت د. « مرحوم آیة الله آقای بجنوردی از علماء و مراجع نجف اشرف » «مرحوم آیة الله آقای بجنوردی از علماء و مراجع نجف اشرف» در سال 1333شمسی که با مرحوم حاج ملا آقاجان به عراق مشرف شدیم من و مرحوم شهید هاشمی نژاد حوزه علمیه نجف اشرف را برای تحصیل مناسب دیدیم لذا سال بعد با اینکه ازدواج کرده بودیم به نجف اشرف برای تحصیل مشرف شدیم و در همان سال که ما در نجف بودیم مرحوم حاج ملاآقاجان از دار دنیا رفت. منزلی در خیابان طوسی اجاره کردیم و از درس مرحوم آیة الله بجنوردی (صاحب ع فوق) که بسیار به ما لطف و محبت داشت استفاده می نمودیم. درسهای دیگری مثل درس آیة الله خوئی و آیة الله شاهرودی و آیة الله حلی و آیة الله حاج شیخ باقر زنجانی رحمهم الله می رفتیم و از درس ها بطور کلی تا چند ماهی بررسی می نمودیم ولی ما در همان زمان به دلائلی متوجه شدیم که حوزه قم با بودن مرحوم آیة الله بروجردی در فقه و آیة الله داماد و حضرت در اصول و سایر دلائل دیگر حوزه علمیه قم برای تحصیل ما مناسب تر است. لذا پس از یک سال که در نجف بودیم به قم مراجعت کردیم و تا سال 1341 که مرحوم آیة الله بروجردی که در دنیا بودند در قم م م و به تحصیلاتمان ادامه دادیم. من و مرحوم شهید هاشمی نژاد تا مدتی که مجرد بودیم در مدرسه حجتیه زندگی می کردیم و بعد از ازدواج یک خانه در قم می گرفتیم و با یکدیگر با کمال صمیمیت زندگی می کردیم. مرحوم آیة الله بجنوردی از برگشتن ما به حوزه علمیه قم متاثر بود و نمی خواست که ما به قم برگردیم ولی ما گرمای فوق العاده نجف را بهانه کردیم و بالا ه به عنوان موقت و سفر تابستانی به قم برگشتیم و حتی وسایل زندگیمان در نجف اشرف باقی ماند که بعد ها برای ما آنها را فرستاند.
در ی که در اختیار ما قرار داده شده، مرحوم آیت الله هاشمی در عیادت از مشهور اخلاق از اگاهی مردم نسبت به تحولات کشور ابراز خشنودی می کند. زمانی که روح الله موسس انقلاب ایران در سال 1989 به خاک س شد، مردم بسیاری در مراسم ترحیم وی شرکت د. انقلاب، به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر، با حضور در حرم مطهر (ره) و گ ار ی بهشت زهرا، یاد بنیانگذار کبیر انقلاب ی و ی گرانقدر را گرامی داشتند. نامه نیوز نوشت: وقتی آیت الله هاشمی رفسنجانی دارفانی را وداع گفت در میان اهل سیاست و رسانه این سوال مطرح شد که چه ی به صندلی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام تکیه خواهد زد؟ اختصاصی «انتخاب»/ خبرنگار «انتخاب» گزارش داد: قاسم سلیمانی در بیت آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور پیدا کرد. پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (entekhab.ir) : حضور سلیمانی در بیت آیت الله هاشمی رفسنجانی خبرنگار «انتخاب» گزارش داد: قاسم سلیمانی در بیت آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور پیدا کرد. پس از درگذشت ناگهانی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، حاج قاسم سلیمانی با حضور در بیت آیت الله هاشمی، این ضایعه بزرگ را به خانواده ایشان تسلیت گفت. خبرنگار «انتخاب» می افزاید: وی در گفت و گو با همسر و فرزندان آیت الله هاشمی، «علو درجات را برای آن مجاهد فی سبیل الله» از درگاه احدیت خواستار شد. محمد هاشمی در ضمن گفتگویی که با خبرگزاری ایسنا داشته است درباره شایعه پراکنی ها پیرامون کبود بودن جنازه آیت الله هاشمی بعد از فوت ایشان توضیحاتی را ارائه داده و آن را رد کرده است.

برای دیدن ع کلیک کنید
در ابتدای مراسم قرآن تلاوت شد و پس از آن منصوری از شاعران کشور به ذکر مصیبت برای حضرت زهرا و شعرخوانی برای آیت الله هاشمی پرداخت. آیت الله شب زنده دار به نقل از معظم انقلاب گفته است:۱۲ جزء قرآن را حفظ و مشغول حفظ دیگر اجزاء هستم

جستجوهای اتفاقی